ABW na wojnie z rosyjską propagandą – służby blokują prokremlowskie portale

143

Decyzją Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) strony internetowe wRealu.pl oraz wRealu.tv zostały zablokowane. Oprócz tego bana dostały inne portale, które są kojarzone z rosyjską propagandą.

ABW na tropie rosyjskiej propagandy

Blokadą objęto rosyjskie witryny Ria.ru i Lenta.ru, a także portale Dziennik-polityczny.com, Rt.com, Ruptly.com, Wicipolskie.pl, Wolnemedia.net. Jak informuje strona niezalezna.pl, działania te podjęto na mocy decyzji podjętych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

To zapewne też efekt działań resortu cyfryzacji. Niedawno minister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiadał wzmocnienie działań na rzecz walki z dezinformacją w sieci.

Wiadomo, że np. Dziennik-polityczny.com publikował fake newsy nt. amerykańskich żołnierzy, które mogły dyskredytować naszego sojusznika.

Rola: rozgorzał sponsorowany hejt na mnie

Właściciel mediów wRealu24, Marcin Rola opublikował oświadczenie w związku z banem jego stron. „W sieci rozgorzał sponsorowany skrajny hejt na mnie i Telewizję wRealu24 a propos wyimaginowanej „ruskiej narracji” i blokady naszych stron w sieci. Dokładnie tak to się kończy kiedy mówi się głośno o polskiej Niepodległości, Suwerenności i bezpieczeństwie państwa” – napisał na Twitterze.

Dodajmy jednak, że na portalu YouTube nadal funkcjonuje – wcześniej wielokrotnie banowany m.in. za niepoprawną politycznie narrację na temat pandemii – kanał telewizji wRealu24.

Marcin Rola podsumował wszystko twittem:

Już to kiedyś mówiłem ale się powtórzę: BĘDZIECIE MUSIELI NAS ZABIĆ ŻEBYŚMY PRZESTALI MÓWIĆ PRAWDĘ! CZOŁEM WIELKIEJ NIEPODLEGŁEJ, SUWERENNEJ I DUMNEJ POLSCE!.

Wojna informacyjna

Nie jest tajemnicą, że w tle wojny na Ukrainie trwa też konflikt informacyjny w sieci. Rosja stara się deprecjonować znaczenie ukraińskiej obrony (i prawdę powiedziawszy, podobne działania prowadzi Kijów), a także tłumaczyć swoje działania zbrojne obroną przed NATO.

W sieci jest dziś wiele przykładów dezinformacji. Polska – jak widać – stara się walczyć z tego typu działaniami Rosji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments