Australia będzie miała swojego stablecoina

Udostępnij

Kilka krajów planowało zbadać stablecoiny pomimo początkowej niechęci społeczeństwa i niedawnej implozji Terry. Tematowi przygląda się m.in. National Australia Bank (NAB).

Stablecoin Australii

Nowy stablecoin powiązany z dolarem australijskim stworzony przez NAB, nazwany AUDN, ma zostać uruchomiony w sieciach blockchain Ethereum i Algorand. Oczekuje się, że zostanie ukończony do połowy 2023 roku.

Według raportu Australian Financial Review (AFR), AUDN umożliwi użytkownikom rozliczanie transakcji za pomocą technologii blockchain w czasie rzeczywistym za pomocą dolarów australijskich. NAB powiedział również, że stablecoin ma służyć wielu celom, takim jak handel kredytami węglowymi, transgraniczne przelewy pieniężne i umowy odkupu. Ponadto bank będzie odpowiedzialny za przechowywanie australijskiego stablecoina wspieranego fiatami.

W oświadczeniu zacytowano Howarda Silby’ego, dyrektora ds. innowacji NAB, który powiedział:

„Z pewnością wierzymy, że istnieją elementy technologii blockchain, które będą stanowić część przyszłości finansów […] Z naszego punktu widzenia widzimy, że [blockchain] może zapewnić natychmiastowe, przejrzyste, sprzyjające włączeniu społecznemu wyniki”.

Obecna infrastruktura dla transakcji zagranicznych jest zdominowana przez sieć SWIFT, która jest niewątpliwie systemem przestarzałym. Jednak uruchomienie AUDN może stanowić skuteczną alternatywę dla wielu użytkowników.

Wszystko ma miejsce cztery miesiące po tym, jak australijski senator Andrew Bragg przygotował projekt ustawy mającej na celu poddanie krajowego sektora kryptowalut ścisłemu nadzorowi. Ustawa wymagała od giełd aktywów cyfrowych i emitentów stablecoinów ujawnienia władzom ich operacji. Celem byłyby również chińskie banki zajmujące się cyfrowym juanem w tym kraju.

Wraz z utworzeniem AUDN, NAB stał się drugim dużym bankiem w kraju, który uruchomił stablecoina powiązanego z dolarem australijskim w sieci Ethereum. W zeszłym roku Australia and New Zealand Banking Group (ANZ) wybiło stablecoina powiązanego z australijską walutą i zrobiło to we współpracy z krypto-powiernikiem Fireblocks.

W tym tygodniu z kolei Rosja i Iran prowadziły rozmowy na temat wprowadzenia na rynek nowej kryptowaluty opartej na złocie. Alexander Brazhnikov, dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kryptowalutowego i Blockchain, zapewnił, że token zostanie opracowany jako stablecoin.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również