Allegro pokazało wyniki kwartalne i prognozy na przyszłość – akcje zanurkowały

Udostępnij

Wczoraj rano grupa Allegro opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że zarówno przychody jak i zyski tego polskiego giganta e-commerce były nieco lepsze od oczekiwań analityków. Inwestorów poważnie zaniepokoiła jednak część raportu, która dotyczyła prognoz na przyszłość.

W konsekwencji, akcjonariusze Allegro masowo zbywali wczoraj swoje papiery wartościowe spółki, co doprowadziło do przeceny ich kursu rzędu 9,3%.

Zyski i przychody Allegro przewyższyły oczekiwania Allegro

Z opublikowanego w czwartek rano raportu Allegro za za trzeci kwartał 2023 roku wynika, że zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej grupy w tym okresie wyniósł 241,7 miliona złotych. Wartość ta przewyższyła o 16% oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku netto rzędu 208,4 miliona PLN.

Dla porównania, w analogicznym kwartale rok wcześniej spółka wykazała 2,2 miliarda złotych straty netto, gdyż grupa w wynikach kwartalnych ujęła wtedy niepieniężny odpis z tytułu utraty wartości aktywów Mall Group i WE|DO CZ w wysokości 2,29 miliarda PLN.

Skorygowany zysk EBITDA Allegro w opisywanym kwartale wyniósł zaś 677 milionów złotych, co przekłada się na wzrost rok do roku rzędu 26%. Co więcej, wartość ta także jest wynikiem nieco wyższym od prognoz analityków, które zakładały 655,7 miliona PLN skorygowanego zysku EBITDA.

Przychody grupy Allegro w trzecim kwartale 2023 roku wyniosły z kolei 2,432 miliarda złotych, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 4,9%, i jednocześnie minimalnie przewyższa rynkowy konsensus, który zakładał przychody w wysokości 2,427 miliarda PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Przychody i zyski Allegro z działalności w Polsce dynamicznie rosną

Z opublikowanego raportu wynika również, wartość sprzedaży brutto (GMV) z działalności w Polsce wzrosła w trzecim kwartale o 10,5% w ujęciu rocznym, do 13,3 miliarda złotych, znacząco przewyższając dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce.

Przychody z działalności w Polsce wzrosły z kolei aż o 19,9% rok do roku, do 1,95 miliarda PLN w trzecim kwartale dzięki rosnącej prowizji od sprzedaży i jej lepszej monetyzacji oraz wzrostowi przychodów z działalności reklamowej o 38% w ujęciu rocznym.

Ponadto, liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła szósty kwartał z rzędu, osiągając poziom 14,5 miliona w trzecim kwartale, a średnia wartość sprzedaży brutto na aktywnego kupującego/kupującą zwiększyła się o 7,3% rok do roku, do 3699 złotych rocznie.

Zwyżkujące przychody przy kontroli kosztów przełożyły się na wzrost skorygowanego zysku EBITDA z działalności w Polsce o 32,4% w ujęciu rocznym, do 778 milionów PLN w trzecim kwartale, wyraźnie przyspieszając tempo w ujęciu kwartalnym.

CFO Allegro o wynikach i kondycji grupy

CFO Allegro, Jon Eastick przekazał, że “Wyniki Allegro za trzeci kwartał w Polsce były naprawdę wyjątkowe. Inicjatywy spółki w ramach programu kontroli kosztów pod nazwą ‘Fit to Grow’ pomogły ograniczyć wydatki, podczas gdy grupa skupia się na jak najlepszym wykorzystaniu naszych możliwości logistycznych i technologicznych”.

Dyrektor finansowy Allegro wskazał również, że “praca nad przekształceniem marek Grupy MALL w bardziej coraz bardziej efektywnych sprzedawców na nowych platformach Allegro w regionie idzie pełną parą i pomaga stopniowo ograniczać straty w MALLu”.

Na koniec Jon Eastick podkreślił, że “przy coraz niższej dźwigni finansowej oraz dzięki niedawnemu przedłużeniu linii kredytowych do 2027 roku Allegro ma teraz jeszcze większą elastyczność w inwestowaniu w innowacje stymulujące wzrost i zwiększające możliwości dostaw w krajach, w których działa. Pomoże to zapewnić wzrost w dłuższym terminie przy wiodących na rynku marżach”.

Prognozy Allegro na przyszłość zaniepokoiły inwestorów Handel i sprzedawanie na allegro sposobem na twój biznes

W komunikacie prasowym Allegro poinformowało, że na rynku “International” w pierwszych tygodniach czwartego kwartału wartość wartość sprzedaży brutto nadal spadała.

Co więcej, Allegro prognozuje, że przewidywana wartość GMV na działalności międzynarodowej spadnie w czwartym kwartale o 10-14% rok do roku, przychody – o 33-38% w ujęciu rocznym, a skorygowana strata EBITDA wyniesie 160-180 milionów złotych. Wydatki inwestycyjne za granicą szacowane są zaś na 20-30 milionów PLN.

Warto więc zauważyć, że chociaż rynek “International” z przychodami w trzecim kwartale rzędu 489 milionów złotych i stratą EBITDA jest znacznie mniejszy od polskiego, to jednak pogłębienie straty za granicą już czwarty kwartał z rzędu może martwić inwestorów – zwłaszcza, że w ostatnim kwartale znów ma dojść do zwiększenia straty.

Analitycy Domu Maklerskiego Trigon stwierdzili, że “bardzo wysokie planowane nakłady marketingowe i bardziej konserwatywne oczekiwanie, co do marży na sprzedaży towarów w 1P są prawdopodobnie kluczowymi czynnikami odpowiedzialnymi za tak wysoką oczekiwaną stratę”.

W kontekście planów na przyszłość należy dodać, że prezes Allegro, Roy Perticucci przekazał, iż “oprócz przygotowań do szczytu sezonu zakupowego zespół Allegro pracuje nad uruchomieniem naszych platform w Słowacji, na Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji w 2024 roku, wykorzystując sukces Allegro.cz jako punkt odniesienia”.

Prezes Allegro zapowiedział ponadto, że “chce, by w przyszłym roku o tej porze klienci już z całej Europy Środkowej wybierali prezenty świąteczne na Allegro”. CFO grupy, Jon Eastick oznajmił z kolei, iż liczy, że “trendy w 2024 roku widoczne w makroekonomii wpłyną na powolną poprawę sytuacji konsumentów. To powinno mieć w przyszłym roku pozytywny wpływ na dynamikę wzrostu grupy”.

Akcje mocno w dół

Choć zyski i przychody Allegro w trzecim kwartale przewyższyły oczekiwania analityków, to niepokojące prognozy dotyczące rynku zagranicznego wywołały istną panikę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W efekcie, akcje Allegro potaniały wczoraj aż o 9,3% – i to przy najwyższych obrotach na GPW. Dziś zaś na rynek powrócił popyt, a sytuacja jest znacznie stabilniejsza – w tej chwili papiery wartościowe tego polskiego giganta e-commerce zyskują 1,2%.

Wykres akcji Allegro

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również