10 powodów dlaczego warto zamieszkać w Hiszpanii

238
Hiszpania

Hiszpania – kraj słońca, piaszczystych plaż, malowniczych krajobrazów, wybitnych klubów futbolowych i pysznego jedzenia. Na tym jednak zalety Półwyspu Iberyjskiego absolutnie się nie kończą, tylko dopiero zaczynają.

Warto zatem puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, że możemy posiadać śliczny apartament w tak pięknym, pełnym słońca miejscu odznaczającym się przyjaznym śródziemnomorskim stylem życia, wspaniałymi lokalnymi winami mnóstwem atrakcji turystycznych…

Poniżej prezentujemy 10 powodów, dla których warto zamieszkać w Hiszpanii. Zacznijmy od już wspomnianego śródziemnomorskiego klimatu:

Idealne warunki pogodowe

flaga HiszpaniiHiszpańskie wybrzeża są uznawane za jedne z najcieplejszych regionów Europy. Lato trwa tam właściwie od kwietnia do listopada, a osoby opalające się na plaży zobaczymy tu nawet w lutym. Jak już zostało wspomniane, regiony Costa Blanca i Costa del Sol słyną z 320 słonecznych dni w roku. Lata są gorące, a zimy ciepłe.

Zjawiskowy, idealny do życia hiszpański śródziemnomorski klimat skutecznie potrafi inspirować nas do działania i sprawia że jesteśmy szczęśliwsi – tak, jak lokalni mieszkańcy, na których twarzach niemal bez przerwy malują się uśmiechy.

Urokliwe piaszczyste plaże i zjawiskowe błękitne morze

Domy na wybrzeżach Costa del Sol i Costa Blanca są projektowane tak, by wykorzystywać atuty otoczenia, których jak doskonale wiadomo, w tym regionie nie brakuje.

W efekcie, większość obiektów jest wyposażona w baseny z widokiem na Morze Śródziemne, odległość od plaży potrafi wynosić tylko kilkanaście metrów, a najbliższe otoczenie stanowią parki przyrody, wzniesienia górskie, piaszczyste plaże i błękitne morze.

Możliwość uprawiania sportów na świeżym powietrzu przez cały rok

Hiszpania, wybrzeżeMieszkanie w warunkach klimatycznych jakie oferuje Hiszpania, daje nam nieosiągalną w naszym kraju możliwość uprawiania sportów wodnych (w tym nawet surfingu i kitesurfingu), plażowych oraz innych dyscyplin na świeżym powietrzu (szczególnie popularne są golf i tenis ziemny) na co dzień.

To wszystko przekłada się na bezcenną możliwość aktywnego wypoczynku w najprzyjemniejszy możliwy sposób zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę, a także gdy potrzebują tego nasi najbliżsi.

Wyjątkowo zdrowa i smaczna kuchnia

Ryby i owoce morza, oliwa z oliwek, świeże krajowe warzywa i owoce stanowią absolutnie podstawowe składniki kuchni śródziemnomorskiej, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie.

Na typowo hiszpańskie śniadanie dostaniemy szklankę świeżego soku pomarańczowego, a na kolację różnorodność ryb oraz owoców morza, w tym doradę, krewetki, mule, ośmiornicę, a także tradycyjny chłodnik z pomidorów oraz papryki.

Kultura tapas

Paella

Warto również mieć świadomość, że w Hiszpanii, podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, w zasadzie żaden mieszkaniec nie spożywa posiłków w samotności. Wspólne jedzenie jest zatem znakomitym pretekstem do spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi.

Jedną z najbardziej pielęgnowanych hiszpańskich tradycji jest wspólne wychodzenie ze znajomymi na tapas, czyli niewielkie różnorodne przekąski, które najlepiej smakują jedzone na stojąco, podczas pogawędki z przyjaciółmi, wraz z kieliszkiem doskonałego lokalnego i niedrogiego wina.

Zapierające dech krajobrazy

Nie jest żadną tajemnicą, że Hiszpania uchodzi za jedno z najwspanialszych miejsc naszego kontynentu pod względem walorów krajobrazowych. W szczególności warto wyróżnić tutaj wybrzeże Costa Blanca, które cechuje się wyjątkową różnorodnością krajobrazów.

W jego północnej części naszą uwagę przykują malownicze formacje skalne, jaskinie, klimatyczne zatoczki, monumentalne klify, liczne pasma górskie, jaskinie, przepiękne zatoczki oraz oczywiście plaże – zarówno kamieniste jak i piaszczyste. Z kolei na południu tego wybrzeża znajdziemy bogate pod względem przyrodniczym płaskie tereny zielone oraz przepiękne piaszczyste plaże.

Costa del SolStolicą regionu Costa Blanca jest Alicante – miasto portowe, z piękną promenadą i imponującą mariną oraz z górującym nad starym miastem charakterystycznym zamkiem św. Barbary.

Innym bardzo ciekawym miastem jest Torrevieja. Leży ono pomiędzy dwoma słonymi jeziorami i morzem. Opary soli z lagun, oraz morze, tworzy szczególny mikroklimat dla miasta. Powietrze jest krystalicznie czyste, nie ma tu żadnych fabryk, ani przemysłu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła to miejsce, jako jedno z najlepszych i najzdrowszych miejsc do życia człowieka.

