Badania ankietowe – teraz też w wersji internetowej. Co trzeba wiedzieć?

Udostępnij

badania ankietoweBadania ankietowe od lat są cenionym narzędziem, które umożliwia skuteczne badanie rynku. Wykorzystywane są one przez firmy działające w wielu różnych branżach. Wyniki takiej sondy mogą być istotną wskazówką podczas tworzenia strategii marketingowej, opracowywania nowych produktów czy w kwestii podwyższenia jakości usług. Przez wiele lat badania ankietowe były przeprowadzane wyłącznie w wersji stacjonarnej. Obecnie jednak dostępne są one również w wersji internetowej. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Na czym polegają badania ankietowe?

Badanie ankietowe jest techniką badawczą, w której do pozyskania niezbędnych danych wykorzystuje się standaryzowane ankiety. Jeszcze do niedawna były one przeprowadzane wyłącznie stacjonarne, a więc respondent odpowiadał na pytania zadawane mu przez ankietera na żywo. Takie akcje były prowadzone na przykład w sklepach, placówkach medycznych, szkołach czy urzędach. Arkusze takie nierzadko przesyłane były zainteresowanym osobom również pocztą. Obecnie jednak na stronie https://panelariadna.pl/wiedza/badania-ankietowe-z-panelem-badawczym-ariadna dostępna jest możliwość przeprowadzania badań ankietowych online.

Dlaczego warto przeprowadzać badania ankietowe w wersji internetowej?

Badania ankietowe online pozwalają na uzyskanie wyników analizy w znacznie krótszym czasie, niż miało to miejsce w przypadku ankiet telefonicznych, pocztowych czy osobistych rozmów ankietera z respondentem. Ze względu na to, że z internetu korzysta wiele osób, pozyskanie wartościowych odpowiedzi od wyznaczonej grupy respondentów zajmuje znacznie mniej czasu.

Dodatkowo badania ankietowe online umożliwiają przeprowadzenie sondy niezależnie od miejsca zamieszkania respondentów, a więc można dzięki nim pozyskać cenne wskazówki od osób, które do tej pory nigdy ze względu na swoją lokalizację nie mogły uczestniczyć w takim badaniu. Zaletą ankiet w wersji online jest również anonimowość, która pozytywnie wpływa na otwartość badanych osób.

Bezpieczeństwo badań ankietowych online

Badania ankietowe online powinny być przeprowadzane przez specjalistyczne firmy, które zajmują się tym zagadnieniem, ponieważ prawidłowe konstruowanie pytań, a także umiejętność wpłynięcia na poziom wypełnialności ankiety wymaga sporego doświadczenia. Panel respondenta musi być całkowicie bezpieczny i zapewniać mu pełną anonimowość. Firmy zajmujące się takimi działaniami wszelkie dane muszą przetwarzać zgodnie z przepisami prawa. Obecnie na rynku znajdziemy przedsiębiorstwa, które za wypełnianie ankiet oferują respondentom punkty. Później można je wymienić na nagrody. To z kolei stanowi dodatkową motywację do uzupełnienia kwestionariusza.

Najnowsze

Zobacz również