Amazon w Polsce – największy globalny serwis sprzedaży

953

Amazon w PolsceCzy w tym roku nareszcie czeka nas koniec ery kupowania na zagranicznych wersjach Amazon po polsku, takich jak Amazon.de? Wszystko wskazuje na to, że tak. Podobno aktualnie szykowany jest debiut Amazon.pl na rodzimym rynku e-commerce. Ma on mieć miejsce jeszcze w listopadzie, przed Czarnym Piątkiem. Według pogłosek w te wakacje miały miejsce zaawansowane negocjacje między amerykańską firmą a Pocztą Polską, która ma odpowiadać za dostarczanie przesyłek na terenie naszego kraju oraz Ukrainy. Na oficjalne, potwierdzone informacje pewnie poczekamy niemal do ostatniej chwili, jednak jest bardzo prawdopodobne, że Amazon w Polsce już w tym roku stanie się faktem. Czas więc trochę przybliżyć tego giganta branży e-commerce. Na początek podstawowe informacje.

Co to jest Amazon?

Amazon to przedsiębiorstwo założone w 1994 roku zajmujące się handlem elektronicznym i prowadzące największy sklep internetowy na świecie. Na początku swojej działalności był księgarnią internetową. Następnie asortyment poszerzył się o muzykę oraz filmy DVD. W kolejnym roku w ofercie pojawiły się gry wideo, programy, elektronika oraz zabawki, by w konsekwencji sprzedawać produkty z niemal każdej branży.

Istotnym wydarzeniem w historii firmy było również zaprezentowanie czytnika e-booków Kindle w listopadzie 2007 roku, co spopularyzowało ten rynek i po dziś dzień jest on praktycznie zdominowany przez Amazon. Dyrektorem generalnym i prezesem spółki jest Jeff Bezos, a jej siedziba mieści się w Seattle. Zatrudnia ponad 800 tysięcy pracowników i notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Amazon na świecie

Od samego początku misją Amazon było “zostanie najbardziej zorientowaną na klienta firmą na świecie”. W praktyce oznacza to, że jej działania, cele, projekty, programy i wynalazki zaczynają i kończą się na świadomości marki klientów. Taka koncepcja spirali sukcesu została stworzona przez CEO spółki Jeffa Bezosa i nieprzerwanie od pierwszego dnia jej działania funkcjonuje.

Ta strategia ewidentnie okazała się skuteczna, ponieważ z czasem Amazon stał się liderem rynku e-commerce na świecie oraz trzecią największą spółką pod względem kapitalizacji notowaną na amerykańskim rynku (po Apple i Microsoft). Co więcej, firma wciąż się rozwija i oferuje coraz więcej usług. Co ciekawe, jest on nawet jednym z czołowych światowych dostawców usług w chmurze dla firm oraz firm kurierskich, ponieważ coraz częściej korzysta z własnych możliwości logistycznych, zamiast obsługi zamówień przez takie przedsiębiorstwa, jak FedEx czy UPS.

Które kraje z całego świata mają własne lokalne oddziały Amazona, a przez to własne adresy stron internetowych? Zostaną one przedstawione poniżej:

 • Arabia Saudyjska (Amazon.sa)
 • Australia (Amazon.com.au)
 • Brazylia (Amazon.com.br)
 • Chiny (Amazon.cn)
 • Francja (Amazon.fr)
 • Hiszpania (Amazon.es)
 • Holandia (Amazon.nl)
 • Indie (Amazon.in)
 • Japonia (Amazon.co.jp)
 • Kanada (Amazon.ca)
 • Meksyk (Amazon.com.mx)
 • Niemcy (Amazon.de)
 • Singapur (Amazon.sg)
 • Stany Zjednoczone (Amazon.com)
 • Turcja (Amazon.com.tr)
 • Wielka Brytania (Amazon.co.uk)
 • Włochy (Amazon.it)
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie (Amazon.ae)

Amazon w Polsce – jak to się zaczęło

Co prawda domena Amazon.pl jeszcze nie działa, ale przekierowuje nas do niemieckiej odsłony sklepu, która od października 2016 roku udostępniana jest po polsku. Co więcej, jako że jest to gigantyczna firma o zasięgu globalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby równie dobrze kupować z innych oddziałów. Popularne u nas w kraju są także takie, jak Amazon.com czy Amazon.co.uk.

