Zero waste — czy zmniejszając ilość odpadów, możemy zaoszczędzić?

540

Żyjemy w świecie, w którym bez trudu możemy dostać mnóstwo produktów, idąc do najbliższego sklepu. Dlatego nie zawsze zastanawiamy się, czy dana rzeczy jest nam naprawdę potrzebna. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Środowiska na świecie generowane jest około 1,3 miliardów ton odpadów rocznie. Jednym ze sposobów zmniejszenia tej liczby jest filozofia zero waste. Na czym ona polega? Czy dzięki zero waste możemy pomóc naszej planecie i zaoszczędzić?

Czym jest zero waste?

zero wasteWedług danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak generuje około 567 kg odpadów rocznie, jednak ta liczba z roku na rok wciąż rośnie. Sporo też zależy od indywidualnych przyzwyczajeń. Zmniejszyć ilość śmieci może odpowiednie zrównoważone podejście do zakupów, a także tak zwane zero waste. Jednak jak to dokładnie wygląda?

Zero waste to filozofia oraz styl życia, którego celem jest redukcja ilości odpadów produkowanych przez jednostkę lub społeczeństwo do minimum. Oznacza to, że wszystko, co jest na co dzień używane, powinno być ponownie wykorzystywane lub przetwarzane. Zero waste ma na celu zmniejszenie ilości odpadów, tak aby nie było konieczne ich składowanie. Ideą zero waste jest zmiana nawyków dotyczących produkcji i konsumpcji, w kierunku bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska procedur.

Osiągnąć cel zero waste najlepiej zacząć od zmiany własnych nawyków. Tak naprawdę na co dzień często kupujemy w nieprzemyślany sposób i wspieramy firmy, które nie mają nic wspólnego ze zdrowym podejście do produkcji i konsumpcji. Należy pamiętać, że celem zero waste jest nie tylko redukcja ilości odpadów, ale także poprawa jakości życia, oszczędność pieniędzy, a także ochrona środowiska naturalnego. Jednak w jaki sposób możemy wprowadzić nawyki, które przybliżą nas do generowania mniejszej ilości odpadów? Na początek możemy zacząć od niedużych zmian.

Jak wprowadzić zero waste w codziennym życiu?

Zmiana podejście do zakupów i generowania odpadów nie musi być trudna, jednak zero waste warto wprowadzać stopniowo. Dzięki kilku zmianom już na samym początku jesteśmy w stanie znacząco zmienić ilość produkowanych przez nas śmieci. Pierwsze kroki w zero waste mogą niektórym wydawać się trudne, jednak z czasem lepszy dla naszej planety wybór zacznie przychodzić naprawdę bez większego zastanowienia. Przede wszystkim możemy zacząć od:

  1. Unikania jednorazowych produktów — zamiast reklamówek i toreb papierowych możemy nosić materiałowe torby na zakupy, a także wielorazowe torebki na owoce i warzywa. Słomki warto zamienić na metalowe lub szklane, których możemy używać kilka razy. Poza tym dobrze jest zrezygnować z papierowych talerzyków i kubeczków, ponieważ bez trudu możemy zastąpić je normalną zastawą.
  2. Świadomego planowania zakupów — dobrym rozwiązaniem w duchu zero waste, jest przygotowywanie posiłków z wykorzystaniem produktów spożywczych bez opakowania lub z minimalnym opakowaniem. Natomiast jeśli już decydujemy się na produkt w opakowaniu, lepiej wybrać ten w papierze i od firmy, która decyduje się na zrównoważoną produkcję. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystywanie sezonowych warzyw i owoców.
  3. Robienia zakupów w przyjaznych dla środowiska miejscach — warto wybierać targi, na których bez trudu dostaniemy najróżniejsze produkty na wagę do własnego opakowania. W niektórych supermarketach także wprowadzono tę opcję.lokalny ryneczek
  4. Unikania produktów zbędnych — zero waste to świadome podejście do zakupów, a to oznacza także unikanie kupowania nadmiernej ilości ubrań, kosmetyków i innych akcesoriów, które nie są niezbędne do codziennego funkcjonowania.
  5. Wymiany lub naprawy przedmiotów — jednym ze sposobów zmniejszenia ilości odpadów jest naprawa lub wymiana zepsutych rzeczy. Dzięki temu unikniemy kupowania nowych przedmiotów.
  6. Dzielenia się i odsprzedaży nieużywanych przedmiotów — zmniejszyć ilość odpadów pozwala odsprzedawanie lub oddanie rzeczy w dobrym stanie, z których już nie korzystamy. Dzięki temu inni mogą wybrać bardziej zrównoważone wyjście, jakim jest zakup towaru z drugiej ręki, a my nie wyrzucamy rzeczy w dobrym stanie, które mogą jeszcze komuś posłużyć.

