Dzień Inwestora Indywidualnego

Znaczenie bitcoina jako formy rozliczeń rośnie

Udostępnij

Według wyników nowego badania rynkowego przeprowadzonego przez Kaminari, w ciągu ostatnich kilku lat wykorzystanie bitcoina „jako warstwy transakcyjnej” stale rosło. Badanie jako dowód wskazuje na 40 mln transakcji rozliczonych w III kwartale 2023 roku.

Bitcoin a rozliczenia

Ustalenia Kaminari wskazują, że wprowadzenie i rosnąca adopcja Lightning Network (LN), sieci błyskawicznych przelewów w BTC, przez giełdy kryptowalut i inne platformy jest jedną z przyczyn rekordowego wzrostu transakcji kwartalnych w przypadku aktywów kryptowalutowych. Dane z badań rynku wskazują, że liczba firm w ekosystemie LN wzrosła z 94 w październiku 2021 r. do 179.

Scentralizowane giełdy kryptowalut były główną siłą napędową zwiększonego wykorzystania LN. Jednocześnie tylko ponad 6% scentralizowanych giełd kryptowalut zintegrowało protokół warstwy 2 ze swoimi platformami.

„Obecnie istnieją 224 aktywne scentralizowane giełdy kryptowalut, z czego 14 jest podłączonych do Lightning Network – innymi słowy, tylko 6% giełd kryptowalut korzysta obecnie z Lightning Network do przeprowadzania transakcji za pomocą Bitcoin” – czytamy w raporcie z badania rynku Kaminari.

Stablecoiny w sieci Lightning

Badania rynku wykazały również, że portfele kryptowalutowe, zarówno depozytowe, jak i niepowiernicze, są kolejnym kluczowym wektorem wzrostu generowanego na polu Lightning Network (LN). Jednakże, podobnie jak scentralizowane giełdy kryptowalut, większość takich portfeli nie zintegrowała jeszcze LN. Jak wynika z raportu, jak dotąd tylko dwa z 10 najpopularniejszych portfeli pod względem liczby użytkowników, Exodus i Bitpay, obsługują warstwę 2.

Tymczasem raport badawczy przewiduje, że protokół Taproot Assets stanie się tym przedsięwzięciem, które „umożliwi tworzenie stablecoinów kompatybilnych z siecią Lightning .” W raporcie dodano:

„Stwarza to szansę na znaczną migrację transakcji USDT z Tron i Ethereum do Lightning Network, potencjalnie obejmującą miliardy dolarów dziennie”.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również