Warto jednak pamiętać, że za wysyłkę zza oceanu należy zwykle słono zapłacić, dlatego sprzedawca rekomenduje używanie w naszym kraju sklepu Amazon.de, który jest udostępniony w polskiej wersji językowej. Bardzo często wysyłka do naszego kraju jest darmowa, a ceny płatnych opcji nie są wygórowane. Sam proces zakupowy wygląda praktycznie tak samo, jak w większości sklepów internetowych. Wystarczy założyć konto, podać dane karty płatniczej oraz adres dostawy.

Na początku jednak zamawianie produktów nie wyglądało tak łatwo, jak ma to miejsce obecnie. Wysyłka do Polski, nawet z Niemiec zwyczajnie nie była dostępna. Z tego powodu wielu Polaków korzystało z usług pośredników, którzy odbierali przesyłkę za naszą zachodnią granicą i nadawali ją ponownie na polski adres. Aktualnie na szczęście to już raczej przeszłość i 99% z Amazon.de zostaje bezproblemowo wysyłanych do Polski.

Kolejna kwestia to płatność. Należy pamiętać, że ceny na Amazon.de podane są w euro i jeśli nie korzystamy z karty walutowej lub wielowalutowej, to przeliczy on kwotę na złotówki po swoim kursie, który z reguły jest mniej opłacalny niż ten aktualny rynkowy.

Amazon Polska obecnie

Jak zostało wyżej wspomniane od 4 lat mamy już dostępny Amazon po polsku, poprzez witrynę Amazon.de, nie powinniśmy mieć także problemów z zamawianiem produktów na adres zlokalizowany w naszym kraju. Jednak, jak już informowaliśmy we wstępie, bardzo prawdopodobne, że już niebawem realizowanie zamówień z zagranicznego oddziału także będzie jedynie ciekawostką, reliktem przeszłości, ponieważ prawdziwy Amazon w Polsce jeszcze w tym roku ma stać się faktem.

Być może wydarzy się to jeszcze przed Czarnym Piątkiem, co by oznaczało, że pod koniec listopada będą nas czekać ogromne wyprzedaże we własnym polskim sklepie, jednak oficjalne informacje na ten temat nie zostały jeszcze podane, więc najlepiej cierpliwie oczekiwać potwierdzenia tych pogłosek. Z pewnością debiut pełnoprawnego oddziału Amazon.pl znacząco zmieni sytuację na rodzimym rynku e-commerce i będzie stanowił bardzo silną konkurencję dla portalu Allegro.

Wysyłka towarów w AMZN

Jak zostało opisane powyżej, dla zdecydowanej większości produktów Amazon.de oferuje wysyłkę do Polski. Ile ona kosztuje? To zależy jak bardzo zależy nam na czasie.

Najdroższa opcja to dostawa w 1 dzień roboczy. Kosztuje ona 11,99 euro. Druga możliwość to dostawa ekspresowa, która trwa od 2 do 4 dni roboczych. Jej cena to 6,99 euro. Standardowa dostawa dla większości przedmiotów, która trwa od 3 do 5 dni roboczych kosztuje 5,99 euro, jednak nie w każdym przypadku musi tyle wynieść. Po pierwsze, jej wartość jest obniżona dla muzyki, płyt DVD i Blu-ray, oprogramowania oraz gier wideo. W tych przypadkach kosztuje 4,99 euro.

Co więcej, jeśli wartość naszego zamówienia przekroczy 39 EUR, obowiązuje nas darmowa dostawa, i to nie tylko w przypadku tej grupy produktów, lecz pozostałych także. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla klienta, a kwestia Amazon – wysyłka do Polski została doskonale rozwiązana.

