ABW przejmuje aktywa Gazpromu

Udostępnij

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podjął decyzję o przejęciu udziałów PAO Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. Informację podała „Rzeczpospolita”.

ABW przejmuje aktywa Gazpromu

EuRoPol Gaz to właściciel polskiej części gazociągu przesyłowego Jamał-Europa. Po 48 proc. udziałów mieli w niej Gazprom i polski PGNiG. 4 proc. należy do Gas Tradingu z grupy PKN Orlen.

Minister Rozwoju i Technologii ustanowił jednak wobec rosyjskiego podmiotu – PAO Gazprom – tymczasowy zarząd przymusowy.

„W uznaniu Ministra ustanowienie wobec podmiotu PAO Gazprom z siedzibą ul. Namietkina 16, Moskwa, Federacja Rosyjska, tymczasowego zarządu przymusowego jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania tego podmiotu w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 procent akcji posiadanych w System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. z siedzibą w Warszawie, w celu utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa” – podano w uzasadnieniu decyzji MRiT, jaką cytuje rp.pl.

„Z uwagi na obecną sytuację współpraca członków zarządu jest jednak ograniczona, co powoduje blokadę decyzyjną zarówno na poziomie zarządu spółki, jak również walnego zgromadzenia akcjonariuszy (uchwały podejmowane są większością 3/4 głosów, a także przy zachowaniu jednomyślności dwóch głównych akcjonariuszy). EuRoPol Gaz w ramach swojej działalności, współpracuje z Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM z siedzibą w Warszawie, która została wyznaczona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki operatorem systemu przesyłowego na polskiej części systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa. Trudności decyzyjne w EuRoPol Gaz utrudniają prawidłową współpracę z wyznaczonym operatorem systemu przesyłowego, co ma wpływ na bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców krajowych i zagranicznych, a tym samym bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne państwa” – tłumaczy dalej MRiT.

Jednocześnie Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez niemiecki rząd największej zagranicznej spółki z grupy rosyjskiego Gazpromu – niemieckiego holdingu Gazprom Germania (obecna jej nazwa to SEFE GmbH). To kontynuacja polityki, która jest odpowiedzią na inwazję Rosji na Ukrainę z lutego br.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również