Zainwestuj w zagraniczne nieruchomości! Jak? Gdzie najlepiej? Ile zyskasz?

Udostępnij

„Kawa z Agentem” to nowy cykl programów, które dostarczą najważniejsze newsy z rynku nieruchomości. Jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię ten rynek, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali by być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate i Dariusz Przewocki – CEO Crystal House prezentują informacje dotyczące inwestowania na rynku nieruchomości w Hiszpanii.

Kim jest Dariusz Przewocki?

Dariusz Przewocki jest właścicielem agencji Crystal House, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem nieruchomości premium. Crystal House jest na rynku od 2007 roku. Co istotne, działa ona nie tylko w Polsce, lecz przede wszystkim w innych krajach.

Hiszpański rynek nieruchomości 2023 – w co inwestować?

Rynek nieruchomości w Hiszpanii jest obecnie fenomenalny. Nigdy w tym kraju nie było takiego zainteresowania nieruchomościami na Costa del Sol. Po pierwsze, bardzo popularny w Hiszpanii jest dziś flipping nieruchomości. Stopa zwrotu z takiej inwestycji oscyluje w granicach 10-15% w skali roku.

Druga opcja to zakup nieruchomości na wynajem. Okazuje się bowiem, że hiszpański rynek najmu dzieli się na high season i low season. Ten drugi okres trwa od października do maja, zaś sezon najwyższy – od czerwca do września.

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w Hiszpanii?

W high season tydzień najmu krótkoterminowy przekłada się na niemal taki sam zysk, co miesiąc w sezonie niskim. W efekcie, roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji na hiszpańskim rynku najmu jest wyraźnie wyższa niż na polskim.

Sama procedura zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest natomiast bardzo prosta – odbywa się to praktycznie tak samo, jak w Polsce.

Jak wynająć mieszkanie w Hiszpanii?

Popyt na wynajem długoterminowy w Hiszpanii jest ogromny. Jeśli chcemy tam wynająć mieszkanie na wiele miesięcy, powinniśmy zrobić to najpóźniej do końca marca w danym roku. Co więcej, trzeba zapłacić za pół roku najmu z góry – jako zabezpieczenie dla właściciela.

Jakie są plusy i minusy inwestowania w nieruchomości za granicą?

Po pierwsze, stopy procentowe w strefie euro są zdecydowanie niższe niż w Polsce, dlatego zaciągnięcie kredytu hipotecznego pod inwestycję w nieruchomość jest znacznie bardziej opłacalne.

Po drugie, nieruchomości na południu Europy kupuje i wynajmuje cały świat. Dlatego prawdopodobieństwo, że nasza nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji się nie wynajmie jest bardzo małe.

Minusem inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii są natomiast same koszty zakupu nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego trzeba bowiem zapłacić aż 7% podatku będącego odpowiednikiem polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych, zaś w przypadku rynku pierwotnego – 10%.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również