Zmieniające się prawo a seniorzy 

Udostępnij

Nowe przepisy pojawiają się w takim tempie, że czasem ciężko jest nam nadążyć. Szczególnie zauważalne jest to na drogach. Czasem nawet doświadczeni kierowcy nie zdają sobie sprawy ze wszystkich zmian. Jak mnogość całkiem nowych przepisów może wpłynąć na nasze życie i dlaczego czasem spycha seniorów na margines? Co zrobić, żeby lepiej zrozumieć zmiany w prawie?

Mnogość nowych przepisów

W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo nowych przepisów, za którymi czasem ciężko jest nam nadążyć. Większość z nas interesuje się tylko tymi zmianami w prawie, które bezpośrednio nas dotyczą. Niestety nawet w takiej sytuacji nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć, co dokładnie się zmieniło, a na dodatek brakuje wykładni prawa.

przepisy a seniorzyPoza nowymi przepisami, które wprowadzają rządzący, często musimy znać i rozumieć, co zmieniło się w prawie europejskim. Czasem zmiany w prawie są związane z postępującym rozwojem nowoczesnych technologii. Między innymi niedawno mogliśmy zaobserwować, że w social mediach zaczęto oznaczać większość współprac, w tym także takie, które działały na zasadzie wymiany barterowej. Ponadto zostały uregulowane przepisy dotyczące sprzedaży wirtualnych przedmiotów pochodzących z gier.

Zdecydowanie najczęściej mówimy o zmianach zachodzących w prawie drogowym. Nowe przepisy pojawiają się czasem tak szybko, że nawet nie wiemy, za co aktualnie możemy dostać mandat. Nie wszyscy kierowcy zdają też sobie sprawę, jakie wysokie aktualnie są kwoty mandatów.

W nowych przepisach gubią się osoby młode, ale też dorośli i seniorzy. Jak ostatnio zmieniły się przepisy i które sprawiły nam największą trudność? Przede wszystkim sporym zamieszaniem okazał się Nowy Polski Ład.

Nowy Polski Ład wielu seniorom sprawił problemy

Przede wszystkim sporo zmian w prawie przyniósł Polski Ład i to on zaskoczył wiele osób. Wszystko dlatego, że wiele osób niespodziewanie dostało mniejszą wypłatę w tym seniorzy dorabiający sobie na emeryturze. Jeżeli starsze osoby nie były świadome zmian, które niosły za sobą nowe przepisy, nie mogły zapobiec z wyprzedzeniem takiej sytuacji. Mimo że procedura, która mogła temu zapobiec, nie była zbyt trudna, to nie wszyscy seniorzy w ogóle zdawali sobie z niej sprawę.

„Nowy rok przyniósł zmiany dla wszystkich podatników. Roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek. To wszystko wpłynie na wysokość emerytur i rent netto, czyli faktycznych wypłat”– mówi prof. prezes ZUS Gertruda Uścińska.

przepisy a seniorzyNiestety wiele starszych osób zaraz po wprowadzeniu nowych przepisów dostało mniejszą wypłatę, ponieważ nie wiedzieli oni, że powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek EPD-18. Tego typu zmiany są dla seniorów bardzo stresujące. Niestety nie wszystkie starsze osoby obserwują na bieżąco zmiany w prawie.

Jak mnogość nowych przepisów wpływa na życie seniorów?

Starsi ludzie często borykają się z problemami zdrowotnymi. Zdarzają się osoby, których pamięć nie jest w tak dobrym stanie, a wiele codziennych czynności sprawia problem. Seniorzy często potrzebują do codziennego funkcjonowania wsparcia swoich dzieci lub pomoc opłaconej opiekunki. Ciężko dziwić się, że część osób starszych nie jest na bieżąco ze wciąż zmieniającymi się przepisami.

przepisy a seniorzyNiestety zmiany, które wprowadził Polski Ład, sprawiły, że wielu dorabiających sobie emerytów otrzymało wypłatę mniejszą nawet o 300 zł. Osoby starsze nie zawsze wiedzą, jak szybko mogą sprawdzić w Internecie, co mogło się stać. Czasem w ogóle nie korzystają z komputera.

Prawo tak szybko się zmienia, że nawet młodzi ludzie nie znają wszystkich nowych przepisów. Seniorzy potrzebują więcej czasu, żeby dostosować się do zmian i zapoznać się z nimi. Innym problemem jest brak wykładni prawa, które tłumaczyłby kolejne zmiany w prawie.

Kolejną kwestią jest dostęp do świadczeń. Wiele osób starszych nawet nie zdaje sobie sprawy, z jakich świadczeń może korzystać i jak się o nie starać. Nieznajomość nowych przepisów może wpływać na poczucie bezpieczeństwa osób starszych.

Za nowymi przepisami ciężko jest nadążyć

Kolejne przepisy pojawiają się tak szybko, że ciężko jest się zorientować, co dokładnie w polskim prawie się zmieniło. Na dodatek brakuje wykładni prawa, która pomogłaby nam je wszystkie zrozumieć. Zwykle interesujemy się przede wszystkim tymi zmianami, które bezpośrednio nas dotyczą. Jeżeli jakichś przepisów nie znamy, z łatwością możemy więcej się o nich dowiedzieć za pośrednictwem Internetu. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku seniorów. Starszym osobom jeszcze trudniej jest nadążyć za nowymi przepisami.

przepisy a seniorzySzczególnie mogliśmy to zauważyć, kiedy wraz z początkiem 2022 roku w życie wszedł Nowy Polski Ład. W wyniku nowych przepisów wiele osób niespodziewanie dostało mniejszą wypłatę w tym seniorzy dorabiający sobie na emeryturze. Dla osób starszych taka sytuacja był bardzo niepokojąca. W niektórych przypadkach wypłata zmniejszyła się nawet o 300 zł. Można było temu zapobiec, składając wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak nawet aktywni zawodowo młodzi ludzie nie wiedzieli, co właściwie się stało i jak postąpić w tej sytuacji.

Mnogość nowych przepisów jest przytłaczająca, a brak wykładni prawa utrudnia nam ich zrozumienie. Natomiast osoby starsze potrzebują więcej czasu, żeby dostosować się do zmian i zapoznać się z nimi. Co gorsza, wiele osób starszych nie jest w stanie bez pomocy osób trzecich zrozumieć, jakie świadczenia im przysługują.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również