Zarobkowe hobby – dlaczego warto wykorzystać własne hobby do zarobku?

Udostępnij

Większość z nas ma mniejsze lub większe pasje, którymi lubi zajmować się w wolnym czasie. Coś, co sprawia nam przyjemność i przy okazji relaksuje. A co gdyby hobby zamienić w dobrze działający biznes? Brzmi jak marzenie, które czasem udaje się zrealizować. Sprawdź, dlaczego warto przekształcić pasję w biznes i zacząć na niej zarabiać.

Hobby jako praca?

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że osoby, dla których praca jest ich własnym hobby, nigdy tak naprawdę nie pracują. Nasze zainteresowania często można przekształcić w dobrze działający biznes i wcale nie muszą to być wielkie rzeczy. Coraz częściej możemy przeczytać w Internecie o osobach, które porzuciły pracę na etat i zajęły się swoją pasją.

zarobkowe hobbyGłówną kwestią, która wzbudza wątpliwości, jest obawa, że nasze zainteresowania przestaną sprawiać nam radość, kiedy zamienią się w pracę. Różnie to bywa, ale zwykle osoby, które swoje hobby zamieniły w pracę, czują się naprawdę szczęśliwe. Większość naszych zainteresowań możemy przekształcić w biznes, a udowodniło to wiele osób. Rzeczy robione ręcznie są aktualnie pożądane, więc wszyscy zajmujący się robieniem na drutach czy szydełku coraz częściej decydują się na sprzedawanie swoich szalików, czapek czy serwetek. Podobnie sytuacja wygląda z ceramiką, a nawet ręcznie robioną biżuterią. Jednak skoro praktycznie każdą pasję da się zmienić w biznes, to jak to właściwie zrobić? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Jak przekształcić hobby w biznes?

Na początek należy dobrze zastanowić się, jakie są nasze zainteresowania, co lubimy robić w wolnym czasie i jak nam to wychodzi. Nie każde hobby od razu będzie się dobrze sprzedawać. Warto przemyśleć, czego na rynku brakuje i za co ludzie chętnie by zapłacili. Przykładowo osoby, które lubią malować, mogą spróbować swoich sił w rysowaniu na kurtkach lub przerabianiu nudnych butów na oryginalne i niepowtarzalne modele za pomocą specjalnych farb.

zarobkowe hobbyJeżeli już wiemy, jak chcemy przekształcić swoją pasję w biznes, należy zastanowić się nad proponowanymi przez nas usługami, dobrze przetestować swoje wyroby i ustalić, jak będzie wyglądała u nas sprzedaż. Zwykle małe firmy zaczynają od sprzedaży przez Internet i właśnie to może być punktem zaczepienia. Warto też dokładnie przemyśleć cenę. Należy zastanowić się, ile czasu zajmuje nam zrobienie danego produktu i w ten sposób możemy wyliczyć cenę. Do ceny należy doliczyć koszt materiałów. Często osoby, które starają się przekształcić hobby w biznes, mają problem połączyć to z pracą na etat. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak to zrobić.

Jak połączyć początek własnego biznesu z pracą na etat?

Zanim wystartujemy ze swoim własnym biznesem, mamy sporo obaw. Wiele osób na początku nie rezygnuje z pracy na etat i stara się ją połączyć z początkami własnego biznesu. To nie taka prosta sprawa, dlatego warto mieć dobry plan, który nam w tym pomoże. Należy oswoić się z kalendarzem i zacząć planować, kiedy pracujemy na nasz własny biznes. Możliwe, że do tej pory hobby robiliśmy spontanicznie w chwilach, w których akurat mieliśmy na nie czas. Teraz sytuacja się trochę zmieni, ponieważ przekształcenie pasji w biznes wiąże się z wykonywaniem konkretnych rzeczy regularnie.

zarobkowe hobbyPierwszych klientów możemy znaleźć naprawdę szybko, jednak do tego na pewno potrzebna będzie nam reklama. Jeżeli nikt nie wie, czym się zajmujemy i jaką mamy ofertę, to nikt nie będzie od nas kupować. Podobnie jest, jeżeli zajmujemy się pisaniem tekstów lub robieniem zdjęć. Musimy stworzyć portfolio umieścić w nim przykłady naszych prac. Mimo wszystko jedną z najlepszych reklam dla nowego biznesu są social media. Ale dlaczego media społecznościowe mają taką moc i jak to właściwie działa? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Pokaż swoją pasję, a zaczniesz na niej zarabiać

Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, jak szybko mogą zacząć zarabiać na swoim hobby. Czasem piszemy teksty lub robimy zdjęcia do szuflady. Tworzymy szaliki, czapki i rękawiczki na drutach dla najbliższych lub szydełkujemy prześliczne serwetki. Rodzina i znajomi wiedzą o naszym hobby, ale dopiero kiedy zaczniemy docierać do innych, rzeczywiście mamy szansę zacząć na tym zarabiać. Najlepszym miejscem, żeby pokazać hobby szerszemu gronu, są social media.

Za stworzenie profilu firmowego na Instagramie, czy strony internetowej na Facebooku nie musimy płacić. Właśnie dlatego media społecznościowe są świetnym miejscem do przedstawienia naszej pasji. Dodatkowo istnieje wiele darmowych narzędzi, dzięki którym możemy tworzyć treści na nasze profile. Do zrobienia zdjęcia też nie potrzebujemy aparatu za kilka tysięcy. W nowoczesnych smartfonach aktualnie montuje się naprawdę dobre aparaty, które na początek w zupełności wystarczą.

Czy hobby na pewno może stać się naszą pracą?

zarobkowe hobbyDecyzję o zmianę naszej pasji w hobby należy dobrze przemyśleć. Niektórym przekształcenie zainteresowań w pracę nie będzie służyć. Własny biznes wiąże się z wieloma obowiązkami, które mogą być niestety źródłem stresu. Dodatkowo nasza pasja może przestać sprawiać nam przyjemność, jeżeli będziemy ją postrzegać przede wszystkim, jako źródło pieniędzy.

Wiele osób świadomie podejmuje decyzję o rezygnacji z pracy na etat i zaczyna własny biznes. To będzie naprawdę dobre rozwiązanie, jeżeli czujemy, że praca na etat nie jest dla nas. Przekształcenie hobby w źródło dochodów sprawia, że możemy poczuć się naprawdę szczęśliwi.

Przekształcanie hobby w pracę

Zainteresowania i to, co lubimy robić w wolnym czasie, często jesteśmy w stanie przekształcić we własny biznes. Czasem mówi się, że osoby, które zarabiają na swoim hobby, tak naprawdę nigdy nie pracują. Istnieje wiele możliwości, które pozwalają zacząć zarabiać na własnych zainteresowaniach. Wystarczy mieć dobry plan i cel.

zarobkowe hobbyZanim zdecydujemy, że od teraz zaczynamy zarabiać na własnym hobby lepiej dobrze wszystko zaplanować. Zastanowić się, do kogo chcemy dotrzeć z naszymi produktami i usługami, a także przemyśleć czego na rynku brakuje. Wiele zainteresowań można przekształcić w naprawdę ciekawą ofertę.

Jeśli chcemy łączyć start naszego biznesu z pracą na etat, konieczny będzie dobry plan. Trzeba liczyć się z tym, że od teraz naszego hobby nie będziemy wykonywać tylko w wolnym czasie. Mimo wszystko dla wielu osób przekształcenie pracy w źródło dochodów to spełnienie marzeń.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również