Automaty vendingowe pojawiają się w wielu obiektach użyteczności publicznej. Zapewniają stały dostęp do niewielkich przekąsek i napojów, bez względu na dzień i godzinę. Dzięki nim nie trzeba tworzyć sklepików w szkołach, urzędach lub szpitalach. Czy maszyny vendingowe opłacają się w każdej lokalizacji?
Automaty vendingowe to biznes, który nie wymaga inwestowania ogromnych sum na start. Wiele z nich można zdobyć już za kilkaset złotych miesięcznie w opcji wynajmu lub dzierżawy. Aby jednak postawienie maszyny okazało się sukcesem, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników.
Warto również pamiętać, że zyski przynoszone przez automat sprzedający mogą różnić się w zależności od dnia tygodnia czy nawet pory roku.
Wybór odpowiedniej lokalizacji
Biznes vendingowy ma to do siebie, że bywa nieprzewidywalny. Przed postawieniem maszyny w danym miejscu warto dokładnie przeanalizować jego potencjał. Znaczenie ma typ nieruchomości, godziny jej otwarcia, dokładny punkt w budynku, w którym znajdzie się automat, a także liczba użytkowników obiektu i ich profil.
Miejsce, w którym ma stanąć automat, powinno być bezpieczne – najlepiej monitorowane. Przed zdecydowaniem się na inwestycję warto także sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się inne maszyny vendingowe.
Jeśli budynek należy do Ciebie, nie musisz zdobywać odpowiednich pozwoleń. Problem pojawia się w sytuacji, gdy automat ma znaleźć się w nieruchomości innej osoby. Wówczas warto upewnić się, że jej właściciel pozwoli na postawienie automatu. W takim przypadku należy także podpisać umowę dotyczącą warunków współpracy i podziału zysków.
Zazwyczaj maszyny vendingowe pojawiają się w miejscach, w których przebywa najwięcej osób. Często można je znaleźć przy głównych wejściach do budynków lub w poczekalniach. Warto ustawić urządzenie w punkcie, w którym będzie dobrze widoczne z co najmniej kilku stron.
W niektórych obiektach użyteczności publicznej możliwe jest postawienie automatu vendingowego także poza bryłą budynku, na świeżym powietrzu. W takim miejscu będzie on dostępny przez całą dobę, ale może szybciej ulec zniszczeniu w wyniku aktów wandalizmu.
Określenie zapotrzebowania
Coraz więcej przedsiębiorców stawia na automaty vendingowe. Opłacalność takiego rozwiązania zależy jednak od tego, kto korzysta z budynku i czy jest on zainteresowany kupnem produktów dostępnych w maszynie. Jeśli w obiekcie znajduje się sklep, popyt na przekąski z automatu może być niewielki.
Znaczenie mają też potrzeby grupy odbiorców. W placówkach oświatowych i biurach często stawia się automaty sprzedające z kawą. Na siłowniach doskonale sprawdzą się np. batoniki proteinowe i napoje izotoniczne. Natomiast w szkołach konieczne jest przestrzeganie prawa regulującego możliwość sprzedaży słodkich przekąsek.
Z tego powodu przed zdecydowaniem się na automat vendingowy warto przeprowadzić analizę potrzeb odbiorców i potencjalnych zysków ze sprzedaży konkretnych produktów. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów.
Ile można zarobić na automatach vendingowych?
Zanim możliwe będzie czerpanie zysków z postawienia automatycznej maszyny sprzedającej, warto rozważyć koszt takiej inwestycji. Jeśli chodzi o automaty vendingowe, cena takich urządzeń zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć następujące parametry:
- wielkość automatu,
- jakość wykonania maszyny,
- typ maszyny – na przekąski w temperaturze pokojowej, zimne lub gorące napoje,
- dodatkowe zabezpieczenia – na rynku można znaleźć np. modele odporne na działanie czynników atmosferycznych, do stosowania poza budynkiem,
- zaawansowanie technologiczne – w nowoczesnych sprzętach można np. płacić kartą.
Ile kosztuje automat vendingowy? Zazwyczaj jest to kwota od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście istnieje również opcja wydzierżawienia lub wypożyczenia maszyny. Wówczas koszty spadają do około 100-200 zł miesięcznie.
Ważne są również zyski, jakie dają automaty vendingowe. Ile można zarobić na takiej inwestycji? Przewiduje się, że z jednej maszyny da się uzyskać kilkaset złotych miesięcznie. Wszystko zależy jednak od lokalizacji urządzenia i umieszczonych w nim przekąsek.
Automaty znajdujące się w tym samym budynku, ale w innych punktach czy na różnych piętrach, mogą generować zupełnie odmienne zyski. Z tego powodu początkowe miesiące po wprowadzeniu inwestycji często są traktowane jako test. To czas, w którym można wprowadzić zmiany, by podnieść wydajność urządzenia.
Automaty od Polskiej Grupy Vendingowej
Na rynku można znaleźć wiele modeli maszyn sprzedających. Wśród nich warto wyróżnić automaty vendingowe od PGV. To urządzenia w pakiecie z montażem i profesjonalną obsługą.
Maszyny te są dostępne w wielu wersjach – do gorących i zimnych napojów, z przekąskami i kanapkami, z maseczkami i środkami higienicznymi, a także w formie dużych szaf vendingowych. Firma oferuje automaty na wynajem oraz w formie dzierżawy, co pozwala zmniejszyć cenę inwestycji w maszyny vendingowe.