Zero waste możemy wprowadzić, nie tylko zmniejszając ilość produkowanych odpadów, ale także poprzez ograniczenie korzystania z samochodu na rzecz jazdy rowerem, chodzenia na nogach lub komunikacji miejskiej. W ten sposób zmniejszamy emisję szkodliwych substancji. Jedną z często wymienianych zalet zero waste jest także oszczędność. Jednak czy naprawdę wprowadzając tę filozofię, zaoszczędzimy?

Czy zero waste może pomóc w oszczędzaniu?

Zero waste to filozofia życia, która polega na minimalizowaniu ilości produkowanych odpadów i maksymalnym wykorzystaniu surowców. Może ona pomóc w oszczędzaniu poprzez zmniejszenie kosztów związanych z zakupem produktów, które szybko się kończą, oraz poprzez unikanie opłat za wywóz niepotrzebnych odpadów. Ponadto stosowanie filozofii zero waste pozwala na ochronę środowiska i zasobów naturalnych, co jest korzystne dla przyszłych pokoleń.

zero wasteDecydując się na produkty wielorazowe, takie jak na przykład plastikowe torby czy kubki, oszczędzamy pieniądze. Torba płócienna, porządny kubek termiczny, a nawet szklana lub metalowa słomka mogą służyć nam przez lata. Poza tym decydując się na zakup produktów w dużych opakowaniach lub kupując towary do własnych pojemników, często spotkamy się z niższymi cenami. Robiąc świadomie zakupy i planując je, możemy też dobrze przemyśleć posiłki i wykorzystywać wszystkie zakupione produkty. Kolejną zaletą zero waste jest brak konieczności wywozu dużej ilości odpadów.

Niezwykłe zero waste

Zero waste to filozofia i styl życia, którego celem jest redukcja ilości odpadów produkowanych przez jednostkę lub społeczeństwo do minimum. Oznacza to, że wszystko, co jest na co dzień używane, powinno być ponownie wykorzystywane lub przetwarzane. Zero waste ma na celu zmniejszenie ilości odpadów, tak aby nie było konieczne ich składowanie. Według Generalnego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak generuje około 567 kg odpadów rocznie, jednak ta liczba z roku na rok wciąż rośnie. Zero waste polega na zmianie nawyków dotyczących produkcji i konsumpcji, w kierunku bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska procedur.

zero wasteWarto zacząć od drobnych zmian w swoim codziennym życiu, takich jak unikanie jednorazowych produktów. Między innymi możemy zrezygnować z plastikowych i papierowych reklamówek, jednorazowych kubków i słomek, a zamiast tego sięgnąć po produkty wielokrotnego użytku. Kolejnym krokiem jest zwracanie uwagi na to, z jakiego materiału są wykonane produkty, które kupujemy i wybieranie tych, które są wykonane z naturalnych i trwałych materiałów, które mogą być ponownie przetworzone lub wykorzystane.

Innym ważnym elementem jest planowanie zakupów, unikanie zbędnych zakupów oraz kupowanie produktów z minimalną ilością opakowania. Można także rozważyć zakup produktów ekologicznych, które pochodzą z odpowiedzialnych źródeł i nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Poprzedni artykułDopłaty na zakup samochodu z PFRON – nawet 85%. Dla kogo i od kiedy?
Następny artykułPoznaj ciekawe pomysły na małżeński biznes
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments