Kiedy zmiana czasu zimowego na letni w 2022?

277

W ostatni weekend marca, w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 marca w całej Unii Europejskiej nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Musimy pamiętać, że tej nocy należy przesunąć nasze zegarki o godzinę do przodu z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Oznacza to, że w ostatni weekend marca pośpimy godzinę krócej.

Zmiana czasu – konsekwencje dla pracowników Zmiana czasu

Zmiana czas będzie miała znaczenie dla pracowników, którzy tą noc spędzą w pracy. Przepracują oni bowiem na swoich stanowiskach siedem zamiast ośmiu godzin pracy. Co zatem z zaległą, nieprzepracowaną godziną?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za godzinę, o którą skraca się doba w związku ze zmianą czasu. Wynagrodzenie za tę godzinę ustala się na zasadach określonych dla wynagrodzenia postojowego, gdyż pracownik był gotowy do świadczenia pracy, lecz nie mógł jej wykonywać z przyczyn od niego niezależnych. Wysokość wynagrodzenia za czas przestoju w zakładzie pracy powinna być uregulowana w regulaminie pracy.

W efekcie, niewypracowanie obowiązującego pracownika dobowego wymiaru czasu pracy, w związku z przesunięciem czasu z zimowego na letni, nie może powodować dla pracownika negatywnych konsekwencji.

Czy zmiana czasu zostanie w przyszłości zniesiona?

Już od kilku lat można usłyszeć, że państwa członkowskie Unii Europejskiej zapowiadają odejście od zmiany czasu. W marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 była ostatnią zmianą w tych krajach Unii Europejskiej, które wybiorą na stałe czas letni.

Pandemia pokrzyżowała plany

Rozmowy na ten temat zostały jednak zawieszone. Zeszło się to w czasie z wybuchem pandemii koronawirusa. Jeszcze w 2019 Parlament Europejski miał przygotowany plan odchodzenia od zmian czasu w państwach członkowskich od 2021 roku. Jednak ten plan się nie powiódł.

Obecne rozporządzenie obowiązuje do 2026 Zmiana czasu

W konsekwencji, Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim Unii Europejskiej kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat. Przepisy te uregulowało w Polsce Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026.

Wszystko wskazuje więc na to, że minimum do 2026 roku zmiana czasu w Polsce wciąż będzie się odbywać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments