ARK Invest i 21Shares złożyły wniosek o stworzenie ETF-a rynku spot ETH

Udostępnij

ETF Ark 21Shares Ethereum to potencjalny pierwszy ETF rynku spot etheru, jaki może powstać w USA. Wniosek o jego założenie złożyły ARK Invest i 21Shares.

ETF rynku spot ETF

Jak wynika ze środowego zgłoszenia złożonego do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), zarządzający aktywami ARK Invest i 21Shares złożyły wspólny wniosek o zgodę organów regulacyjnych na utworzenie funduszu notowanego na giełdzie (ETF), który będzie bezpośrednio posiadał ethery (ETH).


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


ETF Ark 21Shares Ethereum to pierwsza próba notowania takiego funduszu w USA, który bezpośrednio inwestuje w ETH, drugą co do wielkości kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej, w nie w futures ETH. Fundusz będzie przechowywał aktywa w spółce Coinbase (COIN) Custody Trust Company.

Wiadomość ta początkowo spowodowała wzrost etheru i bitcoina, ale wzrost okazał się krótkotrwały i obie kryptowaluty powróciły do cen obserwowanych przed złożeniem wniosku.

Złożenie wniosku następuje po złożeniu wielu wniosków o utworzenie bardzo pożądanego funduszu ETF na bitcoiny typu spot. Także Ark i 21Shares starają się o utworzenie takiego funduszu. W zeszłym tygodniu SEC ogłosiła, że opóźnia podjęcie decyzji w sprawie wszystkich tych wniosków. Ta ma zapaść dopiero 17 października, choć Komisja może przesunąć termin do marca 2024 r.

Złożenie wniosku wyprzedza także oczekiwane zatwierdzenie przez SEC pierwszego funduszu ETF opartego na kontraktach terminowych na ether. Decyzja SEC spodziewana jest w połowie października lub nawet wcześniej.

Powstanie więcej ETF-ów?

Branża prawdopodobnie będzie starać się o utworzenie większej liczby kryptowalutowych funduszy ETF. Jest bowiem ośmielona niedawnym zwycięstwem w sądzie spółki Grayscale, która pokonała przed wymiarem sprawiedliwości SEC.

Powstanie ETF-ów może napędzić na rynku ogromne wzrosty. Do tego wiosną w sieci bitcoina zajdzie halving, który dotąd rozpoczynał hossę na rynku. Możliwe, że także w 1 czy 2 kw. 2024 r. Fed rozpocznie w USA obniżanie stóp procentowych, co także powinno przełożyć się na wzrost wycen czołowych aktywów (nie tylko kryptowalut, ale też akcji czy złota oraz srebra).

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również