Dzień Inwestora Indywidualnego

Akwarystyka to piękne hobby, na którym można nieźle zarobić

Udostępnij

Jak doskonale wiemy, praktycznie każdy marzy o tym, żeby zarabiać na życie realizując swoje pasje. Połączenie hobby z generowaniem dochodu daje prawdziwe poczucie spełnienia zawodowego. Dla osób, które interesują się akwarystyką, czyli fascynuje ich hodowla ryb akwariowych, założenie biznesu w tym zakresie to wprost doskonały pomysł. W jaki sposób można zarabiać na tym pięknym hobby? O jakich elementach należy pamiętać, aby mogło nam się udać osiągnąć sukces w tego typu biznesie? Przekonamy się poniżej:

W jaki sposób zarabiać na akwarystyce?

Pomoc w zakupie, urządzeniu i dbaniu o akwarium

W obecnych czasach mnóstwo osób marzy o własnym, zjawiskowo wyglądającym akwarium. Jest to wspaniała ozdoba zarówno mieszkania, jak i biura. Designerzy wnętrz doskonale wiedzą, że podświetlona roślinność wodna i wielokolorowe rybki to znakomity pomysł nie tylko na nietypowy element we wnętrzu, ale także na uspokojenie nerwów po ciężkim dniu. Akwarium tworzy bowiem przyjazną atmosferę w pomieszczeniu. Atutem akwarium jest także to, że rybki nie uczulają, ponieważ nie posiadają sierści, ani piór. Są więc idealnymi zwierzątkami domowymi dla alergików.

Nie każdy jednak potrafi samodzielnie zagospodarować akwarium, dobrać odpowiednie rybki, akcesoria, oświetlenie, preparaty i substancje do wody, wiedzieć jaki pokarm kupować… To właśnie tutaj w pierwszej kolejności pojawia się szansa na zarobek dla osoby pasjonującej się akwarystyką. Świetnie sprawdzą się w tym kontekście ogłoszenia umieszczone w sklepach zoologicznych lub specjalistycznych, dedykowanych akwarystom.

Dodatkowym atutem prowadzenia takiego biznesu jest możliwość realizowania swojej pasji bez ponoszenia znaczących kosztów. Nie da się ukryć, że akwarystyka jako hobby nie należy do najtańszych. O sukcesie biznesowym można mówić więc w sytuacji, w której zyski pozwolą nam na sfinansowanie dalszej realizacji naszego hobby.

Hodowla rybek akwariowych na sprzedaż

To jednak nie jedyny sposób na zarabianie na akwarystyce. Drugi wariant oferuje jeszcze wyższy potencjalny dochód. Polega on na hodowli rzadkich ryb akwariowych, a następnie sprzedaży ich do sklepów zoologicznych lub innym hodowcom. O czym więc należy pamiętać w przypadku takiego sposobu zarabiania? Najważniejsze aspekty zostaną przedstawione poniżej:

Na co musisz zwrócić uwagę by zarabiać na akwarystyce?

Wybór odpowiednich rybek Rybki pływające w akwarium

Podstawą opłacalności hodowli ryb akwariowych jest określenie gatunków, które będą hodowane, ponieważ od tego zależą dalsze działania. Do masowej hodowli najczęściej kupowanych ryb, takich jak: gupiki, mieczyki, pyszczaki czy pielęgnice, potrzebne jest duże pomieszczenie i właściwej wielkości akwarium wraz z wyposażeniem oraz wiedza na temat wymogów hodowlanych wybranego gatunku.

Drugą opcją jest hodowla droższych, choć mniej znanych ryb morskich lub słodkowodnych. Jest ona obarczona sporym ryzykiem inwestycyjnym, ponieważ mogą wystąpić trudności z rynkiem zbytu, a przecież wyhodowane okazy, trzeba gdzieś sprzedać.

Wiele osób, które już rozpoczęło swoją przygodę z hodowlą rybek, uważa, że opłacalność hodowli ryb akwariowych jest kwestią dyskusyjną i zależy od szczęścia w trafieniu na dobre sklepy zoologiczne. Niestety, zdarzają się sytuacje, że sklepy zoologiczne zaniżają ceny skupu ryb lub najchętniej przyjęłyby towar, ale za darmo. Kluczową kwestią przed rozpoczęciem inwestycji w rybki akwariowe jest więc zbadanie lokalnego rynku i zdobycie informacji, jakie gatunki ryb są najczęściej nabywane przez sklepy i kupowane przez klientów. Jeśli odpowiednio przeprowadzimy ten research, istnieją duże szanse, że będziemy na naszym hobby satysfakcjonująco zarabiać.

Odpowiednie miejsce do hodowli

Hodowla ryb akwariowych wymaga na samym początku dość sporych inwestycji. W pierwszej kolejności trzeba dysponować odpowiednim pomieszczeniem, które musi charakteryzować się właściwą temperaturą. Ma to kluczowe znaczenie dla opłacalności hodowli ryb akwariowych. Brak takiego pomieszczenia oznacza, że koszty ogrzewania wody w akwariach mogą być wyższe od przychodów ze sprzedaży ryb. Konieczne jest także kilka akwariów, zarówno dużych, jak i mniejszych.

Opłacalność hodowli ryb akwariowych rośnie, jeżeli narybek rozwija się w bezpiecznych warunkach, bez zagrożenia ze strony dorosłych osobników. Hodowca rybek akwariowych musi przede wszystkim zadbać o wyposażenie akwarium. Każdy taki obiekt musi być odpowiednio wyposażony w:

  • Filtry wody
  • Termometry
  • Mierniki pH
  • Oświetlenie
  • Mierniki twardości wody.

To niezbędny sprzęt do utrzymania odpowiednich warunków hodowlanych dla danego gatunku. Jeżeli hodowca zauważy, że jakikolwiek parametr wody zmienia się na niekorzyść, to musi go skorygować, ponieważ może w ten sposób zapobiec stratom hodowlanym.

Hodowca rybek akwariowych musi także oczywiście posiadać odpowiednią wiedzę o gatunkach, które hoduje. Oznacza to, że to na nim spoczywa choćby rozpoznawanie objawów choroby i zapobieganie niekorzystnym zjawiskom w hodowli.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również