ABW zatrzymała kolejnych 3 szpiegów

Udostępnij

„W ostatnich dniach ABW zatrzymała kolejne trzy osoby współpracujące z rosyjskimi służbami specjalnymi. W sumie w ramach śledztwa, o którym mówił minister Kamiński, zatrzymano 12 podejrzanych” – napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. To kolejne takie zatrzymania w naszym kraju.

ABW zatrzymało szpiegów

„W połowie marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Prowadziły one działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu” – czytamy na stronach rządowych.

Wszyscy zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Postawiono im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wiele wskazuje na to, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. Zajmowała się m. in. rozpoznawaniem, monitorowaniem i dokumentowaniem transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Przygotowywała się przy tym do akcji dywersyjnych, które miały na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy. Udało się zabezpieczyć kamery, sprzęt elektroniczny i nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.

Informacje zgromadzone przez ABW pokazują że grupie zlecano także działania propagandowe, mające na celu zdestabilizowanie relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw NATO oraz atakowania polityki rządu RP wobec Ukrainy – poinformował wtedy minister Kamiński.

Ponadto potwierdził, że ABW ma dowody na to, że zatrzymani otrzymywali w zamian za swoje działania zapłatę.

Kolejne trzy zatrzymania

Teraz Stanisław Żaryn poinformował o kolejnych trzech zatrzymanych w sprawie. „W ostatnich dniach ABW zatrzymała kolejne trzy osoby współpracujące z rosyjskimi służbami specjalnymi. W sumie w ramach śledztwa, o którym mówił minister Kamiński, zatrzymano 12 podejrzanych” – czytamy na Twitterze.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również