Akceleracja dla startupów. Czy ma sens? Jaka ma sens?

Udostępnij

“Polak Inwestor” to nowy program emitowany na kanale Portfel Polaka, prowadzony przez Izabelę Kozakiewicz, która wyjaśni, jak Polacy podchodzą do finansów i inwestycji, w co i po co inwestują swoje pieniądze oraz co powstrzymuje Polaków przed rozpoczęciem inwestowania.

W drugim odcinku programu Izabela Kozakiewicz i Anna Jurgaś – wiceprezes Akces NCBR omawiają temat programów akceleracyjnych dla startupów. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jakie rodzaje programów akceleracyjnych są dziś w Polsce dla startupów dostępne?

Dziś w Polsce mamy sporo programów akceleracyjnych. Dzielą się one na trzy podstawowe typy:

  • Akceleratory korzystające z pieniędzy publicznych
  • Akceleratory finansowane prywatnie
  • Akceleratory przemysłowe, wspierające komercjalizację konkretnych narzędzi, które są przydatne w danej branży

Jak wybrać właściwy program akceleracyjny dla swojego startupu?

Wszystko zależy od potrzeb danego startupu. Akceleracja może się bowiem przydać w zasadzie na każdym etapie jego rozwoju – nawet po pierwszych rundach inwestycyjnych.

Komu opłaca się sięgnąć po program akceleracyjny?

Po program akceleracyjny powinny sięgać startupy, które przede wszystkim chcą się komercjalizować. Może to dotyczyć dofinansowania i mentoringu badań naukowych czy rozwoju bardzo innowacyjnego pomysłu. Ponadto, po programy akceleracyjne bardzo często sięgają startupy, które potrzebują kontaktów.

Skąd przyszedł pomysł na akcelerator NCBR?

NCBR ma trzy spółki, które pokrywają potrzebę komercjalizacji innowacji na każdym etapie. Akces NCBR to akcelerator, który komercjalizuje i wspiera pomysły, które wychodzą z grantów lub inkubatorów innowacyjności NCBR.

Jakie programy Akces NCBR ma dla startupów?

Dwa główne programy Akces NCBR dla startupów wypuszczane każdego roku, to programy na bardzo niskim poziomie zaawansowania technologicznego.

Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z bardzo otwartymi programami, cechującymi się innowacyjnością, ale jednocześnie skalowalnością i odpowiadaniem na potrzeby rynku. W praktyce misją Akces NCBR jest łączenie świata biznesu ze światem nauki.

Jakie są etapy akceleracji startupu w Akces NCBR?

W Akces NCBR akceleracja startupu składa się z mentoringu biznesowego, grantu i potencjalnej inwestycji. Budżet dla startupu na mentoring wynosi 100 tysięcy złotych, grant to 300 tysięcy PLN, a potencjalna inwestycja to 600 tysięcy PLN. Czas realizacji mentoringu i grantu wynoszą po sześć miesięcy.

Bardzo istotne jest tutaj połączenie mentoringu z grantem celowanym. Polega ono na tym, że to, co finansuje grant jest ustalone w procesie mentoringowym. Ponadto, okazuje się, że ścieżka akceleracji startupu w Akces NCBR jest bardzo zindywidualizowana, odpowiada ona na konkretne potrzeby danego startupu.

Mentoring dla startupu w Akces NCBR – jak to działa?

W Akces NCBR to beneficjent wybiera sobie mentora z bazy mentorów. Co istotne, startupy może następnie mentora zmienić. Najczęściej beneficjenci wybierają doświadczonych mentorów, którzy jednocześnie są Aniołami Biznesu.

Pierwszy Horyzontalny Program Akceleracyjny potrwa do 30 listopada 2023 r.

Pierwszy Horyzontalny Program Akceleracyjny od Akces NCBR już się rozpoczął. Potrwa on do 30 listopada bieżącego, szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć na stronie internetowej Akces NCBR.

Co dalej, po przejściu programu akceleracyjnego?

Akces NCBR jest potencjalnym inwestorem, co oznacza, że spółka rozpatruje swoje projekty pod kątem zainwestowania w nie. Głównym celem Akces NCBR jest jednak zbudowanie na tyle silnych startupów, że po zakończeniu akceleracji pozyskają one inwestorów z zewnątrz.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również