W ramach akcji Sensorycznie i na serio 2.0, na terenie Galerii Krakowskiej będącej współorganizatorem wydarzenia, powstanie między innymi sensoryczny plac zabaw – niesamowite miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli, będą mogli poznawać świat za pomocą zmysłów innych niż wzrok. Wszystko po to, by móc lepiej zrozumieć, jak wygląda rzeczywistość osób niewidomych i słabowidzących. Akcja rozpoczęła się 13 października 2022.
W dniu rozpoczęcia wydarzenia, tj. 13 października obchodzimy Światowy dzień Wzroku. W dniu jej zamknięcia – 15 października – Światowy Dzień Białej Laski. Te symboliczne daty odnoszą się bezpośrednio do misji Akcji, jaką jest uświadamianie barier napotykanych przez osoby z niepełnosprawnościami. Szczególnie te, które bez zmysłu wzroku muszą sobie radzić w często zupełnie do nich nieprzystosowanym otoczeniu.
Przez trzy dni, Klienci Galerii Krakowskiej będą mogli wejść do świata, w którym wzrok tymczasowo nie będzie potrzebny. Przyda się za to smak, węch, dotyk i słuch. Za pomocą faktur, temperatur, zapachów i struktur będzie można spróbować przybliżyć się do przestrzeni, w której poruszają się na co dzień osoby z dysfunkcjami wzroku.
Na uczestników czeka również szereg warsztatów sensorycznych angażujących inne niż wzrok zmysły. Część z nich prowadzona będzie przez osoby niewidome.
– Niezwykle cieszymy się, że Galeria Krakowska staje się współorganizatorem i przestrzenią dla tak ważnych społecznie akcji. Mamy nadzieję, że każdy, kto odwiedzi sensoryczny plac zabaw i weźmie udział w warsztatach, będzie mógł trochę lepiej zrozumieć sposób, w jaki ludzie niewidomi doświadczają często nieprzyjaznego dla nich świata – mówi Jarosław Szymczak, Dyrektor Galerii Krakowskiej.
Organizatorami akcji są Magdalena Dydyszko i Piotr Kowalski. Zdaniem Magdaleny Dydyszko pracującej na co dzień jako Koordynator ds. dostępności w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej:
– Takie wydarzenia są potrzebne, by pokazywać, że postrzeganie świata z wyłączeniem jednego zmysłu nie jest gorsze, ale ciekawe, inne i fascynujące. Warto je poznać, by zrozumieć wyzwania osób z niepełnosprawnością, w tym osób niewidomych czy słabowidzących. Pamiętajmy, że większa dostępność wpływa pozytywnie na życie nas wszystkich, niezależnie od stopnia niepełnosprawności – mówi Piotr Kowalski, Członek Zarządu Stowarzyszenia działającego na rzecz wspierania innowacji PDMA Central Europe,
– Warsztaty w genialny sposób pokażą nam, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od jednego zmysłu, ignorując równocześnie pozawzrokowe doznawanie świata. Skorzystajmy z okazji, aby na chwilę oderwać się od standardowego sposobu poznania i móc na nowo przemyśleć otaczającą nas rzeczywistość – dodaje
Autorami projektu przestrzeni sensorycznej są m.in. Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI Kraków, Park Edukacyjny Interakcje z naukowym placem zabaw, Altix sp. z o.o. oraz organizatorzy Sensorycznie i na serio – Magdalena Dydyszko i Piotr Kowalski. Partnerem kampanii Sensorycznie i na serio 2.0 jest agencja PR Inspiration. Zobaczyć instalacje i prezentacje urządzeń, a przede wszystkim wziąć udział w warsztatach będzie można między 13 a 15 października 2022 w Hali Grodzkiej Galerii Krakowskiej, w godzinach 11.00 – 19.00.
Wydarzenie jest dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wydarzenia w Galerii Krakowskiej są elementem kampanii Sensorycznie i na serio 2.0, w skład której wchodzi także hackathon i konferencja z udziałem ekspertów współorganizowana przez Tesco Technology.
Udział w warsztatach w Galerii Krakowskiej jest darmowy i nie wymaga wcześniejszych zapisów, istnieje jednak limit miejsc. Na konferencję i hackathon można zapisywać się pod adresem https://sensorycznieinaserio.org/zapisz-sie.
Wydarzenia w Galerii Krakowskiej w ramach kampanii Sensorycznie i na serio 2.0 odbywają się w dniach 13 – 15 października w Hali Grodzkiej na poziomie -1 (naprzeciwko Empiku).