5 sposobów jak INWESTOWAĆ na rynku nieruchomości – „NA KAŻDĄ KIESZEŃ”!

495
Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate porusza temat głównych sposobów inwestowania w nieruchomości.

Kawa z agentem

Sposoby inwestowania na rynku nieruchomości​

Inwestowanie w nieruchomości nie musi polegać jedynie na zakupie mieszkań, domów czy gruntów na rynku pierwotnym lub wtórnym. Do tego celu potrzebne są spore środki finansowe, co powoduje, że bariera wejścia w taką inwestycję jest wysoka.

Istnieje jednak wiele innych sposobów inwestowania w nieruchomości, z których można skorzystać nawet, gdy nasz kapitał na start nie jest tak duży. Zostaną one wymienione poniżej:

Zakup nieruchomości pod wynajem​

Zakup pod wynajem można podzielić na wynajem krótko- i długoterminowy. Najczęściej spotykany jest ten drugi, gdyż w przypadku najmu krótkoterminowego parametry dotyczące stopy zwrotu są bardzo trudne do określenia.

Taka forma inwestycji jest naprawdę wygodna, lecz znalezienie solidnych najemców nie jest prostym zadaniem. Następnie należy podpisać odpowiednią umowę najmu – najlepiej okazjonalnego, u notariusza – i zabezpieczyć swoje interesy.

Jeśli mieszkanie zostało kupione bez udziału kredytu hipotecznego, stopa zwrotu z takiej inwestycji może wynieść od kilku do nawet ponad 10 procent w skali roku. Średnia rentowność wynajmu mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych w 16 największych polskich miastach wynosi 4% netto i 5,7% brutto.

Flipowanie​ nieruchomościami

Flipowanie to kupno mieszkania poniżej jego wartości rynkowej, a następnie jego remont i szybka sprzedaż za wyższą kwotę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile można zarobić na flipowaniu, ale nadal jest to jedna z najpopularniejszych form inwestowania w nieruchomości.

Inwestowanie w condo i aparthotele​

Mamy tutaj do czynienia z typem inwestowania, w którym właścicielami poszczególnych pokoi czy apartamentów zostają osoby prywatne, a całym obiektem zarządza jedna firma dbająca o to, by pokoje były wynajmowane najczęściej w ciągu roku. Stopa zwrotu w tym przypadku wynosi od kilku do kilkunastu procent rocznie.

​Inwestowanie w nieruchomości za pośrednictwem spółek giełdowych​

Na rynku nieruchomości można także inwestować za pomocą znacznie mniejszych pieniędzy – na giełdzie, w akcje spółek z rynku deweloperskiego. Tutaj sprawa jest prosta – im taniej inwestor kupi, i im drożej sprzeda dane akcje, tym więcej zarobi. Dodatkowo spółki deweloperskie nierzadko wypłacają dywidendy.

Prywatne inwestycje deweloperskie​

W Polsce na popularności w ostatnich latach zyskały inwestycje początkujących deweloperów. Stawianie domów jednorodzinnych pozwala zarobić spore – z perspektywy inwestora indywidualnego – pieniądze.

Typowy proces deweloperski zaczyna się od zakupu działki i uzyskania pozwolenia na budowę. Następnie przechodzi się do budowy i sprzedaży. Kwoty na inwestycję na tym rynku są ogromne, lecz inwestorzy z reguły korzystają z kredytów deweloperskich – wymagany jest tylko niewielki wkład własny.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments