ABW zatrzymała dwóch agentów Galerii New Form

Udostępnij

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała dwie osoby, które były agentami piramidy finansowej Galerii New Form. W ramach śledztwa zarzuty usłyszały już 24 osoby.

ABW na tropie członków piramidy

Departament bezpieczeństwa narodowego KPRM przekazał, że zatrzymani to Marcin K. i Agnieszka Ch.-B. Oboje pracowali jako agenci w Galerii New Form Joanny S. i jej syna Mikaela S. Ci ostatni zorganizowali fikcyjny obrót dziełami sztuki i to na wielką skalę.

New Forum oferowało inwestycje w dzieła sztuki, a dokładniej: nabycie prawa własności dzieła od 6 miesięcy do roku. Galeria gwarantowała zwrot włożonego kapitału powiększony o 36 proc. rocznego zysku. Wypłata następowała jednak z wpłat kolejnych inwestorów. Oznacza to, że była to piramida finansowa.

„Do obowiązków zatrzymanych przez ABW należało poszukiwanie i pozyskiwanie inwestorów oraz pośredniczenie przy zawieraniu z nimi umów sprzedaży. Agenci Galerii następnie odsyłali podpisane umowy do siedziby firmy w Szwecji” — poinformował departament bezpieczeństwa narodowego KPRM.

Nadzorująca śledztwo ABW Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła obojgu zatrzymanym zarzuty, wyznaczyła poręczenia majątkowe oraz nakazała dozór policji.

Podejrzani oferowali w imieniu Joanny S. i Mikaela S. produkty finansowe w postaci inwestycji w dzieła sztuki. Ponoć mają na koncie zawarcie kolejno 139 i 92 umów nabycia i sprzedaży dzieł sztuki. Grożą im kary do lat 5 pozbawienia wolności oraz do 10 milionów złotych grzywny.

Zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń powiedział, że Joannie S. i Mikaelowi S. prokuratura zarzuciła prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, doprowadzenie klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę prawie 400 milionów złotych i pranie pieniędzy (45 mln zł).

— Podejrzani byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania. Zostali zatrzymani na terenie Hiszpanii. Aktualnie przebywają w polskich aresztach śledczych — powiedział Sawoń.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli w prokuraturze również dwaj inni mężczyźni — współpracownicy Joanny S. – Franciszek Ż. oraz Cezary Cz., którym zarzucono złamanie ustawy Prawo bankowe.

Pamiętajcie, że jeżeli ktoś oferuje wam wysoki i pewny zysk, należy być czujnym. W kwestii inwestycji nie ma pewnych i zarazem wysokich zysków!

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również