8 krajów gdzie warto przenieść firmę z Polski

Udostępnij

polskaEuropa składa się z 27 państw i posiada jeden z największych rynków biznesowych na świecie. Swobodny przepływ towarów, usług, ludzi, ujednolicone prawo i wspólna waluta dają możliwości przeniesienia firmy z Polski do dowolnego kraju na terenie Europejskiej Okręgu Gospodarczego (EOG).

Na podstawie najnowszych danych statystycznych Banku Światowego i Izby Europejskiej oraz prywatnych firm consultingowych wymieniliśmy 8 krajów, w których warto rozpocząć lub przenieść firmę z Polski do innego kraju w Unii Europejskiej lub EOG.

Zastrzeżenie: nie ma numeracji, która z jurysdykcji jest najlepsza, wszystko zależy od perspektywy biznesowej i wymagań klienta oraz od tego, co oferuje konkretny kraj. 

Rumunia

Rumunia, która należy do Unii Europejskiej, oferuje tylko 1% podatku od dochodów do 1 mln euro rocznie. Ponadto, podatek od dywidend wynosi tylko 5% dla rezydentów Rumunii. Rumunia podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki czemu międzynarodowe zobowiązania podatkowe są sformalizowane, łatwe do przestrzegania dla podatników i niższe niż w krajach, które nie podpisały takich umów. Dostęp do EOG jest doceniany przez inwestorów, którzy planują działalność w Europie.

Rumunia to wschodzące państwo w Europie dla biznesu, w którym powstaje wiele nowych firm, a także przenoszone są polskie przedsiębiorstwa. Według rankingu opracowanego przez firmę consultingową CompanyRomania.com numerem 1 wśród krajów z najniższymi podatkami w Europie dla firm jest właśnie Rumunia. Autorzy raportu dodają, że założenie spółki w Rumunii może potrwać ledwie 2-3 dni robocze.

Rumunia posiada dobrze wykształconą i w większości anglojęzyczną siłę roboczą oraz jest najważniejszym w Europie dostawcą usług outsourcingu IT, w którym działa ponad 17 000 firm zajmujących się oprogramowaniem.

Rumunia jest polecana szczególnie przedsiębiorcom pracującym zdalnie lub częściowo zdalnie. W rankingu jurysdykcji podatkowych w wielu rankingach Rumunia zajmuje zazwyczaj pierwsze miejsce w kategorii najniższe podatki w Europie dla mikro, małych i średnich firm.

Jednym z Polaków, który przeniósł się do Rumunii jest bloger Rekin Finansów, który podzielił się swoimi wrażeniami po założeniu firmy w Rumunii we wpisie „Czy warto założyć firmę w Rumunii?”. Porównał on obciążenia podatkowe w Rumunii i w Polsce oraz komfort prowadzenia firmy i życia w obu krajach.

Ostatnia jego publikacja dotyczy natomiast krajów gdzie warto przenieść firmę IT z Polski. W tym raporcie znów Rumunii stanowi bezkonkurencyjną alternatywę dla Polski i Państw zachodnich.

Szwecja

Według listy Forbes najlepszych krajów dla biznesu w Europie, Szwecja zajmuje czołowe miejsca pod kątem PKB per capita w wysokości 53400 USD i 10 milionami mieszkańców.

Szwecja jest ośrodkiem innowacji, dlatego takich firm jak Ericsson, Volvo, AstraZeneca, Sandvik, Spotify, Klarna czy iZettle.

Szwecja zapewnia otwarty dostęp do rynku obejmującego 28 krajów i 510 milionów konsumentów i jest idealnym miejscem do przeniesienia się i rozszerzenia działalności w Europie.

Oto powody, dla których firmy wybierają Szwecję jako miejsce relokacji:

 • Światowej klasy infrastruktura
 • Wysoko wykwalifikowana siła robocza
 • Korupcja na najniższym szczeblu
 • Przyjazna kultura biznesowa  
 • Mała biurokracja

Dania

Według raportu Izby Europejskiej Dania zajmuje pierwsze miejsce w Europie z łączną oceną 86 punktów wśród krajów o korzystnym środowisku dla biznesu.

Dania zajęła również 4 miejsce na świecie pod względem wydawania pozwoleń na budowę, 6 miejsce pod względem rozwiązywania problemów z niewypłacalnością, 9 miejsce pod względem płacenia podatków oraz 11 miejsce pod względem rejestracji nieruchomości.

Dania ma wolnorynkową gospodarkę kapitalistyczną z silną siecią zabezpieczeń socjalnych dla swoich obywateli i zapewnia duże zachęty dla przedsiębiorstw.

Innowacje w dziedzinie żywności to uznany duński przemysł, który ma wpływ na skalę międzynarodową. Nic dziwnego, że to właśnie w Danii znajdują się jedne z najlepszych na świecie restauracji i szefów kuchni. Jeśli firma chce nawiązać kontakt z klientem, a także działać na rzecz społeczeństwa. Dania jest z pewnością miejscem, do którego warto się przenieść z Rzeczpospolitej Polskiej. Minusem Danii są bardzo wysokie podatki co wstrzymuje niektórych przedsiębiorców przed migracją firmy z Polski. W Danii obowiązuje exit tax co może być problemem przy ponownym przeniesieniu firmy do innej państwa.

Norwegia

Jeśli mówimy o krajach nordyckich, Norwegia zajmuje pierwsze miejsce.

W rankingu europejskich izb Norwegia zajmuje 3. miejsce z 83 punktami. Norwegia ma silną gospodarkę i może być nazywana ośrodkiem cyfrowym.

Powody, dla których firmy decydują się na przeniesienie działalności do Norwegii:

 • Cała komunikacja z rządem odbywa się drogą cyfrową 
 • Stabilność gospodarcza i rządowa 
 • Skupienie się na przedsiębiorstwach opartych na technologii 
 • Pracownik wysoko wykwalifikowany w dziedzinie informatyki, finansów, projektowania i technologii muzycznych
 • Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i transportowa 

Przedsiębiorcy mają dostęp do specjalistycznej wiedzy przemysłowej, inwestorów i wielu utalentowanych osób, a także długotrwałe więzi handlowe z UE.

Irlandia 

Irlandia ma elastyczne podejście do biznesu i doskonałe zachęty podatkowe dla nowych firm. Przeniesienie firmy z Polski nie stanowi problemu.

Po załamaniu gospodarczym w 2008 roku Irlandia odbiła się od dna w najlepszy możliwy sposób. Kluczowym czynnikiem stojącym za szybkim ożywieniem gospodarczym jest pozytywne nastawienie rządu irlandzkiego do przedsiębiorców, a także system podatkowy tego kraju. Rząd oferuje niską stawkę podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 12,5%.  Przeniesieni dużej spółki z Polski jest więc już na pierwszy rzut oka korzystne.

Wiele kosztów, w tym pensje, czynsze i opłaty za usługi, stało się w Irlandii bardziej przystępnych.

Irlandia ma wykształconą, wydajną i elastyczną siłę roboczą, a giganci technologiczni, tacy jak Google, Microsoft, Facebook, Paypal, eBay i LinkedIn, mają swoje europejskie siedziby w Irlandii.

Niemcy

Niemcy mają największą gospodarkę w Europie i czwartą co do wielkości na świecie, Niemcy posiadają środowisko sprzyjające rozwojowi biznesu, które przyciąga inwestorów i przedsiębiorców chcących przenieść swoją działalność lub rozpocząć nowe przedsięwzięcie.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy przenoszeniu firmy do Niemiec:

 • Największy rynek konsumencki w EOG
 • Korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej 
 • Wysoko wykwalifikowana siła robocza
 • Stabilność polityczna 
 • Znajomość prawa gospodarczego 
 • Rozwinięta infrastruktura 
 • Światowy lider w branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej i technologicznej

Holandia

Holandia zajmuje 4. miejsce w rankingu Forbes z 2,9% wzrostem PKB, PKB na mieszkańca 48200 USD i 17,2 mln ludności.

Holandia ma także bezpośrednie połączenia kolejowe z Wielką Brytanią, Niemcami i Belgią oraz jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie – Schiphol. 

Potwierdza się, że Holandia jest idealnym miejscem do przeniesienia działalności po Brexicie – może to być również idealna lokalizacja dla Twojej firmy.

Holendrzy stosują unikalne podejście do współpracy, oparte na poczwórnej spirali, angażujące przedsiębiorstwa, instytucje naukowe, rząd i obywateli.

Razem tworzą one dynamiczne miejsce, w którym zagraniczne firmy mogą wprowadzać innowacje i rozwijać się – i tak właśnie się dzieje.

Wielka Brytania

Wielka Brytania z PKB per capita o wartości 39700 USD i liczbą ludności 65,1 mln stanowi bardzo prężny rynek zbytu. Przeniesienie firmy w Wielkiej Brytanii jest bardzo proste dzięki prostym procedurom dla małych spółek i działalności gospodarczych.

W Wielkiej Brytanii działa 6 milionów firm sektora prywatnego. Większość firm nie zatrudnia pracowników, co oznacza, że 15% ogółu zatrudnionych stanowią osoby samozatrudnione, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki osobowe.

Obywatele UE lub EOG nie potrzebują specjalnego pozwolenia na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Natomiast obywatele spoza UE lub EOG muszą uzyskać wizę aby relokować nie tylko firmę ale siebie osobiście do Wlk. Brytanii. Rząd wydaje wizy na rozpoczęcie działalności, wizy dla inwestorów oraz wizy dla innowatorów.

Brytyjska struktura podatkowa ma duży wpływ na zakładanie firm. HMRC udostępnia podatnikom internetowe kalkulacje podatkowe.

Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii jest łatwa i prosta. Rejestracji można dokonać online lub drogą pocztową, płacąc odpowiednio 12 i 40 funtów. Czas oczekiwania na rejestrację to zaledwie 24 godziny.

Jak wybrać nowe miejsce dla firmy?

Miejsce docelowe przeniesienia firmy powinno spełniać założone cele przedsiębiorcy. Jeśli celem jest to obniżenie obciążeń podatkowych warto wybrać kraje, które oferują niższe stawki podatkowe niż Polska, ale także przyjazne środowisko do rozwoju firmy. W Europie wziąć istnieją jurysdykcje podatkowe, gdzie warto przenieść firmę z Polski i kontynuować jej rozwój w przyjaźniejszym środowisku.

Autor: Szymon Ziemba, Rekin Finansów

Najnowsze

Zobacz również