Allegro pokazało wyniki kwartalne – akcje w górę

Allegro

W czwartek rano Allegro zaprezentowało wyniki finansowe za drugi kwartał bieżącego roku. Zysk EBITDA oraz zysk operacyjny okazały się lepsze od oczekiwań analityków. W efekcie, akcje tego polskiego giganta e-commerce zyskały wczoraj 5,7%. Co więcej, dziś drożeją one o kolejne 3,5%.

Inwestorzy zadowoleni z raportu finansowego Allegro Handel i sprzedawanie na allegro sposobem na twój biznes

Z opublikowano wczoraj rano przez Allegro raportu wynika, że skorygowany zysk EBITDA grupy Allegro w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 580,4 miliona złotych. To o 19,9% więcej niż wynik osiągnięty w analogicznym kwartale rok wcześniej. Ponadto, analitycy spodziewali się zysku EBITDA na poziomie 524,2 miliona PLN.

Zysk operacyjny grupy Allegro w omawianym okresie wyniósł zaś 303,4 miliona złotych, co stanowi wzrost rok do roku o 22%. Rynkowy konsensus zakładał zaś, że zysk operacyjny sięgnie 249,6 miliona PLN.

Skonsolidowany zysk netto jednostki dominującej Allegro w drugim kwartale bieżącego roku wyniósł natomiast 119 milionów złotych, co jest wynikiem o 13% niższym od oczekiwań analityków. Dla porównania, w drugim kwartale zeszłego roku spółka odnotowała stratę 64 milionów PLN netto.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Przychody grupy Allegro w omawianym kwartale wyniosły z kolei 2,398 miliarda złotych. Wynik ten stanowi wzrost w ujęciu rocznym o 8,5%. Należy jednak dodać, że rynkowy konsensus zakładał przychody na poziomie 2,469 miliarda PLN.

Warto zwrócić przy tym uwagę, że przychody grupy Allegro z działalności w Polsce wzrosły o 18,4% rok do roku w drugim kwartale i o 20,4% w ujęciu rocznym w pierwszym półroczu – dzięki większej monetyzacji i wyraźnemu wzrostowi przychodów z działalności reklamowej.

Wartość sprzedaży brutto (GMV) z działalności w Polsce wzrosła zaś w drugim kwartale o 11,3% rok do roku do 13,48 miliarda złotych, znacząco przewyższając dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce.

Średnia wartość GMV na aktywnego kupującego zwiększyła się z kolei o 9,4% w ujęciu rocznym, do 3664 złotych, przyspieszając przy tym tempo wzrostu w ujęciu kwartalnym. Natomiast liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła piąty kwartał z rzędu, osiągając poziom 14,3 miliona w drugim kwartale 2023 roku.

Obiecujące prognozy dotyczące III kwartału

Z opublikowanego raportu wynika również, że w trzecim kwartale bieżącego roku Allegro planuje wzrost wartości sprzedaży brutto z działalności w Polsce na poziomie 10-11% rok do roku, przy wzroście przychodów o 19-21% i przyspieszeniu tempa wzrostu skorygowanego zysku EBITDA do 30-32% w ujęciu rocznym. Zakupy w e-commerce

Na poziomie skonsolidowanym Allegro szacuje natomiast wzrost GMV w trzecim kwartale na 8-9% rok do roku, a wzrost przychodów na 3-5% w ujęciu rocznym. W efekcie, skorygowany zysk EBITDA grupy Allegro powinien być o 23-25% wyższy rok do roku.

CFO Allegro o poprawie kondycji grupy

Jon Eastick, CFO Allegro, wskazał, że “skoncentrowanie się na kluczowych celach biznesowych i ciągły postęp w ramach programu Fit to Grow pomogły obniżyć nakłady inwestycyjne i zwiększyć marże w drugim kwartale”.

Jon Eastick oznajmił również, że “Allegro czyni postępy także pod kątem efektywności i generowania przepływów pieniężnych, a dzięki startom nowych marketplace’ów w regionie chce przyspieszyć tempo wzrostu GMV grupy w perspektywie średnioterminowej”.

CFO Allegro dodał ponadto, że “w nadchodzących kwartałach oczekuje się poprawy sytuacji gospodarczej w większości krajów, w których grupa działa, więc jest on przekonany, że szeroki wybór i świetne ceny sprawią, że Allegro pozostanie najlepszym miejscem do robienia zakupów – w regionie jak i poza nim”.

Akcje w górę

Jak nietrudno się domyślić raport finansowy polskiego giganta e-commerce nie mógł przejść bez echa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

I rzeczywiście, podczas wczorajszej sesji mieliśmy do czynienia ze zwiększonym popytem na akcje Allegro – i to przy najwyższych obrotach na polskim rynku akcji. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że raport kwartalny grupy został pozytywnie odebrany przez inwestorów.

W efekcie, akcje Allegro podrożały wczoraj o 5,7%, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Ponadto, dziś papiery wartościowe tego polskiego giganta e-commerce zyskują kolejne 3,5%.

Wykres akcji Allegro

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments