ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo

Udostępnij

Na polecenie Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. Przedstawiono mu zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu – poinformował PAP.

Szpieg, który został zatrzymany

Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, że podejrzany zamierzał przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące m.in. obronności i bezpieczeństwa państwa; był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński.

Ponoć w zamian podejrzany oczekiwał korzyści majątkowej i pomocy w eliminacji osobistych wrogów.

– Wykorzystując posiadane znajomości, zamierzał przekazać rosyjskiej stronie szerokie spektrum informacji, również ze sfery obronności i bezpieczeństwa państwa. Był także gotowy wykonywać inne zlecone przez wywiad zadania na terytorium RP. Podejrzany zdawał sobie sprawę z nielegalnego charakteru podjętych działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem – poinformował rzecznik ministra koordynatora Stanisław Żaryn.

Wiadomo też, że do zatrzymania doszło 11 lipca 2022 r. na terenie województwa śląskiego. ABW przeszukało również miejsca związane ze sprawą, które znajdowały się a terenie województw: opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego.

Rzecznik ministra koordynatora podał, że prokurator przedstawił Jarosławowi A. zarzut z art. 130 § 3 kk, czyli zgłoszenia gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Jarosława A. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

– Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności – dodał prok. Łukasz Łapczyński

Śledztwo zostało powierzone w całości do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawę nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Janusz N.

Pod koniec maja 2021 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała też Janusza N., który miał szpiegować na rzecz Rosji. Podejrzany rozsiewał przy tym rosyjską propagandę i dezinformację, która miała na celu osłabienie pozycji Polski w UE i na arenie międzynarodowej. Próbował także nawiązywać kontakty z polskimi i zagranicznymi politykami.

Podczas przeszukania mieszkania N. znaleziono wiele nośników danych i 300 tys. złotych w gotówce.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również