ABW rozbiła siatkę szpiegowską, która pracowała dla Rosji

Udostępnij

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) rozbiły siatkę szpiegowską, która pracowała dla Rosji. Zgodnie z tym, co podają media, grupa miała prowadzić działania dywersyjne. Wiadomo, że służby zatrzymały w tej sprawie sześć osób. Dodatkowo w związku z działaniami siatki na trasach kolejowych oraz w krajowej infrastrukturze krytycznej wprowadzono alert bezpieczeństwa.

ABW i szpiedzy

Sześć osób, które to zostały zatrzymane przez polskie służby, to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Jak podano, pracowali na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. Radio RMF FM dowiedziało się, że agenci ABW odkryli na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukryte kamery, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci. Chodziło głównie o odcinki w woj. podkarpackim w okolicach lotniska w Jesionce. Chodzi o lotnisko, które ma znaczenie strategiczne, bowiem to od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest jednym z kluczowych miejsc dla NATO i właśnie Ukrainy. To za jego pomocą transportuje się na wschód zachodnią broń i amunicję.

W związku z tą akcją w stan podwyższonej gotowości postawiono funkcjonariuszy służb i policji.

Wojna hybrydowa

Choć nasz kraj nie wysłał swoich wojska na Ukrainę i nie jest wprost stroną konfliktu, może stać się obiektem wojny hybrydowej. Chodzi o działania dywersyjne i dezinformacyjne.

Nie jest wykluczone, że grupa szpiegowska, która została właśnie rozbita przez ABW, miała za zadanie utrudniać lub wręcz uniemożliwiać transport broni na Ukrainę.

W sieci wyraźnie widać też działalność internetowych „trolli”, którzy promują określone idee, które można uznać za zbieżne z polityką informacyjną Kremla. Nie jest też wykluczone, że nasz kraj może stać się (lub co pewien czas staje się) obiektem ataków hakerskich z Rosji.

Czy więc Polsce grozi niebezpieczeństwo? Militarne raczej nie, bowiem kampania na Ukrainie utknęła w martwym punkcie. Pytanie, czy Rosja nie będzie jednak atakowała nas w sposób hybrydowy – przeprowadzając ataki cybernetyczne czy działania dywersyjne wymierzone w naszą infrastrukturę – np. tory kolejowe czy sieci energetyczne.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również