Apetyt na wiedzę, czyli gdzie możemy się dokształcić?

267

Świat zmienia się na naszych oczach z dnia na dzień. Chęć zdobywania wiedzy i poszerzania kwalifikacji towarzyszy wielu osobom praktycznie przez cały czas. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej ciekawych kierunków studiów i wartościowych darmowych kursów. Czy studia to jedyna możliwość? Jakie uczelnie odpowiadają na potrzeby młodych ludzi? A może lepiej skorzystać z darmowych kursów dostępnych przez Internet?

Czy studia to dobry pomysł?

Niektórzy marzą o wielkiej karierze, kiedy inni wolą postawić na spokojne rodzinne życie. Jeszcze inni postanawiają, że będą łączyć wszystko ze sobą. Czasem decyzja o kontynuowaniu nauki po ukończeniu szkoły średniej nie jest łatwa. Przede wszystkim sporym ograniczeniem bywają finanse, które wielu zamykają ścieżkę na uczelnię wyższą, jednak jest na to sposób. Szczególnie zdolni studenci mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci stypendiów socjalnych i innych form pomocy finansowej.

studenciStudia są niesamowitą możliwością, która często otwiera nam nowe ścieżki zawodowe. Przede wszystkim w tym czasie wiele osób usamodzielnia się i wyprowadza do większego miasta. Uczestniczenie w zajęciach, praktykach, kołach i stowarzyszeniach studenckich dają naprawdę wielką szansę i pozwalają rozwijać się w wielu dziedzinach zupełnie za darmo. Nie musimy ograniczać się tylko do jednego kierunku, ponieważ coraz częściej mamy możliwość iść na tak zwane studia interdyscyplinarne, które pozwalają nam w jednym czasie uczestniczyć w wielu zajęciach i skończyć dwa kierunki. Oczywiście wiąże się to ze znacznie większą ilością materiału do przyswojenia. Co roku otwierają się też całkiem nowe i ciekawe kierunki studiów, które odpowiadają na zmiany zachodzące na świecie. Pozwalają poszerzać wiedzę w wielu dziedzinach i zrozumieć mechanizmy, które temu towarzyszą. Jakie ciekawe kierunki oferują uczelnie wyższe w Polsce? Opowiemy w dalszej części artykułu.

Ciekawe kierunku studiów

Przyszli studenci mają sporo możliwości i wiele kierunków, z których mogą wybrać z pewnością jeden odpowiedni dla siebie. W zależności od uczelni, program może się różnić. Nie każdy uniwersytet postanawia uruchomić wszystkie kierunki. Niektóre uczelnie decydują się na całkiem nowe i ciekawe zajęcia odpowiadające coraz bardziej zainteresowaniom młodych ludzi. Przedstawimy kilka interesujących kierunków, które niedawno zawitały na poszczególnych placówkach.

Gwaroznawstwo w Poznaniu

studiować, czy nieNa Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pojawił się całkiem nowy kierunek, którym będą zainteresowani przede wszystkim fani gier. Jeszcze parę lat temu gry komputerowe często były uważane za pochłaniacze czasu, przez które młodzi ludzie przestają interesować się codziennym życiem. Aktualnie nieco inaczej podchodzi się do spędzania czasu przed komputerem czy podczas grania na konsoli. Technologia stała się nieodłączną częścią naszego życia, a gry weszły do świata kultury.

Gwaroznawstwo jest kierunkiem pierwszego stopnia, który powstał stosunkowo niedawno. W ramach zajęć studenci będą mogli więcej dowiedzieć się o historii gier wideo. Dodatkowo jest to idealne miejsce dla tych, którzy fascynują się nowoczesną technologią, Second Life, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością oraz dużo szerzej pojętą kulturą medialną. Jest to pierwszy kierunek, który nie opiera się tylko i wyłącznie na tworzeniu gier, a skupia się na aspekcie kulturalnym. Zajęcia obejmują także tworzenie scenariuszy do gier. Ten kierunek idealnie sprawdzi się dla wielu młodych osób, które fascynują się wirtualnym światem.

Stosowana psychologia zwierząt w Warszawie

Studia prowadzone są przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Osoby zainteresowane powinny wiedzieć, że są to studia interdyscyplinarne pierwszego stopnia. Zajęcia oparte są na programie łączącym wiedzę z wielu obszarów i dziedzin nauk społecznych, przyrodniczych i rolniczych. Będą idealnym rozwiązaniem dla młodych ludzi, którzy fascynują się zwierzętami i ich zachowaniami.

Wiedza zdobyta podczas studiów może być świetną podstawą do kariery behawiorysty zwierząt domowych. Nie mówimy tutaj jedynie o psach, ponieważ studia skupiają się na wielu gatunkach. Dzięki nim mamy możliwość lepszego poznania i zrozumienia relacji, które zachodzą pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Sprawdzą się idealnie w przypadku osób, które chciałby w przyszłości pracować jako trenerzy i behawioryści zwierząt, ale mogą być także przydatne dla osób, które wiążą swoją przyszłość z weterynarią.

Media content & creative writing w Krakowie

social mediaCałkiem nowy kierunek, którym mogą być zainteresowani absolwenci studiów pierwszego stopnia, wystartował w tamtym roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Będzie to idealny wybór dla osób, które wcześniej studiowały dziennikarstwo lub filologię polską i chciałyby zacząć pracę w social media. Warto także rozważyć go, jeżeli widzimy swoją przyszłość w reklamie i marketingu.

