Zmiany w dowodach rejestracyjnych – kiedy wymiana, co ze starymi?

214

Już od 1 maja w Polsce będzie obowiązywał nowy wzór dowodów rejestracyjnych. Wszystko po to, aby dokument ten był jeszcze trudniejszy do podrobienia. Co jednak najciekawsze – zmiany będą na pierwszy rzut oka niemal niezauważalne. Co więcej, wywołają one spore zamieszanie, zwłaszcza że urzędy ostrzegają, iż stare wzory nadal będą wydawane. Co to wszystko oznacza dla kierowców? Czy będziemy musieli wymieniać swoje dokumenty?

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego – zmiany

Na skutek ustawy z 22 listopada 2018 roku o dokumentach publicznych zmienią się dowody rejestracyjne pojazdów w Polsce. Zmiana wzoru blankietu dowodu rejestracyjnego to jednak żadna rewolucja. Nie czekają nas korki w urzędach i dodatkowe koszty. Ministerstwo infrastruktury postanowiło poprawić zabezpieczenia dotychczas wydawanych dokumentów.

Jakie nowe zabezpieczenia się pojawią? Kobieta sprawdza czy dokument jest autentyczny

W efekcie, nowy wzór będzie drukowany na zabezpieczonym chemicznie papierze półsyntetycznym, zyska dwutonowy znak wodny i włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i ultrafioletowym. Pojawi się również tło giloszowe z drukiem irysowym, element irydyscentny w formie napisu PC oraz mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.

Dodatkowo numeracja i personalizacja ma być wykonana metodą druku laserowego. Techniką laserową ma być także perforowany numer rejestracyjny, a na dokładkę dochodzi nowy rodzaj folii laminującej. Krótko mówiąc – nowy dokument będzie znacznie trudniej podrobić.

Nowy blankiet w zasadzie wygląda identycznie

Prawda jest jednak taka, że nowy wzór na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie, jak dotychczas obowiązujący. Ma takie same rubryki i tyle samo miejsc na pieczątki oraz wpisy ze stacji diagnostycznych.

Aktualny wzór nadal będzie ważny

Z punktu widzenia właściciela pojazdu najistotniejsze jest, co z wymianą dokumentu. Ta będzie odbywać się stopniowo. Rozporządzenie ministra przewiduje, że aktualny wzór po 1 maja 2022 r. nadal będzie ważny i w pełni legalny. Mało tego – po 1 maja wciąż otrzymać będzie można dowód rejestracyjny w aktualnie obowiązującym wzorze. Rozporządzenie przewiduje taką możliwość aż do 11 lipca 2022. Wszystko po to, żeby urzędy mogły pozbyć się wciąż posiadanych starych blankietów.

Ile będzie kosztować nowy dowód rejestracyjny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyrobienie i posiadanie papierowego dowodu rejestracyjnego nadal jest wymogiem dla kierowcy, natomiast nie ma już obowiązku jego okazywania podczas policyjnej kontroli drogowej. Dostęp do zawartych w nim danych umożliwiają Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz aplikacja mPojazd.

Nie podano natomiast żadnych informacji mówiących o tym, że nowy typ zabezpieczeń sprawi, iż opłata za dokument wzrośnie. To oznacza tyle, że kierowca rejestrujący pojazd nadal zapłaci w wydziale komunikacji dokładnie 54 złote. Co więcej, będzie musiał również wnieść opłatę ewidencyjną – ta wynosi jednak symboliczne 50 groszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments