– Od 1 stycznia zostawimy zerowy VAT na żywność – powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń. Mówił o planowanych zmianach dot. tarcz antyinflacyjnych.
Soboń o koszty energii
Soboń był gościem Radia Lublin. Mówił o kosztach energii Polsce.
– Stąd też kap cenowy na ceny energii, nie tylko dla gospodarstw domowych (…) i odbiorców wrażliwych, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw – tak, aby podobnie, jak w przypadku covidu, kiedy gospodarka de facto stanęła (…), utrzymać płynność w przedsiębiorstwach i zatrudnienie – i to się udało. W 2021 roku gospodarka odbiła – stwierdził. – Tak tutaj zatrzymanie cen energii – za chwilę zaproponujemy również rozwiązanie w zakresie cen gazu – będzie powodowało, że małe i średnie przedsiębiorstwa przetrzymają ten trudny okres. Jak wyjdziemy z tego kryzysu, gospodarka z powrotem wróci na tory swojego rozwoju – dodał.
Wszedł też na temat tego, że szykowane jest rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu. Ta ma kosztować nawet 30 mld złotych. Jego zdaniem „to oznacza większy deficyt, ale też konieczność tego, aby oglądać złotówkę z każdej strony”.
– Prowadzimy ostrożną politykę fiskalną i te instrumenty, które stosujemy są adekwatne do sytuacji – wyjaśnił.
Inflacja
Oczywiście pojawił się też temat inflacji w Polsce. Wiceminister jest ostrożnym optymistą, bowiem „nawet te najbardziej pesymistyczne prognozy, takie jak np. Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że w końcówce [kolejnego] roku już będzie ona już jednocyfrowa. Zakładamy, że w 2-3 kwartale ta inflacja będzie już wyraźnie mniejsza”.
Przypomnijmy, że w Polsce nadal obowiązuje tarcza antyinflacyjna, która została przedłużona do końca 2022 r.
W jej ramach obowiązuje stawka 0 proc. VAT dot. podstawowych produktów spożywczych, które wcześniej były opodatkowane 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma zastosowanie też do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.) i do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawkę 5 proc. VAT stosuje się do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).