Według badania salwadorskiego uniwersytetu tylko 12% kosumentów Salwadoru przynajmniej raz użyło w 2023 r. bitcoina, aby zapłacić nim za towary i usługi. Oznacza to znaczny spadek w porównaniu z 2022 r., kiedy deklarowało to aż 24,4% osób.
Adopcja bitcoina w Salwadorze spada?
Spójrzmy na dane dokładniej. Wśród tych, którzy używali bitcoina do realizacji transakcji, prawie połowa – 49,7% – dokonała zakupów przy użyciu kryptowaluty maksymalnie do trzech razy. Z drugiej strony 20% respondentów użyło bitcoina nawet w 10 lub więcej liczbie transakcji.
22,9% respondentów używa bitcoinów do zakupów produktów spożywczych. Ok. 21 % kupowało coś za BTC w supermarketach. Z kolei 15% respondentów zgłosiło używanie bitcoina w transakcjach w… klinikach weterynaryjnych.
Liczba respondentów, którzy uznali, że życie ich rodziny poprawiło się w ciągu ostatniego roku z tego powodu, że bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym, wzrosła z 3% w 2022 r. do 6,8% w 2023 r. Aż 93,2% uważa, że BTC nie wpłynął w ogóle na ich życie.
Tylko 0,5% respondentów uważa, że bitcoin odegrał jakąś rolę w poprawie sytuacji gospodarczej kraju. Jedna trzecia respondentów – dokładniej: 34,3% – przypisuje postrzeganą poprawę sytuacji gospodarczej spadkowi przestępczości.
BTC w Salwadorze
Przypomnijmy, że 9 czerwca 2021 r. rząd Salwadoru oficjalnie zatwierdził w dzienniku urzędowym ustawodawstwo wyznaczające cyfrową walutę bitcoin jako prawny środek płatniczy w kraju. Ustawodawstwo weszło w życie 7 września 2021 r., czyniąc Salwador pierwszym krajem na świecie, który formalnie uznał bitcoina prawnym środkiem płatniczym.
Rząd współpracuje też z emitentem stablecoinów, Tetherem.
Nayib Bukele, prezydent Salwadoru od 2019 r., przyznał w 2021 r., że chce, aby bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym. Powiedział to w czasie zorganizowanej w Miami konferencji Bitcoin 2021.
– W przyszłym tygodniu wyślę do parlamentu projekt ustawy, która uczyni bitcoina prawnym środkiem płatniczym – powiedział Bukele.
W uzasadnieniu projektu ustawy mogliśmy przeczytać:
„Banki centralne podejmują coraz więcej działań, które mogą negatywnie wpłynąć na gospodarczą stabilność Salwadoru. W celu ograniczenia negatywnego wpływu działań banków centralnych koniecznym jest zalegalizowanie obrotu waluty cyfrowej, której podaży nie kontroluje żaden bank centralny i zależy ona jedynie od obiektywnych kryteriów”.