Dzień Inwestora Indywidualnego

AI to przyszłość handlu – wynika z badania JPMorgana

Udostępnij

Według aż 61% z 4010 traderów instytucjonalnych ankietowanych przez JPMorgana sztuczna inteligencja to najbardziej wpływowa technologia kształtująca przyszłość handlu. Wskazano też na potencjał blockchaina i uczenia maszynowego.

AI to przyszłość!

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez międzynarodowy bank inwestycyjny JPMorgan, inwestorzy instytucjonalni coraz częściej widzą rolę sztucznej inteligencji (AI) w handlu.

W najnowszej edycji ankiety JPMorgana, „e-Trading Edit: Insights from the Inside”, napisano, że aż 61% z 4010 traderów instytucjonalnych z 65 krajów spodziewa się, że sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (ML) staną się technologiami o największym wpływie na handel. I to już w ciągu najbliższych 3 lat.

Wskazano też na technologię blockchain. Do tego dochodzą aplikacje do handlu mobilnego i przetwarzanie języka naturalnego.

Z drugiej jednak strony, jak także wynika z badania JPMorgana, niektóre instytucje stają się coraz bardziej sceptyczne co do roli nowych technologii w handlu, w tym właśnie mobilnych aplikacji handlowych i blockchaina.

W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja zmieniała już rynek finansów, oferując różne funkcje, w tym prognozy handlowe lub identyfikując w czasie rzeczywistym zagrożenia dla nastrojów rynkowych.

Z kolei według raportu Nvidii z 2022 r. duzi inwestorzy integrują już sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe ze swoimi systemami.

Najwięksi inwestorzy a bitcoin

Według wyników ankiety banki aż 78% traderów instytucjonalnych nie ma planów handlu kryptowalutami takimi jak bitcoin. Od zeszłego roku odsetek inwestorów, którzy nie planują handlu kryptowalutami, wzrósł. Niedawno było to „tylko” 72% respondentów. Dziś – jak widać – aż 78%.

Jednocześnie odsetek respondentów, którzy rozpoczęli handel kryptowalutami, nieznacznie wzrósł: z 8% w 2022 r. do 9% w 2023 r.

Bank JPMorgan przez ostatnie kilka lat budził kontrowersje pod względem swojego podejścia do kryptowalut. Dyrektor generalny banku, Jamie Dimon nadal zresztą krytykuje rynek kryptowalut i takie walory bitcoin. Robi to nawet teraz, czyli po tym, jak zarządzany przez niego bank został uznany przez BlackRocka za autoryzowanego uczestnika jednego z najszybciej rozwijających się funduszy typu spot bitcoina, który działa od nieco ponad miesiąca.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również