Wzrosty cen mieszkań hamują! Czy to już początek odwrócenia trendu?

702

W 29. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy oraz Michał Sapota – Prezes HRE Investments wyjaśniają, jakich scenariuszy możemy się spodziewać dla rynku mieszkaniowego w najbliższych miesiącach. Czy wyhamowanie cen mieszkań jest przejściowe, czy to już początek odwrócenia trendu? Dowiemy się poniżej:

RTG Nieruchomości #29

Jak Michał Sapota postrzega obecną sytuację na rynku nieruchomości?

HRE Investments jest w trakcie realizacji kilkunastu inwestycji, a kilkanaście kolejnych zostanie wprowadzonych w życie już niebawem. Obecna sytuacja jest trudna, głównie z powodu zmian cen materiałów i usług budowlanych. Kłopotem jest dziś oszacowanie kosztów inwestycji w kontekście do ceny sprzedaży. Pojawia się również spadek popytu. Mimo wszystko jednak sprzedaż w HRE Investments cały czas rośnie, a na całym rynku presja cały czas nakładana jest na wzrosty cen mieszkań.

Problem stanowią zmieniające się koszty inwestycji. Jeszcze w 2019 roku można było przewidzieć przed startem budowy ile taka inwestycja będzie kosztować i sprzedać wszystkie mieszkania. Różnice w marży po 2 latach, gdy inwestycja została zrealizowana, mogły wynieść maksymalnie 2-3 punkty procentowe.

Dziś niepewność jest bardzo duża – z marży w wysokości 20% może zrobić się mniej niż 5%. Dlatego deweloperzy starają się powoli sprzedawać mieszkania (już nie na etapie dziury w ziemi) i na bieżąco monitorować sytuację, weryfikować budżety budowlane i korygować ceny lokali w górę.

W jakie inwestycje deweloperskie celuje HRE Investments?

Strategia HRE Investments zakłada bardzo dużą dywersyfikację – czyli kilka inwestycji w droższych lokalizacjach dla majętnych klientów, ale aż 75% projektów w tańszych lokalizacjach, mieszkań dla młodych rodzin, dla których będzie to pierwsze mieszkanie. Są to nieruchomości, które nie leżą w dużych miastach, lecz w ich aglomeracjach, w pobliskich miejscowościach.

Czy kupno mieszkania na wynajem nadal jest atrakcyjne?

Przez napływ uchodźców do Polski mieszkania na wynajem zaczęły naprawdę się opłacać – wzrosły czynsze, a wraz z nimi rentowność. W efekcie kupno mieszkania na wynajem za gotówkę jest dziś bardzo atrakcyjne – zwłaszcza, że wartość samych nieruchomości cały czas systematycznie rośnie, i to szybciej niż inflacja. Oznacza to, że nabycie mieszkania za gotówkę jest zawsze dobrą decyzją i bezpieczną inwestycją, niezależnie od sytuacji gospodarczej.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Poprzedni artykułLoteria wizowa – amerykański sen na wyciągnięcie ręki
Następny artykułWyraźnie spada liczba bezrobotnych! Jest najnowszy raport GUS
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments