Akcje Kogeneracji mocno w górę po raporcie East Value Research

Ciepłownia

Analityk East Value Research, Adrian Kowollik dziś rano rozpoczął wydawanie rekomendacji dla spółki Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja i ustalił wartość godziwą akcji na 150,3 PLN. Warto przy tym zauważyć, że na koniec piątkowej sesji kurs akcji Kogeneracji wynosił niecałe 40 złotych.

Jak nietrudno się domyślić, raport ten wywołał prawdziwą euforię wśród inwestorów. W efekcie, akcje Kogeneracji drożeją dziś o ponad 13%, a ich kurs osiągnął najwyższą wartość od 2018 roku.

Analityk East Value Research prognozuje ogromny wzrost Kogeneracji Akcjonariusz analizujący raport finansowy

Analityk East Value Research, Adrian Kowollik wydał pierwszą rekomendację dla spółki Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja. Wartość godziwa akcji została ustalona na poziomie 150,3 PLN przy kursie 39,7 PLN.

Wśród perspektyw wpływających na rozwój spółki analityk wskazał rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło, przyłączenie mieszkań z ogrzewaniem węglowym do sieci ciepłowniczej oraz dynamiczny rozwój aglomeracji wrocławskiej.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Ponadto, w raporcie zaznaczono, że Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja jest obecnie w trakcie realizacji swojej kolejnej elektrowni, w Siechnicy. Nowa gazownia, która obniży emisyjność, ma zostać oddana w pierwszym półroczu 2024.

Według Adriana Kowollika, gazownia w Siechnicy ma przesądzać o potencjale wzrostu w kolejnych latach. Inwestycja w nową elektrownię gazową to koszt na poziomie 1,5 miliarda złotych.

Co istotne, funkcjonowanie nowej gazowni ma pomóc w osiągnięciu celu 15% niższej emisji dwutlenku węgla do 2026 roku. Pozwoli to na zmniejszenie wolumenu zakupów certyfikatów CO2.

Analityk spodziewa się dużego wzrost rentowności już od 2024 r.

Ponadto, analityk East Value Research wskazuje, że od 2024 roku ma nastąpić wzrost rentowności po wyeliminowaniu jednorazowego podatku od zysków nadzwyczajnych, który znacząco wpłynął na wyniki finansowe w bieżącym roku.

W raporcie, wśród głównych ryzyk dla spółki wskazano wzrost cen surowców energetycznych. Niemniej Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja ma czerpać korzyści z rosnącego zapotrzebowania na energię i rosnących cen.

Autor raportu wskazuje, że nawet po uwzględnieniu podatku od nadmiarowych zysków, Kogeneracja ma w tym roku wygenerować wskaźnik EBITDA wyższy od kapitalizacji rynkowej. W możliwościach wspomniano również o wypłacie dywidendy w dłuższej perspektywie.

Akcje wystrzeliły

Tak optymistyczny raport analityczny absolutnie nie mógł pozostać niezauważony przez inwestorów. I rzeczywiście – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie możemy dziś dostrzec prawdziwą euforię.

Akcje Kogeneracji otworzyły dzisiejszą sesję na poziomie 46 złotych. To najwyższy kurs od końcówki 2018 roku. W kolejnych godzinach doszło jednak do odreagowania tego ogromnego wzrostu, przez co w tej chwili za papiery wartościowe spółki musimy zapłacić 44,9 PLN, co i tak przekłada się na zwyżkę rzędu 13,1%.

Wykres akcji Kogeneracja

Kogeneracja – podstawowe informacje

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja jest producentem ciepła i energii elektrycznej głównie w układzie skojarzonym. Większościowym właścicielem spółki jest Polska Grupa Energetyczna – największe polskie przedsiębiorstwo energetyczne.

Podstawowa działalność spółki to przetwarzanie energii zawartej w paliwie węglowym na energię elektryczną i cieplną. Grupa składa się obecnie z trzech zakładów produkcyjnych: Elektrociepłownia Wrocław, Elektrociepłownia Czechnica i Elektrociepłownia Zawidawie.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments