Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie miała miejsce prelekcja na temat wsparcia sektora IT & High-Tech w wojennej rzeczywistości.
Przeprowadzili ją Stanisław Szypowski – Dyrektor Zarządzający IT Poland Technology Cluster, Magdalena Kobiałko – PR Manager w IT Poland Technology Cluster i Sergey Danishevskiy – CEO Selleris. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Z czego wynikają problemy sektora IT & High-Tech w Polsce?
Otóż, po wybuchu wojny na Ukrainie, na rynku IT & High-Tech można było dostrzec tąpnięcie. Wiele ukraińskich firm i startupów trafiło wtedy na ten rynek, co sprawiło, że znalazły się one w nowym systemie prawnym i podatkowym, którego w pełni nie rozumiały.
W efekcie, IT Poland Technology Cluster zapragnął wesprzeć te firmy i za pomocą sieci spotkań, szkoleń i seminariów wytłumaczyć im, jak poruszać się po polskim rynku – tak, aby znały one jego możliwości i wpłynęły na postęp gospodarki Polski.
Oznacza to, że podstawowe cele IT Poland Technology Cluster stanowią:
- Zwiększenie liczby i umiejętności specjalistów IT
- Łączenie specjalistów z biznesem i technologią – czyli rozbudowa sieci kontaktów w IT
- Wsparcie firm w znalezieniu finansowania
- Dostarczenie firmom wiedzy prawno-finansowej
Z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie sektor IT & High-Tech?
Główne wyzwania sektora IT & High-Tech w 2023 roku stanowią:
- Cyberbezpieczeństwo
- Zasoby ludzkie
- Etyka i regulacje
- Zmieniające się trendy w IT
Jak IT Poland Technology Cluster próbuje rozwiązać problem z cyberbezpieczeństwem?
W ostatnich latach aż 82% pracodawców zadeklarowało, że nie ma wiedzy o cyberbezpieczeństwie i co za tym idzie – nie zabezpiecza w sposób prawidłowy swoich danych i urządzeń.
W tym celu IT Poland Technology Cluster prowadzi szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, mające na celu promować ideę cyberbezpieczeństwa, edukować firmy w tym zakresie, a także angażuje się w rozwój firm zajmujących się zapobieganiem wyciekom danych oraz zabezpieczaniem przed niebezpieczeństwami wynikającymi z nieprzestrzegania zasad cyberbezpieczeństwa.
Jakie mamy dziś najważniejsze zagadnienia związane z zasobami ludzkimi w IT?
Na kadry i sposób pracy w IT w ostatnim czasie miały wpływ trzy czynniki:
Pandemia COVID-19, która przyzwyczaiła społeczeństwo do pracy zdalnej lub hybrydowej
Przejmowanie coraz większej inicjatywy w IT przez kobiety
Szkolenie i mentoring kadr
Jakie mamy najnowsze trendy w IT?
Jeszcze w ubiegłym roku głównym trendem były powstające nowe aplikacje. Obecnie absolutnie dominującym trendem jest oczywiście sztuczna inteligencja. AI stanowi w tej chwili 190 miliardów zysku rynku IT. Do końca 2023 roku liczba ta ma wzrosnąć jeszcze o 40%.
W efekcie, IT Poland Technology Cluster stara się obecnie promować ideę nowych technologii i stwarzać możliwości firmom i startupom idącym w tym kierunku do pozyskania wiedzy, mentoringu, rozwiązań networkingowych oraz funduszy na rozwój.
Jak IT Poland Technology Cluster próbuje rozwiązać problem związany z etyką i regulacjami?
Przede wszystkim problemy tworzą tutaj przepisy księgowe oraz przepisy dotyczące legalizacji pobytu. Dotyczy to przede wszystkim ukraińskich firm, które zmieniają swoje miejsce pobytu i przenoszą się do Polski.
IT Poland Technology Cluster wspiera te firmy w procesie legalizacji pobytu i założeniu spółki w Polsce, a także pomaga prowadzić aspekty księgowo-finansowe. Ponadto, IT Poland Technology Cluster dba również o promowanie właściwego work-life balance, oferując możliwość udziału w spotkaniach z ekspertami i mentoringu.
Co jest odpowiedzią IT Poland Technology Cluster na potrzeby firm?
Przede wszystkim taką odpowiedź ze strony IT Poland Technology Cluster stanowi:
- Unikalne know-how
- Wsparcie prawne
- Wsparcie księgowo-rozliczeniowe
- Wsparcie w pozyskiwaniu finansowania
- Wsparcie w budowaniu sieci kontaktów
Wszystkie te elementy składają się na efektywne wsparcie biznesu w dzisiejszych czasach w sektorze IT.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: