ABW podsumowała rok wojny na Ukrainie

Udostępnij

– Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę ABW podejmuje szereg działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i wsparcie Ukrainy – przekazał w piątek sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn o wojnie

Żaryn zauważył, że 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła „bezprawną, bezwzględną i krwawą agresję”.

Władimir Putin rozpętał największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu II wojny światowej. Od pierwszego dnia agresji Rosji Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmuje szereg działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej i wsparcie Ukrainy – dodał.

Jak reaguje ABW?

Wskazał na to, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizuje czynności związane ze śledztwem prokuratury dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

– Niezwykle ważnym zadaniem ABW w sytuacji wojny toczącej się za wschodnią granicą Rzeczpospolitej jest rozpoznawanie i neutralizowanie wrogiej działalności Rosji przeciwko Polsce. W marcu 2022 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób – oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Z uwagi na politykę Rosji wobec RP oraz jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, Szef ABW wniósł o ich wydalenie z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – wyliczał.

Dzięki działaniom funkcjonariuszy ABW w nocy z 27 na 28 lutego 2022 roku zatrzymano też dwie osoby pod zarzutem brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Jedną z tych osób był obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. 17 marca 2022 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Rzeczypospolitej Polskiej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej. Zatrzymany mężczyzna pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. 11 lipca 2022 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali mężczyznę, któremu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, w celu udzielania temu wywiadowi informacji, których przekazanie może wyrządzić poważną szkodę Rzeczpospolitej Polskiej – podał  Żaryn.

ABW składała do tego zawiadomienia m.in. do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, Legnicy i Poznaniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na publicznym pochwalaniu wszczęcia i prowadzenia przez Rosję wojny.

– Działania pochwalające zbrodniczą działalność Rosji przeciwko Ukrainie nie mogą być – i nie są – tolerowane. Zdając sobie sprawę z rosnącego niebezpieczeństwa związanego z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym, Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW prowadzi szkolenia poświęcone zagadnieniom związanym z budowaniem polityki bezpieczeństwa i kształtowania świadomości antyterrorystycznej – przekazał.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również