Dzień Inwestora Indywidualnego

Bank Hiszpanii wybrał sobie partnerów do testów CBDC

Udostępnij

Cecabank, Abanca i Adhara Blockchain to firmy wybrane przez Bank Hiszpanii do testowania CBDC.

Testy CBDC w Hiszpanii

Rok po opublikowaniu otwartego zaproszenia dla partnerów do testowania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) hiszpański bank centralny, Banco de España, wybrał swoich współpracowników, z którymi będzie badał wspomniane CBDC. 3 stycznia bank centralny opublikował uchwałę ogłaszającą partnerstwo z Cecabank, Abanca i Adhara Blockchain.

Pilotaż CBDC odbędzie się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i będzie obejmował symulację przetwarzania i rozliczania płatności międzybankowych zarówno za pomocą jednego tokenizowanego hurtowego CBDC, jak i poprzez wymianę kilku hurtowych CBDC emitowanych przez różne banki centralne.

W kolejnej części eksperymentu prowadzonego przy pomocy konsorcjum Cecabank-Abanca, CBDC zostanie wykorzystane do rozliczenia symulowanej stokenizowanej obligacji.

Spośród 24 wniosków, które bank centralny otrzymał w ciągu ostatniego roku, wybrano trzy spółki. Chociaż zarówno Cecabank, jak i Abanca są hiszpańskimi firmami, siedziba Adhara Blockchain znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Hiszpański program CBDC jest w pewnym sensie wyjątkowy, ponieważ publicznie stwierdzono, że jest niezależny od projektu cyfrowego euro, które po wdrożeniu obejmie wszystkie gospodarki strefy euro. Tymczasem hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Transformacji Cyfrowej ogłosiło, że na sześć miesięcy przed ostatecznym terminem wdroży rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie rynków aktywów kryptowalutowych. W październiku Bank Hiszpanii opublikował tekst wyjaśniający naturę i zastosowania cyfrowego euro.

Co Hiszpanie myślą o CBDC?

Sami Hiszpanie nie wyrazili dużego zainteresowania wykorzystaniem cyfrowego euro. Ankieta przeprowadzona w październiku wykazała, że tylko 20% potwierdziło, że skorzystałoby z ogólnoeuropejskiej CBDC jako uzupełnienia swoich obecnych metod płatności, podczas gdy 65% stwierdziło, że tego nie zrobi.

Idea CBDC budzi ogromne emocje w USA, gdzie niektórzy kongresmeni starają się zablokować emisję potencjalnego cyfrowego dolara (przeciwnikiem emisji jest też Ron DeSantis, gubernator stanu Floryda). Jak na razie jednak Fed twierdzi, że nie pracuje nad taką inicjatywą. W USA prowadzono tylko Projekt Hamilton, którego celem było zbadanie tego, jakie zastosowanie może mieć CBDC.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również