Alternatywa dla uczelni wyższych

Nie każdy czuje potrzebę studiowania, ale też nie wszyscy mają taką możliwość. Czasem sytuacja finansowa nie pozwala nam pójść na uczelnię wyższą. Jednak to wcale nie oznacza, że nie możemy postawić na swój rozwój. Coraz więcej specjalistów decyduje się na przygotowanie ciekawych i wartościowych kursów oraz szkoleń, które pozwolą nam zwiększyć kompetencję, a nawet całkowicie zmienić branżę. Wystarczy trochę poszukać i zastanowić się, czym właściwie chcemy się zająć.

Coraz częściej rekruterzy przestają patrzeć na to, czy mamy wykształcenie wyższe. Znacznie ważniejsze jest nasze doświadczenie i umiejętności. W pracy fotografa czy grafika samo CV nie jest wcale takie istotne, a rekruterzy przede wszystkim sprawdzają nasze portfolio. W dalszej części artykułu przedstawimy kilka stron, które oferują kursy zupełnie za darmo, dzięki którym zwiększymy swoje kwalifikacje.

Kursy od Google

Studenci przygotowujący się do zajęcPrzede wszystkim warto sprawdzić kursy, które oferują Google. Sprawdzą się świetnie zwłaszcza dla osób, które chciałyby lepiej zrozumieć, jak działa marketing internetowy. Możemy wybierać z ciekawej oferty darmowych kursów, które pozwolą zrozumieć, czym jest SEO, jak zareklamować własną stronę internetową, ale także jak pomóc wypromować czyjąś działalność.

Google oferuje wiele ciekawy kursów. Możemy zdobyć przydatną wiedzę, którą skutecznie wykorzystamy w czasie pracy lub stawiając pierwsze kroki z własną działalnością. Warto też pamiętać, że po zakończeniu poszczególnych kursów otrzymamy certyfikat.

Kursy w Akademii PARP

Na stronie Akademii PARP możemy wybierać w wielu kursach z różnych dziedzin. Między innymi oferują szkolenia w zakresie prawa, marketingu, zarządzania, finansów i poprawy kompetencji. To naprawdę skarbnica bezpłatnej wiedzy. Po zakończeniu poszczególnych kursów możemy otrzymać certyfikat.

Kursy oferowane w Akademii PARP sprawdzą się idealnie dla osób, które zaczynają z własną działalnością, ale nie tylko. Każdy może dzięki nim zwiększyć wiedzę i zdobyć nowe kwalifikacje.

Czy kursy płatne zawsze są lepsze od tych darmowych?

studia i kursy

Nadal wiele osób uważa, że płatne kursy są dużo lepsze od tych całkowicie za darmo. To błędne myślenie. W pewnych dziedzinach nie obejdziemy się bez studiów czy płatnych zajęć. Wiadomo, że zawód lekarza czy prawnika nie zdobędziemy dzięki darmowej wiedzy z Internetu. Podobnie jest w przypadku prawa jazdy, ponieważ samochodu też nie nauczymy się prowadzić online. Jednak w przypadku wielu dziedzin mamy szansę doszkolić się, nie płacąc nawet złotówki i warto z tego korzystać.

Inwestowanie w specjalne kursy dotyczące podstaw analizy Google lub podstaw marketingu internetowego, jest po prostu bez sensu, ponieważ taką wiedzę na spokojnie uzyskamy, korzystając z kursów oferowanych właśnie przez Google. Płatne kursy są jednak warte uwagi, jeżeli chcemy nauczyć się czegoś od konkretnego specjalisty. Przed wykupieniem szkolenia trzeba pamiętać, aby wcześniej dobrze sprawdzić ofertę. Przeanalizować kto przygotowywał kurs, jakie miał kompetencje i czy znajdziemy w nim niezbędną dla nas wiedzę. Jeżeli decydujemy się na płatne szkolenie to lepiej upewnić się również, czy otrzymamy po nim certyfikat.

Kursy stacjonarne, czy przez Internet?

Zanim zdecydujemy się na kurs dla siebie, warto zastanowić się, w jakiej formie chcemy przyswajać wiedzę. Część osób bez problemu radzi sobie z samodzielnym przyswajaniem wielu tematów, kiedy inni zdecydowanie lepiej uczą się od kogoś. Pewne rodzaje kursów lepiej odbyć stacjonarnie. Przede wszystkim są to najróżniejsze zajęcia polegające na tworzeniu rękodzieła lub opierające się głównie na manualnych czynnościach. Wtedy mamy szansę lepiej zrozumieć, jak wykonać konkretną czynność i łatwiej jest nam przyswoić wiedzę. Kursy, które polegają przede wszystkim na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez problemu możemy wykonać online.

Rozwój można rozumieć na wiele sposobów

Studentka cieszy się z zaoszczędzonych pieniędzyCzęść tegorocznych maturzystów już zdecydowała, jaki kierunek studiów będzie dla nich najlepszy. Inni postanowili zrobić rok przerwy. Starsze osoby często mają już z sobą uczelnię wyższą i zastanawiają się, jak poszerzyć swoje kompetencje i poprawić pozycję na rynku pracy. Niektórzy zastanawiają się nad kolejnym kierunkiem lub decydują się na kursy online. Każdy sposób na rozwój jest dobry. Uniwersytety coraz częściej decydują się na zmianę programu dydaktycznego lub otwarcie zupełnie nowych kierunków, które będą odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi i zmieniającego się świata.

Aby poszerzyć swoje kompetencje w ramach kursów, warto rozważyć szkolenia online oferowane zupełnie za darmo. Szczególnie ciekawe propozycje znajdziemy w Akademii PARP lub możemy skorzystać z kursów oferowanych przez Google. Po zakończeniu wielu szkoleń otrzymamy specjalny certyfikat potwierdzający nasze umiejętności. Korzystanie z darmowych kursów online wcale nie jest gorsze niż płatne szkolenia czy zajęcia oferowane stacjonarnie. Ważne, żeby sposób przyswajania wiedzy dostosować do swoich potrzeb i możliwości.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments