W 29. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy oraz Michał Sapota – Prezes HRE Investments wyjaśniają, jakich scenariuszy możemy się spodziewać dla rynku mieszkaniowego w najbliższych miesiącach. Czy wyhamowanie cen mieszkań jest przejściowe, czy to już początek odwrócenia trendu? Dowiemy się poniżej:
RTG Nieruchomości #29
Jak Michał Sapota postrzega obecną sytuację na rynku nieruchomości?
HRE Investments jest w trakcie realizacji kilkunastu inwestycji, a kilkanaście kolejnych zostanie wprowadzonych w życie już niebawem. Obecna sytuacja jest trudna, głównie z powodu zmian cen materiałów i usług budowlanych. Kłopotem jest dziś oszacowanie kosztów inwestycji w kontekście do ceny sprzedaży. Pojawia się również spadek popytu. Mimo wszystko jednak sprzedaż w HRE Investments cały czas rośnie, a na całym rynku presja cały czas nakładana jest na wzrosty cen mieszkań.
Problem stanowią zmieniające się koszty inwestycji. Jeszcze w 2019 roku można było przewidzieć przed startem budowy ile taka inwestycja będzie kosztować i sprzedać wszystkie mieszkania. Różnice w marży po 2 latach, gdy inwestycja została zrealizowana, mogły wynieść maksymalnie 2-3 punkty procentowe.
Dziś niepewność jest bardzo duża – z marży w wysokości 20% może zrobić się mniej niż 5%. Dlatego deweloperzy starają się powoli sprzedawać mieszkania (już nie na etapie dziury w ziemi) i na bieżąco monitorować sytuację, weryfikować budżety budowlane i korygować ceny lokali w górę.
W jakie inwestycje deweloperskie celuje HRE Investments?
Strategia HRE Investments zakłada bardzo dużą dywersyfikację – czyli kilka inwestycji w droższych lokalizacjach dla majętnych klientów, ale aż 75% projektów w tańszych lokalizacjach, mieszkań dla młodych rodzin, dla których będzie to pierwsze mieszkanie. Są to nieruchomości, które nie leżą w dużych miastach, lecz w ich aglomeracjach, w pobliskich miejscowościach.
Czy kupno mieszkania na wynajem nadal jest atrakcyjne?
Przez napływ uchodźców do Polski mieszkania na wynajem zaczęły naprawdę się opłacać – wzrosły czynsze, a wraz z nimi rentowność. W efekcie kupno mieszkania na wynajem za gotówkę jest dziś bardzo atrakcyjne – zwłaszcza, że wartość samych nieruchomości cały czas systematycznie rośnie, i to szybciej niż inflacja. Oznacza to, że nabycie mieszkania za gotówkę jest zawsze dobrą decyzją i bezpieczną inwestycją, niezależnie od sytuacji gospodarczej.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.