Banki w Rosji zaczynają testować CBDC

Udostępnij

Liczba banków uczestniczących w pilotażu cyfrowej waluty banku centralnego Rosji wzrosła do 30. Siedemnaście banków podpisało umowę z Bankiem Rosji o udział w programie. Dołączą do 13 innych banków, około 600 obywateli oraz 30 firm handlowych i usługowych, które już testują CBDC.

Testy CBDC w Rosji

17 banków dołączy do 13 innych tego typu firm, które testują cyfrowego rubla. Obecnie w pilotażu cyfrowego rubla uczestniczy już 13 banków, około 600 obywateli oraz 30 firm handlowych i usługowych. 13 istniejących banków uczestniczących to: Alfa Bank, Dom.Rf Bank, Ingosstrakh Bank, VTB Bank, GPB Bank, Qiwi Bank, Ak Bars Bank, MTS Bank, Promsvyazbank, Sovcombank, Sinara Bank, Rosbank i TKB Bank. 17 banków, które dołączą do nich w ramach rozszerzonego pilotażu cyfrowego rubla to: AB Bank Russia, Bank Orenburg, Russian Standard Bank, SME Bank, Rosselkhozbank (Rosyjski Bank Rolniczy), Tinkoff Bank, Expobank, Novikombank, Bank RRB, Kuban Credit Bank, Tochka Bank, Primtercombank, Rosdorbank, Sberbank, CB Center-Invest, RNKB Bank i Dengi.Mail.Ru.

Plan działania

Strona internetowa Banku Rosji szczegółowo opisuje poszczególne etapy projektu cyfrowego rubla: począwszy od stworzenia prototypowej platformy w grudniu 2021 r. po ostateczne wdrożenie. Bank centralny testował i udoskonalał już prototyp CBDC. Trwało to przez cały 2022 r. Na podstawie wyników testów opracowano plan działania dotyczący właściwego wdrożenia waluty i wyemitowania jej na rynku.

W sierpniu 2023 r. rozpoczęto pilotażowe operacje „z realnymi rublami cyfrowymi z udziałem wąskiego kręgu klientów 13 banków” – opisał Bank Rosji.

„Cyfrowy rubel to cyfrowa forma rosyjskiej waluty narodowej, którą Bank Rosji planuje emitować oprócz istniejących form pieniądza” – wyjaśnił dalej w komunikacie bank centralny Rosji, uszczegóławiając, że „rubel będzie miał trzy formy: gotówkową, bezgotówkową i cyfrową. Jeden rubel gotówkowy to jeden rubel bezgotówkowy, a także jeden rubel cyfrowy.”

Do tego niedawno władze kraju przyznały, że biorą pod uwagę używanie CBDC w handlu transgranicznym. Miałoby to pomóc Moskwie w obchodzeniu sankcji, jakie nakłada na nią Zachód (głównie USA) po inwazji Rosji na Ukrainę. Do tego nie wykluczono używania w handlu międzynarodowym bitcoina.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również