Bank centralny Hiszpanii przygotowuje się na emisję CBDC

CBDC

Bank  Hiszpanii dołączył do europejskich instytucji bankowych, przygotowujących swoich klientów na emisję „cyfrowego euro”.

Bank Hiszpanii i CBDC

Bank Hiszpanii opublikował krótki tekst wyjaśniający charakter i zastosowania potencjalnej waluty cyfrowej banku centralnego Unii Europejskiej (CBDC).

Bank twierdzi, że fizyczny format gotówki „nie pozwala wykorzystać wszystkich korzyści, jakie daje postępująca cyfryzacja gospodarki i społeczeństwa”. Cyfrowe euro sprawi jednak, że płatności elektroniczne staną się istotnym elementem systemu finansowego.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Autorzy raportu podkreślają możliwość dokonywania płatności offline w ramach cyfrowego euro, podkreślając jego poziom prywatności porównywalny z gotówką i to, że CBDC może być więc alternatywą dla gotówki. Zastrzegają także, że w formularzu internetowym dane użytkowników e-euro nadal będą widoczne tylko dla  konkretnych instytucji finansowych, a nie dla dostawcy infrastruktury CBDC, czyli Eurosystemu.

Zgodnie z dodanym do tekstu kalendarzem projektu, obecna „faza przygotowawcza”, rozpoczęta 18 października, zakończy się do 2025 roku. Warto dodać jednak, że ostateczna decyzja o wydaniu ogólnounijnego CBDC nadal nie została podjęta.

Bank Finlandii też jest na tak

Bank Finlandii wyraził niedawno ten sam przyjazny sentyment wobec cyfrowego euro. Członek zarządu Tuomas Välimäki nazwał go „najbardziej aktualnym projektem” w europejskim sektorze płatniczym.

25 października Europejski Bank Centralny (EBC) udostępnił link do strony docelowej poświęconej podstawowym informacjom na temat cyfrowego euro. Autorzy projektu obiecują zapewnienie „łatwiejszego życia” i „silniejszej Europy”.

Na początku tego miesiąca Rada Prezesów EBC ogłosiła rozpoczęcie „fazy przygotowawczej” projektu cyfrowego euro. Potrwa ona dwa lata i skupi się na sfinalizowaniu zasad dotyczących waluty cyfrowej i wyborze potencjalnych emitentów.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments