Argentyński kandydat na prezydenta chce, aby CBDC „rozwiązało” problem hiperinflacji. Stanowisko Sergio Massy, bo o nim mowa, w sprawie cyfrowych walut banku centralnego wydaje się być całkowicie sprzeczne ze stanowiskiem Javiera Milei, kandydata popierającego bitcoina, który chce zlikwidować bank centralny Argentyny.
Argentyna a bitcoin i CBDC
Argentyński kandydat na prezydenta Sergio Massa zobowiązał się do wprowadzenia na rynek cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Oczywiście jeśli tylko zostanie wybrany na głowę państwa. Powstanie CBDC ma na celu „rozwiązania” długotrwałego kryzysu inflacyjnego w Argentynie.
„Jestem jasne, że inflacja jest ogromnym problemem w Argentynie” – powiedział Massa podczas debaty prezydenckiej, która odbyła się 2 października, po czym nakreślił, w jaki sposób planuje „rozwiązać” ów wyniszczający kraj problem:
Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.
Partnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.
„Zamierzamy wprowadzić cyfrową walutę w Argentynie. […], czemu będzie towarzyszyć prawo dotyczące pieniędzy, które umożliwi tym, którzy mają pieniądze za granicą, wywiezienie ich i swobodne korzystanie z nich bez równoległych nowych podatków”.
Massa, który obecnie pełni funkcję Ministra Gospodarki, odrzucił pomysł przejścia Argentyny na dolara amerykańskiego.
„Dolaryzacja jest tym, co generuje pokusę dolara. Bądźcie patriotami [i] brońcie naszej waluty, nie promujcie jego używania [tj. dolara amerykańskiego]” – powiedział.
Wybory powszechne w Argentynie odbędą się 22 października.
Probitcoinowy polityk
Dwa z trzech głównych sondaży sugerują, że Massa nieznacznie ustępuje Javierowi Milei, kandydatowi popierającemu bitcoina i przeciwnemu istnienia bankowi centralnemu, który wygrał prawybory w Argentynie w sierpniu.

