Współpraca nauki i biznesu. Deep tech jako nowy światowy trend inwestycyjny?

Udostępnij

W czasie tegorocznych targów Invest Cuffs odbyła się debata na temat współpracy biznesu z nauką. W debacie wzięli udział Sławomir Olejnik, Marek Bartosz, dr Krzysztof Waśniewski oraz dr inż. Dominik Kowal. Czy deep tech jest nowym trendem inwestycyjnym? Jak inwestować w deep tech?

Na co należy zwracać uwagę w czasie inwestowania w firmy deep tech?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy technologia w danym startupie lub firmie jest czytelna i w jakim stopniu ona właściwie działa. Czasem firmy nie są w stanie określić, czy technologia zostanie i kiedy zostanie wdrożona. Inwestorzy powinni dokładnie to sprawdzić. Każdy inwestor w dziedzinie deep tech powinien też sprawdzić, czy to, w co chce się zainwestować, ma model biznesowy, jak dana technologia działa, kiedy zostanie wdrożona i czy w ogóle to się stanie. Pytania tutaj stawiamy i sprawdzamy startup deep tech tak jak każda inną inwestycję.

Obszary, z których mogą pojawić się ciekawe technologie i w których działają zdolni oraz dobrze wykształceni ludzie, to przede wszystkim obszary uczelni. To właśnie tam możemy znaleźć ciekawe projekty. Na uczelniach znajdują się naprawdę zdolni ludzie, natomiast sama technologia, w którą się inwestuje, jest zabezpieczona właśnie przez uczelnię.

Na styku inwestor i naukowiec lub projekt badawczy ważne jest rozumienie wzajemnych potrzeb i celów. Sami inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę lub mieć w jakimś stopniu świadomość, jak działa technologia, w którą chcą zainwestować. Natomiast naukowy, którzy tworzą tę technologię, powinni być zorientowani, jak działa biznes. Właśnie dzięki temu obie strony są w stanie zrozumieć się nawzajem. Interdyscyplinarność jest tutaj bardzo ważna.

Pierwszy etap w projektach deep tech jest bardzo trudny, ponieważ często w tym czasie brakuje pieniędzy i wiele projektów nie może się rozwijać. Jednak z czasem mogą pojawić się naprawdę ciekawe efekty. Deep tech to właśnie jest połączenie świata biznesu ze światem nauki. Warto jednak zaznaczyć, że to nie jest takie proste, a często wręcz jest sporym wyzwaniem.

Świat biznesu jest zainteresowany ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Jednak czy w deep tech jest miejsce dla mniejszych inwestorów? Zwykle w deep tech inwestują większe firmy, które mają zasoby do rozwijania projektów.

Inwestorzy a deep tech

Inwestorzy często rozglądają się za możliwością przeznaczenia środków w deep tech. Często niepozorne projekty, na które teraz brakuje pieniędzy, się stają fantastycznymi i opłacalnymi projektami. Dlatego inwestorzy często rozglądają się za ciekawymi pomysłami w deep tech. Wczesna inwestycja może przynieść naprawdę ogromne zyski.

Deep tech to też rozwiązywanie problemów i wdrażanie nowych technologi. Co ciekawe głównym inwestorem w deep tech są wielkie korporacje, ponieważ to one mają środki i możliwości, żeby nowe rozwiązania wdrożyć. Zwykle korporacje same szukają ciekawych rozwiązań, które następnie postanawiają wdrożyć. Częściowo zdobywają je jednak na rynku przez akwizycje. Firmy, które szukają dobrych rozwiązań, często korzystają z tego, co wytworzą mniejsze startupy.

Wczesne rozwijanie technologi, to całkiem inny typ biznesu niż wielka korporacja, która następnie decyduje się to rozwiązanie wdrożyć. Deep tech to inna specjalizacja i naprawdę rzadko komercjalizuje swoje projekty na wielką skalę. Zwykle decydują się sprzedać swoje rozwiązanie temu, kto jest w stanie je wdrożyć i rozdystrybuować. Aktualnie są też pewne trendy, którymi warto zainteresować się w deep tech.

Jakie są trendy w deep tech?

Jeśli chodzi o biotech i medtech głównym zagadnieniem aktualnie jest starzejące się społeczeństwo, chorób cywilizacyjnych oraz szybkiego dostępu do usług medycznych i badań. Na te właśnie trendy warto zwrócić uwagę w najbliższym czasie. Tutaj mogłaby się przydać sztuczna inteligencja, która mogłaby w jakimś stopniu wykrywać, co się znajduje na zdjęciach radiologicznych. Dzięki temu można oszczędzić czas, a także pieniądze. Aktualnie jest naprawdę sporo ciekawych projektów z tym związanych.

Poza tym warto sprawdzać, co wychodzi w zgłoszeniach patentowych i sprawdzać, czy na dane rozwiązania nie pojawia się trend. Czasami jesteśmy w stanie wyłowić wśród nich coś, co może mieć ogromny potencjał inwestycyjny. Należy też inwestować w kapitał ludzki i dobrych specjalistów.

Duży potencjał jest też w kwestiach energetycznych. Prawdopodobnie za jakiś czas w tej kwestii może pojawić się przełom, jednak technologia nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała. Poza tym warto zwrócić uwagę na projekty związane z cyberbezpieczeństwem, a także technologię, która ma pomóc naszej planecie.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również