Zawody przyszłości, czyli najbardziej pożądane zawody w 2021 roku

zawody przyszłości

zawody przyszłościPandemia koronawirusa wprowadziła wiele zmian na rynku pracy. Trudniej jest teraz znaleźć dobre zatrudnienie, są nowe ograniczenia i obostrzenia, a także wiele stanowisk zostało zlikwidowanych. Większość branż ma problemy i bardziej skłonna jest do zwalniania, niż poszukiwania pracowników. Osoby, których dotknęły przykre skutki pandemii koronawirusa się jednak nie poddają i szukają nowych możliwości oraz kierunków rozwoju. Jakie zawody są najbardziej pożądane w tych trudnych na rynku pracy latach? Które profesje pozwolą nam dalej rozwijać własną karierę zawodową? Jakie kwalifikacje są do nich wymagane? Czy warto obecnie rozważyć przebranżowienie na zawody przyszłości? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.

Jakie są zawody przyszłości, czyli jak będzie zmieniał się rynek pracy w najbliższych latach?

Wyobraźmy sobie, że po latach studiowania, setkach godzin praktyk i tysiącach przeczytanych stron podręczników, zdobywamy wymarzoną pracę, myślami wspinamy się już po kolejnych szczeblach kariery i stajemy się wybitnymi specjalistami w swojej dziedzinie. Wtedy jednak dzieje się coś nieprzewidzianego, jak na przykład globalna pandemia wirusa i nasz wyuczony zawód gwałtownie i dotkliwie traci na znaczeniu.

Istnieje także druga opcja – z powodu dynamicznej automatyzacji, większość naszych obowiązków przejmują maszyny.

Niestety niemal niemożliwym jest, by przewidzieć niektóre wydarzenia. Nie zmienia to faktu, że wielu ekspertów od rynku pracy co roku publikuje raporty przewidujące, jakie będą najistotniejsze zawody przyszłości. Zawierają one także informacje jakie są najbardziej pożądane zawody w obecnym czasie.

Tegoroczne publikacje tego typu biorą już pod uwagę fakt, że pandemia koronawirusa zupełnie odmieniła rynek pracy. Ukazują one, jakie profesje powinny mieć największe znaczenie w okresie pandemii i czasach, które nastaną po tym, jak świat zdoła ją pokonać. Jakie prace są więc obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców, przez co są uznawane za zawody przyszłości? Okazuje się, że rok 2021 ma być na rynku pracy czasem specjalistów. Najbardziej pożądane profesje zostaną przedstawione poniżej:

Zawody przyszłości, miejsce 8 – dekarz

To prawdopodobnie największa niespodzianka w całym zestawieniu. Dekarz to rzemieślnik zajmujący się kryciem i naprawianiem dachów przeznaczonymi do tego materiałami. To jeden z najstarszych zawodów na świecie. Obecnie jest ich jednak naprawdę niewielu, przez co ogromnie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów do kompleksowego wykonania dachów, gdyż są one niezbędnym elementem każdego budynku i wymagają okresowych konserwacji i remontów.

Tylko profesjonaliści potrafią właściwie ułożyć pokrycie dachowe i je wykończyć, zamontować okna dachowe, wyłazy, świetliki, systemy orynnowania, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Są również niezbędni do konserwacji dachu, drobnych napraw i generalnych remontów.

Mało tego, od jesieni 2021 zostanie utworzony zupełnie nowy zawód o nazwie, w ramach którego wyodrębnione zostaną specjalne kwalifikacje zawodowe jakie będzie trzeba uzyskać, aby nim zostać.

Jak zostać dekarzem? Istnieją dwie drogi, oficjalna zakłada ukończenie szkoły branżowej w klasie dekarskiej lub ogólnobudowlanej. Drugie wyjście to samodzielna praca i nauka pod okiem fachowca na budowie. Po minimum 1,5 roku można wtedy podejść do egzaminu dającego prawo do wykonywania zawodu oraz otrzymania tytułu Czeladnika Dekarstwa.

Zawody przyszłości, miejsce 7 – grafik komputerowy

W tym zawodzie najbardziej zyskają osoby, które będą potrafiły wykazać się dużą kreatywnością. W końcu to właśnie projekt strony internetowej czy też okładki książki może zdecydować o sukcesie lub porażce sprzedażowej.

Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracodawcy będą szukali osób, dzięki którym będą mogli się wyróżnić. Czasy, w których produkt miał być funkcjonalny, a nie ładny, przeszły już do historii. Obecnie firmy starają się przyciągnąć uwagę klientów właśnie porywającą grafiką.

Zawód grafika komputerowego to zajęcie z pogranicza twórczości artystycznej oraz branży IT. Osoba wykonująca go zajmuje się tworzeniem i realizacją projektów graficznych z wykorzystaniem komputera. Do jego zadań może należeć również tworzenie grafiki wektorowej (w tym wykresów, logotypów firm), formatowanie tekstów oraz skład materiałów do publikacji – DTP, czy też obróbka graficzna fotografii.

Jak zostać grafikiem komputerowym? Pracodawcy, poszukujący grafików komputerowych na pierwszym miejscu stawiają umiejętności kandydatów na to stanowisko. Jako zaś, że nie ma żadnych uregulowań prawnych związanych z zawodem, obowiązki grafika może wykonywać każda osoba, która ma ku temu predyspozycje i umiejętności. Te zaś można nabyć zarówno wybierając się na studia z zakresu grafiki komputerowej, jak i na kursy.

Zawody przyszłości, miejsce 6 – analityk Big Data

Big Data odnosi się do dużych ilości danych, które mogą być skutecznie przetwarzane w istniejących komputerowych bazach danych i aplikacjach. Przetwarzanie dużych zbiorów danych rozpoczyna się od nieprzetworzonych (nieustrukturyzowanych) danych, które najczęściej są przechowywane na wielu komputerach. Dane trafiają do firmy każdego dnia tym samym tworząc duży zbiór danych.

Pozyskane informacje można wykorzystać do analizy, która może prowadzić do pewnych wniosków. Na ich podstawie można podejmować lepsze decyzje i planować strategiczne ruchy biznesowe. Big Data ma zastosowanie w handlu, biznesie, medycynie, w obronności, i wielu innych gałęziach gospodarki. Analityk Big Data to z całą pewnością zawód przyszłości, który już obecnie jest bardzo poszukiwany.

Jak zostać analitykiem Big Data? Jeszcze do niedawna specjaliści dzielili się na tych, którzy zdobyli swoje kompetencje na uczelniach oraz na tych, którzy sami przyuczyli się do zawodu w czasie pracy.

Obecnie obserwujemy zupełnie nowe trendy w edukacji, zwracające uwagę na przewagę alternatywnych sposobów zdobywania wiedzy w stosunku do studiów wyższych oraz na konieczność ciągłego aktualizowania swojej wiedzy, przez całe życie. Istnieje więc wiele specjalnych, intensywnych kursów skoncentrowanych na przekazaniu uczestnikom bardzo praktycznej wiedzy, umożliwiającej im rozpoczęcie pracy w zawodzie.

Zawody przyszłości, miejsce 5 – lekarz i personel medyczny

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że jest wielki problem z obsadzeniem wolnych etatów w służbie zdrowia dotyczy to zarówno służby zdrowia państwowej, jak i prywatnej. Brakuje lekarzy różnych specjalizacji oraz personelu medycznego, w tym pielęgniarek i fizjoterapeutów. Jak jednak wiadomo, są to bardzo wymagające profesje, do których niezbędne jest ukończenie długich i trudnych studiów wyższych. Następnie jednak, nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem, szczególnie wybierając najlepiej płatne specjalizacje lekarskie.

Zawody przyszłości, miejsce 4 – logistyk

Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko w branży spedycyjnej, ale również budownictwie, motoryzacji, elektronice czy też energetyce. Ze względu na pandemię koronawirusa dynamicznie rozwija się branża e-commerce, co oznacza, że coraz częściej robimy zakupy przez internet. Te wszystkie produkty trzeba dostarczyć pod konkretny adres.

Na rynku tych usług działa prężnie kilka firm kurierskich, w których brakuje rąk do pracy, zwłaszcza w dużych miastach. W konsekwencji, logistyk znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Czym się zajmuje? Przede wszystkim jest odpowiedzialny za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów.

Jak zostać logistykiem? Najlepiej przez szkołę branżową (która kończy się egzaminami na kwalifikacje zawodowe technika logistyka) lub studia logistyczne.

Zawody przyszłości, miejsce 3 – biotechnolog

Zawód biotechnologa z roku na rok jest coraz bardziej ceniony, a jego rozwój gwałtownie przyspieszył w 2020 ze względu na pandemię koronawirusa. Czym zajmuje się biotechnolog? Opracowuje on technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu. Zadaniem biotechnologa jest pozyskiwanie, przy pomocy różnych technik laboratoryjnych, materiałów organicznych, potrzebnych w danej działalności.

Jak zostać biotechnologiem? Pierwszym i najistotniejszym wymogiem stawianym przed osobami zainteresowanymi pracą zawodową w charakterze biotechnologa jest posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego. Do zawodu prowadzą dwie drogi – studia inżynierskie, na politechnice lub uniwersyteckie na wydziale biologii.

Zawody przyszłości, miejsce 2 – automatyk

Dziś ciężko sobie wyobrazić halę produkcyjną bez maszyn z szybko przesuwającymi się taśmami, które produkują dane wyroby. To właśnie inżynierowie automatycy zajmują się tym, by takie maszyny pracowały bez zarzutu. Poza tym to oni projektują maszyny, które mają być przeznaczone do konkretnych celów. Opiniują też projekty z zakresu układów automatyki.

Automatyk może znaleźć pracę w laboratoriach zakładów przemysłowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, biurach technologicznych, halach produkcyjnych, etc. Obecnie praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu są ściśle zautomatyzowane, tak więc dobry automatyk bez problemu znajdzie oferty pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem w każdej z nich.

Jak zostać automatykiem? Należy ukończyć studia inżynierskie na tym kierunku. Dzięki nim zdobywa się odpowiednią wiedzę i praktykę, by podjąć pracę w zawodzie automatyka.

Najbardziej pożądany zawód w Polsce 2021 – specjalista z branży IT

Pierwsze miejsce na liście “zawody przyszłości, czyli najbardziej pożądane zawody w 2021 roku” nie powinno budzić żadnego zaskoczenia, ponieważ nie zmienia się ono od lat. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest gigantyczne i w przyszłości absolutnie nie ulegnie ono zmniejszeniu.

Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że wciąż pojawiają się zupełnie nowe oferty i stanowiska pracy dla tego typu specjalistów. Obecnie w tej branży najbardziej lukratywne są posady m.in. programistów Java, senior developerów czy też architektów IT. Na znaczeniu ogromnie zyskują także stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.

Jak zostać specjalistą z branży IT? Musi on posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk informatycznych, którą zdobyć może na studiach wyższych oferowanych zarówno przez politechniki jak i uniwersytety. Jednak w tej branży jeszcze bardziej ceniona jest wiedza praktyczna i zdolności szybkiego, analitycznego myślenia.

Czy warto rozważyć przebranżowienie?

Sytuacja, w której niektóre zawody w dynamicznym tempie tracą, a inne zyskują na popularności – czyli taka, jak pandemia koronawirusa, może skłaniać niektóre osoby do myślenia o zmianie kwalifikacji. Czy jednak warto się spieszyć i stawiać wszystko na jedną kartę?

Odpowiedź może być odmienna w zależności od tego jaki zawód wykonujemy, w jakiej branży działamy, jakie mamy zaplecze finansowe i czy mamy pole do przebranżowienia się.

Jednak, ogólnie rzecz biorąc, z racji tego jak dynamicznie aktualnie zmienia się rynek pracy, warto na własną rękę robić kursy, studia podyplomowe, które pomogą zdobyć nowe kompetencje, na razie w obrębie aktualnego stanowiska lub właśnie z myślą o nowej ścieżce zawodowej.

Niezależnie od branży, w której pracujemy, warto również orientować się w nowych technologiach, czy chociażby wykorzystaniu social media w naszej pracy. Dziś trzeba stale śledzić to, co dzieje się na rynku i być czujnym co do kierunku, w jakim idzie byt swojego fachu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments