Bernard Arnault — skąd wziął się jego majątek?

Udostępnij

Majątek Bernarda Arnaulta wyceniany jest na 180 mld dolarów, a w grudniu 2022 roku przez jakiś czas zajmował pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie według rankingu „Forbesa”. Ale kim właściwie jest Bernard Arnault? Co wchodzi w skład jego majątku i jak zaczęła się jego przygoda z markami luksusowymi?

Droga do sukcesu Bernarda Arnaulta

Bernard Arnault to francuski biznesmen, który jest dyrektorem generalnym i prezesem LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE (LVMH), jednej z największych na świecie korporacji zajmujących się luksusowymi markami. Ponadto jest właścicielem domu mody Christian Dior i należy do grona najbogatszych ludzi na świecie. Jednak na swój sukces i ogromny majątek stopniowo pracował.

Bernard Arnault i jego majątekUrodził się w 1949 roku we Francji i rozpoczął karierę biznesową po ukończeniu studiów prawniczych. Początkowo pracował w przedsiębiorstwach rodzinnych we Francji, aż w końcu zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku. W tamtym czasie w Ameryce zajmował się między innymi budowaniem osiedli na Florydzie. Trzy lata później zdecydował się na niezwykle ważny krok w swojej karierze. Za pożyczone od rodziny 15 mld dolarów kupił dom mody Christian Dior SA. Tak właśnie zaczęła się jego przygoda z markami luksusowymi. Zdecydował się zmodernizować przedsiębiorstwo odzieżowe, a w 1989 roku przejął LVMH.

– Luksus to coś, co mi osobiście kojarzy się nie z ostentacją, lecz z harmonią, wręcz z pewnym szlachetnym rodzajem prostoty. Ceny w naszych sklepach to konsekwencja, nie cel strategii LVMH, która koncentruje się na najwyższej możliwej jakości produktu – mogliśmy usłyszeć w jednym wywiadów z Arnaultem.

Bernard Arnault stopniowo piął się po szczeblach kariery, stając się ostatecznie jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Ale czym właściwie jest LVMH i jak zagwarantowała biznesmenowi sukces? Arnault zrewolucjonizował wiele luksusowych marek.

Czym jest LVMH i jakie marki kryją się za tą nazwą?

Bernard Arnault i jego majątekLVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE (LVMH) to francuska korporacja zajmująca się luksusem, która zarządza wieloma znanymi markami z branży mody, perfum, alkoholi i innych produktów luksusowych. Spółka została założona w 1987 roku poprzez połączenie dwóch firm: Moët Hennessy i Louis Vuitton. Obecnie LVMH jest jedną z największych na świecie korporacji zajmujących się luksusem i zarządza ponad 70 znanymi markami, w tym takimi jak Louis Vuitton, Moët & Chandon, Hennessy, Christian Dior, Fendi, Tag Heuer, Dior Homme i wieloma innymi. Firma działa w wielu różnych krajach na całym świecie i jest jednym z liderów na rynku produktów luksusowych. Zatrudnia ponad 175 tys. pracowników i posiada 5,5 tys. filii oraz sklepów na całym świecie. Aktualnie Bernard Arnault jest dyrektorem generalnym i prezesem LVMH.

W wyniku wojny na Ukrainie przedsiębiorstwo LVMH ucierpiało, podobnie jak majątek Bernarda Arnaulta. Wszystko dlatego, że Francja była drugim co do wielkości inwestorem w spółkach rosyjskich. Arnault ucierpiał najbardziej ze wszystkich francuskich inwestorów. Szacuje się, że jego majątek zmniejszył się w wyniku wojny o 16 mld dolarów. Jednocześnie korporacja LVMH musiała zamknąć 120 butików z luksusowymi markami na terenie całej Rosji. Mimo to prezes LVMH Bernard Arnault w grudniu znalazł się na pierwszym miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie. Jednak biznesmen ma już 75 lat i powoli spekuluje się na temat tego, kto przejmie władzę nad przedsiębiorstwem.

Czy już wiadomo, komu Bernard Arnault przekaże stery nad LVMH?

Prezes LVMH ma już 75 lat i jakiś czas temu przekonał akcjonariuszy do podniesienia maksymalnego wieku prezesa korporacji. Dzięki temu zyskał kolejne 5 lat na tym stanowisku. Jednak świat zastanawia się, kto przejmie stery nad firmą. Zdecydowanie najczęściej spekuluje się o tym, że to któreś z pięciorga dzieci biznesmena przejmie władzę nad LVMH. Arnault ma troje dzieci z pierwszego małżeństwa z Anne Dewavrin: Antoine’a, Françoise i Delphine. Poza tym ma dwoje dzieci z drugą żoną Hélène Mercier: Alexandre’a i Frédérique.

Bernard Arnault i jego majątekCzłonkowie rodziny Arnault pracują w koncernie LVMH i pełnią w nim znaczące funkcje. Antoine Arnault, syn Bernarda Arnault, jest dyrektorem generalnym marki Berluti i członkiem zarządu LVMH. Natomiast jego córka Delphine Arnault jest wiceprezesem LVMH i dyrektorem generalnym marki Dior. Frédérique Arnault, druga córka Bernarda Arnault, jest dyrektorem generalnym marki Fendi. Alexandre Arnault jest dyrektorem generalnym marki Rimowa.

Dzieci Bernarda Arnaulta uczyły się na prestiżowych uczelniach i z pewnością godnie zastąpią swojego ojca. Na razie trudno stwierdzić, kiedy biznesmen zdecyduje się oddać stery nad znaną z luksusów francuską korporacją.

Bernard Arnault i jego luksusowe imperium

Bernard Arnault jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, który budował swoją pozycją i gromadził majątek przez lata. Słynie przede wszystkim z marek luksusowych, jednak zaczynał swoją przygodę w biznesie z małymi przedsiębiorstwami we Francji, a następnie zajmował się budową osiedli na Florydzie. W końcu w 1984 roku pożyczył od swojej rodziny 15 mld dolarów i kupił dom mody Christian Dior SA. Natomiast 5 lat później przejął LVMH. To francuska korporacja zajmująca się luksusem, która zarządza wieloma znanymi markami z branży mody, perfum, alkoholi i innych produktów luksusowych. Sam Bernard Arnault wspominał, że luksus kojarzy mu się z „pewnym szlachetnym rodzajem prostoty”.

Bernard Arnault i jego majątekOdpowiednie podejście i zmysł, jeśli chodzi o luksusowe marki, sprawił, że Bernard Arnault stał się prezesem w korporacji, w której skład wchodzi aktualnie ponad 70 marek w tym między innymi Louis Vuitton, Moët & Chandon, Hennessy, Christian Dior, Fendi, Tag Heuer oraz Dior Homme. LVMH działa w wielu krajach na całym świecie.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również