Władze Argentyny przyspieszają prace nad przepisami mającymi na celu wdrożenie cyfrowego peso.
Argentyna chce CBDC
Bank Centralny Argentyny „tak szybko, jak to możliwe” wprowadzi do ustawodawstwa regulacje dot. „cyfrowego peso”.
Po otrzymaniu uwag na temat potencjalnych korzyści, jakie cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może przynieść gospodarce narodowej, Bank Centralny Argentyny stwierdził, że należy przyspieszyć prace nad przepisami mającymi na celu wdrożenie CBDC w kraju.
18 października podczas publicznej dyskusji na kanale Filo News dyrektor Banku Centralnego Argentyny Juan Agustín D’Attellis Noguera ujawnił, że jego instytucja pracuje nad ramami legislacyjnymi dla „cyfrowego peso” – projektu CBDC, zaproponowanego niedawno przez ministerstwo gospodarki i kandydata na prezydenta Sergio Massa.
Partnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.
Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.
Według D’Attellisa projekt zostanie przedstawiony „tak szybko, jak to możliwe”, a następnie zaprezentowny Kongresowi krajowemu. Urzędnik pochwalił podejście Massy do CBDC i skrytykował stanowisko innego kandydata na prezydenta, przyjaznego bitcoinowi Javiera Milei, który publicznie głosi potrzebę „dolaryzacji” argentyńskiej gospodarki.
Walka o CBDC
To nie pierwszy raz, kiedy D’Attellis publicznie obroni idei CBDC. Na początku października wyraził przekonanie, że „cyfrowe peso” może pomóc ustabilizować argentyńską gospodarkę już w 2024 roku. Zdaniem urzędnika kluczową cechą CBDC jest jej identyfikowalność, która umożliwiłaby rządowi łatwiejsze pobieranie podatków.
2 października Massa zobowiązał się do wprowadzenia cyfrowego peso w przypadku wygrania wyborów, mając na celu rozwiązanie problemu utrzymującej się wysokiej inflacji w Argentynie. Według najnowszych sondaży wyborczych Massa nieznacznie wyprzedza Javiera Milei, który opowiada się za przyjęciem dolara amerykańskiego jako oficjalnej waluty Argentyny, sprzeciwiając się wzmacnianiu roli banku centralnego. Chce on czegoś odwrotnego – likwidacji tej instytucji.