Amazon Prime Polska

Zacznijmy od faktu, że sama usługa Amazon Prime w Polsce nie jest dostępna i nie wiadomo kiedy się pojawi. Amazon Prime to swego rodzaju abonament premium wprowadzona w 2005 roku w USA, a następnie w kilku innych krajach, oferująca darmowe dostawy w ciągu dwóch dni roboczych, a za czasem szereg innych benefitów, takich jak Prime Video, Prime Music, Prime Reading, Prime Photos, Twitch Prime czy Prime Now. Skoncentrujemy się jednak na tej pierwszej usłudze, ponieważ generuje ona największe zainteresowanie i jest dostępna w naszym kraju.

Amazon Prime Video to platforma VOD. Uruchomiona została już w 2006 roku w USA. Do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Austrii trafiła w 2014 roku. W grudniu 2016 roku nareszcie została uruchomiona usługa Amazon Prime Video Polska. Miesiąc wcześniej został na niej wyemitowany pierwszy odcinek do tej pory największej produkcji Amazon – programu motoryzacyjnego The Grand Tour prowadzonego przez Jeremy’ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa May, trójkę dobrze znaną z kultowego Top Gear.

Jaka jest jej cena? 5,99 euro miesięcznie. W ramach takiego abonamentu otrzymujemy dostęp do wszystkich produkcji Amazon oraz wybranych filmów i seriali innych wytwórni. Do dyspozycji praktycznie w każdym przypadku mamy polskie napisy, od 2019 roku zaczęły się także pojawiać produkcje z lektorem.

Co ważne dostępna jest jakość 4K wraz z aktywnym HDR i dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. Możemy oglądać jednocześnie na trzech urządzeniach (limit zmniejsza się do dwóch, jeśli odtwarzana jest ta sama produkcja). Platforma Amazon Prime Video dostępna jest w zasadzie na każdym smartfonie, tablecie, telewizorze wyposażonym w Smart TV czy nawet konsoli do gier. W aplikacji na urządzenia mobilne można pobierać produkcje, by obejrzeć je offline. Oferowany jest również bezpłatny tygodniowy okres próbny. Oczywiście z abonamentu można zrezygnować w dowolnym momencie.

Amazon Polska – praca

Trzy pierwsze centra dystrybucyjne w Polsce Amazon otworzył 28 i 29 października 2014 roku. Były to Amazon Sady koło Poznania oraz dwa Amazon Wrocław, a tak dokładnie Bielany Wrocławskie. W 2017 uruchomiono kolejne centra logistyczne, tym razem Amazon Sosnowiec i Amazon Kołbaskowo tuż przy Szczecinie. Dwa lata później doczekaliśmy się kolejnych dwóch centrów dystrybucyjnych, tym razem Amazon Okmiany pod Bolesławcem oraz Amazon Pawlikowice w bliskiej okolicy Łodzi. W tym roku otwarto ósme, największe centrum logistyczne – Amazon Gliwice a w sierpniu dziewiąte – Amazon Łódź.

W Polsce działa również Centrum Rozwoju Technologii Amazon Gdańsk oraz biuro Amazon Web Services w Warszawie. Łącznie więc firma w naszym kraju zainwestowała już ponad 14 miliardów złotych oraz stworzyła ponad 16 tysięcy miejsc pracy. Jest więc największym amerykańskim pracodawcą w Polsce oraz trzecim co wielkości inwestorem z USA. Wydaje się więc, że z zagadnienia Amazon – praca – Wrocław, Poznań, Szczecin czy Łódź firma wywiązała się bezbłędnie.

Amazon w Polsce – podsumowanie

Jak więc widzimy, Amazon w Polsce już od lat funkcjonuje pod wieloma względami. Choć na prawdziwy polski Amazon musimy jeszcze trochę poczekać (choć liczymy, że już naprawdę niedługo), to firma świetnie poradziła sobie z zapewnieniem pracy w naszym regionie tworząc kilka dużych centrów logistycznych obsługujących zamówienia na całą Europę Środkowo-Wschodnią czy po latach rewelacyjnie wywiązując się z takich zagadnień, jak Amazon – sprzedaż w Polsce czy Amazon Polska – wysyłka.

Podsumowując, Amazon w Polsce prężnie się rozwija, jest niezwykle ważną amerykańską firmą działającą na terenie naszego kraju, a w niedalekiej przyszłości powinno być jeszcze lepiej, ponieważ planuje w pełni wejść na nasz rodzimy rynek e-commerce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments