Bardziej ekologiczne święta Bożego Narodzenia

Udostępnij

Część osób już teraz nie może doczekać się nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy powoli kompletują prezenty, a inni zaczynają zastanawiać się nad potrawami, które znajdą się na wigilijnym stole. Boże Narodzenie to rodzinny i wesoły czas, jednak co roku w czasie świąt generowane są ogromne ilości odpadów. Co zrobić, żeby Boże Narodzenie było bardziej przyjazne dla naszej planety? Jak zapakować prezenty? A może warto wybrać ekologiczne podarunki?

Święta Bożego Narodzenia generują gigantyczne ilości śmieci

Święta to czas, w którym możemy spotkać się z całą rodziną i trochę odpocząć od pracy. Wiele osób uwielbia Boże Narodzenie i ze sporym wyprzedzeniem szykuje się na wigilijny wieczór. Jednak Boże Narodzenie z roku na rok staje się coraz bardziej komercyjne. Na sklepowych półkach już w listopadzie zaczynają pojawiać się dekoracje i ozdoby choinkowe. W wielu miejscach możemy kupić zestawy prezentowe w pięknych, ale nie ekologicznych opakowaniach.

ekologiczne Boże NarodzenieCo roku po świętach Bożego Narodzenia powstają wielkie stosy śmieci. Wiele z nich nie nadaje się do recyklingu. Czasem kartonowe opakowania układane są obok worków lub kontenerów na śmieci. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mokre kartony nie nadają się do recyklingu. Kolejną kwestią są nienadające się do recyklingu plastikowe wstążeczki i ogromne ilości kolorowych papierów do pakowania prezentów.

Poza opakowaniami prezentowymi w śmietniku ląduje także jedzenie. Niezjedzone ciasta, ciasteczka, a nawet wigilijne potrawy. Jednak co można zrobić, żeby święta Bożego Narodzenia były bardziej ekologiczne? Możemy zapakować prezenty w ekologiczny sposób i dobrze zaplanować, ile przygotować wigilijnych potraw.

Co zrobić, żeby święta Bożego Narodzenia były bardziej ekologiczne?

W czasie świąt Bożego Narodzenia czasem zupełnie zapominamy o naszej planecie. Na początek warto przyjrzeć się dekoracjom świątecznym i samej choince. Część osób woli w domu żywe drzewko, kiedy inni wybierają choinkę sztuczną. Oba te rozwiązania mogą mieć plusy i minusy. Choinka sztuczna jest dobrym pomysłem, jeżeli chcemy, żeby służyła nam przez lata. W przypadku żywej choinki warto pomyśleć o takiej w doniczce. Jeżeli wybierzemy odpowiedni okaz i zadbamy o drzewko możliwe, że będzie stało w naszym domu nawet po świętach. Następnie możemy wsadzić ją w ziemię na wiosnę. Poza samą choinką niezwykle istotne są dekoracje. Nie warto co roku kupować nowych bombek i wymyślnych łańcuchów. Jeżeli zadbamy o ozdoby świąteczne, mogą służyć nam przez lata. Warto zainteresować się takimi zrobionymi z drewna. Wiele ekologicznych ozdób możemy zrobić sami. Świetnym pomysłem będą suszone plasterki cytrusów.

ekologiczne Boże NarodzenieWażną kwestią w czasie Bożego Narodzenia jest odpowiednie zaplanowanie kolacji wigilijnej, czyli potraw, które znajdą się na naszym stole. Co roku wyrzucamy ogromne ilości jedzenia. Właśnie dlatego należy dobrze zastanowić się, ile osób będzie na wigilii i do tego dostosować ilość potraw lub ich wielkość. Nadal żywa jest tradycja przyrządzania 12 dań, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zjeść je wszystkie. Możemy z niektórych zrezygnować lub przyrządzić symboliczną ilość, jeżeli tradycja jest dla nas ważna. Poza dekoracjami i jedzeniem sporym obciążeniem dla naszej planety są świąteczne prezenty. Co zrobić, żeby w czasie świąt nie generować takiej ilości odpadów i jak zapakować prezenty w bardziej ekologiczny sposób?

Pomysły na ekologiczne prezenty — jak zapakować prezenty świąteczne w bardziej ekologiczny sposób?

ekologiczne Boże NarodzenieNad prezentami możemy zastanowić się z dużym wyprzedzeniem. Warto zapytać najbliższych, co chcieliby dostać na święta. Wtedy mamy pewność, że będą zadowoleni z naszego prezentu i nie wyląduje on w koszu. Poza tym na zakupach należy zwrócić uwagę, z czego wykonane jest opakowanie. Jeżeli mamy taką możliwość, lepiej wybrać rzeczy w kartonowych pudełkach, które nadają się do recyklingu. Oczywiście poza tym bardzo ważne jest to, jak zapakujemy prezent.

W sklepach znajdziemy masę kolorowych papierów do pakowania świątecznych podarunków. Zdarzają się też takie wykonane ze sztucznego, plastikowego materiału. Jednak warto pomyśleć o brązowym papierze, który kiedyś często był wykorzystywany na poczcie. Przede wszystkim jest bardziej ekologiczny, a udekorowany nim prezent może naprawdę wyglądać oryginalnie. Warto też wybrać sznurki wykonane z naturalnych materiałów lub piękne materiałowe wstążeczki. W tym przypadku do dekoracji możemy wykorzystać gałązki iglaków lub suszone plasterki owoców.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który warto uczynić bardziej przyjaznym dla naszej planety

Wiele osób z niecierpliwością czeka na Boże Narodzenie. To wyjątkowy czas, który zwykle spędzamy w rodzinnym gronie. Często święta poprzedza sporo przygotowań. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole często znajdziemy 12 potraw, a pod choinką masę prezentów. Niestety co roku po Bożym Narodzeniu zostają góry śmieci, które nie nadają się do recyklingu.

ekologiczne Boże NarodzenieWarto w tym wyjątkowym czasie mimo wszystko pomyśleć o naszej planecie. Jeżeli wolimy sztuczną choinkę, nie powinniśmy zmieniać jej co roku. Natomiast fani żywego drzewka mogą wybrać takie w doniczce, które warto posadzić na lato w ogródku. Dekoracje lepiej wybrać drewniane lub samemu stworzyć oryginalne ozdoby z suszonych owoców. Poza tym niezwykle istotne są wigilijne potrawy. Warto zastanowić się, ile w tym roku osób zasiądzie przy stole i przygotować taką ilość dań, która zostanie zjedzona.

W ekologiczny sposób możemy podejść do świątecznych prezentów. Przede wszystkim warto zapytać najbliższych, co chcieliby dostać. Dzięki temu mamy pewność, że nasz podarunek nie wyląduje w koszu. Poza tym, jeżeli mamy taką możliwość lepiej wybrać rzeczy zapakowane w ekologiczny sposób, czyli na przykład takie w kartonowym opakowaniu, a nie zamknięte szczelnie w plastikowe pudełko. Oczywiście pakując prezenty też możemy zadbać o naszą planetę. Zamiast plastikowych wstążek lepiej sprawdzą się takie materiałowe, a kolorowy papier możemy zastąpić szarym, na którego tle pięknie będą wyglądać dekoracje z gałązek lub suszonych plasterków cytrusów.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również