Niepowtarzalny styl życia

Gdy przeprowadzamy się do Hiszpanii, tempo naszego życia zwalnia, zaczynamy celebrować nawet prozaiczne czynności dnia codziennego, i przywiązujemy więcej uwagi do wspólnego czasu spędzanego z bliskimi. Granada, Andaluzja

Na Półwyspie Iberyjskim nawet zwyczajne wyjście po zakupy trwa znacznie dłużej niż w Polsce, gdyż po drodze naturalną sprawą jest rozmowa o sporcie z właścicielem lokalnego sklepiku, pozdrowienie sąsiada i jego rodziny, zagranie w piłkę nożną z dzieciakami na boisku…

Ponadto, Hiszpanie są z natury empatyczni, uśmiechnięci i otwarci, a ponadto przywiązują dużo uwagi do pielęgnowania relacji z bliskimi, a także nawiązywania nowych znajomości. Gdy usiądziemy samotnie w kawiarni, tapas barze lub restauracji, może zdarzyć się tak, że zostaniemy zaproszeni do stolika obok, pod pretekstem rozmowy o kulturze własnego kraju czy ostatnich wydarzeniach sportowych.

Lokalni mieszkańcy z wielką chęcią dzielą się informacjami o ich regionie. W tym kraju nie dziwi nawet fakt, że następnego dnia, po miłej rozmowie, zaprasza się nowego znajomego na wycieczkę po okolicy lub nawet na kolację na tarasie ich domu.

Bezpieczeństwo i opieka zdrowotna na najwyższym poziomie

Raport na temat prawa i porządku światowego, sporządzony przez amerykańską firmę Gallup potwierdza, że Hiszpania jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, a liczba przestępstw jest niższa od średniej w Unii Europejskiej.

Z kolei amerykańska agencja prasowa Bloomberg w swoim raporcie umieściła hiszpański system opieki zdrowotnej na trzecim miejscu na świecie po Hongkongu i Singapurze oraz ocenił go jako najbardziej wydajny w Europie.

Warto również dodać, że Polacy, jak i wszyscy obcokrajowcy, posiadają w tym kraju status chroniony, zagwarantowany w hiszpańskiej konstytucji, w art. 13, “cudzoziemcy będą korzystać w Hiszpanii ze swobód publicznych gwarantowanych przez ten Dokument, na warunkach ustanowionych przez traktaty i prawo”.

Bogata oferta edukacyjna dla dzieci

Jak wygląda system edukacji dla dzieci w Hiszpanii? Żłobki przyjmują dzieci od 0-3 lat i podobnie jak w Polsce – są to publiczne i prywatne placówki. Natomiast starsze dzieci w wieku od 3-6 lat mogą uczęszczać do bezpłatnych i nieobowiązkowych przedszkoli, aby rozwijać swoje umiejętności.

Dzieci uczą się języków obcychSzkoły w Hiszpanii dzielimy zaś na trzy bloki: publiczne, prywatne i prywatne subsydiowane przez państwo. Co istotne, na wybrzeżach Costa Blanca i Costa del Sol bez większych problemów znajdziemy doskonałą ofertę szkół międzynarodowych, prowadzących zajęcia w różnych językach, które łączą pierwszy język ośrodka (angielski, francuski, niemiecki) ze znajomością języka hiszpańskiego.

Obowiązek szkolny trwa w Hiszpanii do 16. roku życia. Po tym czasie natomiast dziecko może kontynuować naukę w szkole średniej II stopnia lub szkole zawodowej.

Atrakcyjna oferta nieruchomości

Hiszpański rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany, co ułatwia wybór oferty idealnie dopasowanej do założonego celu.

Apartamenty

Zacznijmy od apartamentów. Na zakup tego typu nieruchomości najczęściej decydują się osoby szukające lokum, które mogłyby przeznaczyć na wynajem turystyczny. Atrakcyjne cenowo oferty można znaleźć także na rynku wtórnym – warto zwrócić uwagę na nieruchomości zlokalizowane w domach wielorodzinnych na obrzeżach miasta.

Wille

Z kolei, jeśli poszukujemy komfortowej nieruchomości o dużym metrażu i jesteśmy gotów ponieść nieco większe koszty, świetnym rozwiązaniem będzie zakup willi.

To doskonały wybór dla rodzin, które poszukują lokum, w którym mogłyby zamieszkać na stałe. Tego typu domy zazwyczaj są wyposażone w kilka sypialni i łazienek, dlatego zapewniają bardzo komfortowe warunki także przy większej liczbie domowników.

Bungalowy

Wśród typowo hiszpańskich nieruchomości możemy znaleźć także bungalowy. Są to nieruchomości z charakterystycznym, płaskim dachem i urokliwym tarasem. Takie lokale doskonale sprawdzają się jako domy na własny użytek.

Oferty hiszpańskich bungalowów są bardzo zróżnicowane – pod względem ceny, metrażu i charakteru nieruchomości. Oznacza to, że ofertę bungalowu dla siebie mogą znaleźć osoby o różnych możliwościach finansowych i potrzebach inwestycyjnych.

Na rynku nieruchomości dostępne są zarówno przytulne, jednokondygnacyjne bungalowy z rynku wtórnego utrzymane w typowo hiszpańskim stylu, jak i te luksusowe zlokalizowane w prestiżowych dzielnicach.

Casa pareada

Nie wolno także zapominać o domach w zabudowie bliźniaczej, które w Hiszpanii nazywają się casa pareada. Torrevieja

To świetne rozwiązanie dla rodzin, które poszukują nieruchomości w bardzo przystępnej cenie – zazwyczaj zakup i utrzymanie takiego lokalu jest tańsze, porównując do kosztów związanych z willą czy bungalowem. Jednocześnie bliźniaki często mają dostęp do licznych udogodnień – ogrodu, basenu, tarasu oraz garażu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments