Andrzej Duda podzielił Polaków

Udostępnij

Jak oceniasz prezydenturę Andrzeja Dudy? – takie pytanie zadano respondentom nowego sondażu. Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster, na zlecenie „Super Expressu”. Jakie wyniki uzyskano?

Jak oceniamy obecnego prezydenta?

Ankietowanym postawiono dokłanie pytanie: „Jak oceniasz prezydenturę Andrzeja Dudy?”.

Aż 38 proc. badanych źle ocenia działania obecnej głowy państwa. Z kolei 34 proc. ankietowanych ocenia je dobrze. Aż 25 proc. zadeklarowało, że prezydentury Dudy nie ocenia ani dobrze, ani źle. Tylko 3 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”.

O komentarz do wyników ankiety poproszono prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W jego odczuciu powyższe to efekt podziałów na polskiej scenie politycznej, czyli tzw. wojny PiS z PO.

– Partie polityczne są konfrontacyjne względem siebie. Sama klasa polityczna jest autorem podziału społecznego. I te liczby dokładnie go odzwierciedlają – komentował sondaż prof. Kik.

„Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 24-25.05.2022 roku metodą CAWI na próbie 1062 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%”.

Prezydent w kontrofensywie

Obecna, druga już, kadencja Andrzeja Dudy jest inna niż pierwsza. W latach 2015-2020 można było go oskarżać o bycie biernym i „sekretarzem” PiS-u. Kpiono nawet, że prezydent to „długopis” swojej partii, co miało sugerować, że podpisywał on niemal wszystkie ustawy, które przeszły przez Sejm i jakie kładziono mu na biurku.

Obecnie Duda przeszedł do kontrofensywy, wykorzystując m.in. wojnę na Ukrainie. Często podróżuje w celach dyplomatycznych, co może pokazywać Polakom, że dba o polskie sprawy na arenie międzynarodowej.

Możliwe, że prezydent przygotowuje się do tego, co czeka go po zakończeniu obecnej kadencji, która potrwa do 2025 r. Wątpliwe, czy będzie kandydował na posła do Sejmu, ale nie można wykluczyć, że – np. wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, którego PiS może wystawić do kolejnego wyścigu prezydenckiego – będzie chciał przejąć władzę w partii rządzącej dziś krajem. Jarosław Kaczyński chyba powoli musi myśleć o zakończeniu kariery, więc w PiS zacznie się walka o to ugrupowanie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również