Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – najważniejsze pojęcia

Udostępnij

Technologia ekstruzji może brzmieć bardzo obco, ale w praktyce ma swoje zastosowanie od dziesiątek lat. Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych odbywa się w Polsce na szeroką skalę, wciąż pozostawiając w niewiedzy licznych zleceniodawców pod względem używanych terminów. Jakie są kluczowe pojęcia związane z procesem produkcji?

Ekstruzja – najistotniejszy etap produkcji

Sama technologia tłoczenia profili pozostaje zagadką dla zleceniodawców. Pełen proces nie jest objęty tajemnicą, dlatego warto wyjaśnić, na czym dokładnie polega. Ekstruzją nazywa się wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – jest to proces, który odbywa się w parku maszynowym wyposażonym w profesjonalne urządzenia oraz linie technologiczne.

Etap wytłaczania rozpoczyna się ogrzaniem granulatu do stanu półpłynnego, co umożliwi uformowanie materii do konkretnego kształtu. Urządzenia odpowiedzialne za finalny wzór produktu to głowica formująca oraz kalibrator – obydwa specjalnie zaprojektowane pod realizację indywidualnego zamówienia.

Termoplasty

Pod tym pojęciem kryją się tworzywa termoplastyczne wykorzystywane w procesie ekstruzji. Termoplasty pod wpływem ciepła zmieniają stan skupienia. Surowce występują w formie granulatów, które należy ogrzać do uzyskania masy o pożądanej konsystencji. W trakcie procesu homogenizacji materiałów można dodać pigment nadający określonej barwy, lub komponenty, które wpływają na ich konstrukcję. Częstym składnikiem jest na przykład włókno zbrojące.

W rodzinie termoplastów znajdują się między innymi polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE), polipropylen (PP), akrylonitryn-butadien-styren (ABS) czy polistyren (PS).

Elastomery

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych często bazuje na wykorzystaniu elastomerów. To surowce z grupy polimerów syntetycznych, które odkształcają się pod wpływem nacisku i charakteryzują się dużą odpornością na rozciąganie. Elastomery są najczęściej stosowane w produkcji uszczelek i profili miękkich metodą ekstruzji.

Polimery

To substancje chemiczne o dużej masie cząsteczkowej. Są podstawowym surowcem do wytwarzania tworzyw sztucznych. W procesie produkcji coraz częściej wykorzystuje się tzw. biopolimery. Z uwagi na rosnącą świadomość dbania o środowisko stosuje się polimery naturalne, takie jak celuloza, skrobia, białko czy glikogen.

Minimalna partia produkcyjna

Nie każde zlecenie można zrealizować w nowoczesnym parku maszynowym. Stąd też wprowadzono pojęcie minimalnej partii produkcyjnej, która jest niezbędne w celu rozpoczęcia produkcji. Kryterium opłacalności jest bardzo ważne w kontekście dużej hali produkcyjnej, na której rozlokowano liczne linie technologiczne i urządzenia, które zużywają mnóstwo prądu. Zamówienia obejmujące mniejszą ilość produktów z reguły mogą być realizowane, ale szacowany koszt całkowity wzrasta.

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych to proces, który przebiega w wielu etapach. Rezultatem produkcji są nie tylko profile, ale i uszczelki oraz rury, które mogą być docięte na wymiar, oznakowane czy nawiercone zgodnie z wytycznymi klienta.

Najnowsze

Zobacz również