Windykacja — w jakiej branży jest najwięcej faktur do windykacji?

Udostępnij

Windykacji boją się wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek długi. Nic w tym dziwnego, ponieważ cały proces windykacyjny nie jest najprzyjemniejszy. Najwięcej faktury do windykacji idzie w branży budowlanej. Dlaczego właśnie w budowlance jest najwięcej długów? Komu najłatwiej odzyskać pieniądze i jaki sektor najrzadziej daje faktury do windykacji?

Czym właściwie jest windykacja?

Windykacja to proces odzyskiwania długu przez wierzyciela. Nic więc dziwnego, że boją się jej wszyscy dłużnicy. Sam proces windykacji rozpoczyna się, kiedy ktoś nie spłaci w wyznaczony terminie należności i uporczywie uchyla się od spłacenia długu. Wierzyciel ma w takiej sytuacji prawo podjąć kroki, które mają na celu odzyskanie pieniędzy.

windykacjaSamo słowo windykacja pochodzi od łacińskiego słowa vindicatio, a oznacza dochodzenie roszczeń. Proces odzyskiwania długów był stosowany już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. W starożytności polegał przede wszystkim na odzyskaniu pożyczonych lub skradzionych przedmiotów. Aktualnie windykacja opiera się przede wszystkim na windykacji wierzytelności pieniężnej.

Najczęściej w obrocie gospodarczym mamy do czynienia z windykacją faktur za najróżniejsze usługi, ale także za towary. Ponadto wyróżnia się dwa rodzaj windykacji:

  • Windykacja miękka — jest łagodniejszą formą, która jednak często uznawana jest za bardzo natarczywą. Polega przede wszystkim na dzwonieniu, wysyłaniu mail i SMS-ów do dłużnika z przypomnieniem o zapłacie i prośbą o uiszczenie płatności. W tym przypadku wysyłane są także listy z wezwaniem do zapłaty.
  • Windykacja twarda — stosowana w momencie, kiedy windykacja miękka nie przyniesie żadnych skutków, ponieważ oznacza to, że dłużnik nie chce zapłacić lub nie ma środków do uiszczenia opłaty. W takiej sytuacji dana osoba zostaje wpisana na listę dłużników i zwykle kończy się postępowaniem sądowym.

Proces windykacji nie należy do przyjemnych. Jednak w jakich branżach najwięcej faktur idzie do windykacji? Według badań Instytut Mands na zlecenie spółki windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów to w branży budowlanej jest najwięcej długów.

W jakich branżach najwięcej faktur idzie do windykacji?

Zdecydowanie największy odsetek faktur przekazanych do windykacji wystawiają firmy z branży budowlanej. Budownictwo stanowi od 10 do 19 proc. w jednej trzeciej firm z tego sektora. Natomiast najmniej faktur do windykacji przekazują firmy należące do sektora handlu i usług.

windykacjaZ danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie przedsiębiorców w Polsce sięga nawet 11,5 mln zł. Jednak są to przede wszystkim zobowiązania pieniężne w sektorze finansowym, czyli banków, firm leasingowych, firm windykacyjnych oraz firm ubezpieczeniowych. Jednak kto właściwie zajmuje się windykacją i jakim firmom najtrudniej dochodzi się należności za pracę? Nie każdy wie, że przedsiębiorca może windykacją zająć się osobiście lub zlecić ją specjalnej firmie windykacyjnej.

Kto zajmuje się windykacją?

Windykacja to nie taka prosta sprawa, a najgorzej radzą sobie z nią małe firmy. Znacznie lepiej idzie to przedsiębiorstwom, które zatrudniają więcej niż 10 pracowników. Małe firmy prowadzą przede wszystkim windykację na własną rękę, natomiast duże przedsiębiorstwa korzystają ze wsparcia specjalistów.

Według polskiego prawa nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wierzyciel samodzielnie starał się odzyskać dług. Niestety działania, które małe firmy podejmują na własną rękę, często nie przynoszą zamierzonych skutków. Specjaliści z firm windykacyjnych znacznie lepiej sobie z tym radzą i w imieniu wierzyciela negocjują najlepsze warunki wpłaty długu. Przedsiębiorcy w małych firmach nie zawsze mają odpowiednie umiejętności, które szybko przynoszą rezultaty. Między innymi może brakować im:

  • Znajomości obowiązujących przepisów prawa
  • Dostępu do narzędzi efektywnie wspomagających odzyskiwanie długów
  • Braku konsekwencji w działaniach
  • Działania windykacyjne są prowadzone chaotycznie i niespójnie
  • Brak doświadczenia i wiedzy na temat windykacji
  • Brak wystarczających umiejętności negocjacyjnych koniecznych w procesie uzgadniania spłaty długu.

PIT 37Niestety dość często samodzielna windykacja nie przynosi małym firmom zamierzonych rezultatów. Co ciekawe wiele małych przedsiębiorstw w ogóle nie podejmuje procedury windykacji. Wynika to z obawy przed utratą kontrahenta. Natomiast najpopularniejszym działaniem, które podejmują firmy przed windykacją, jest wysłanie wezwania do zapłaty. To rozwiązanie stosują wszystkie branże w około 70-80 procentach przypadków.

Jak najlepiej szukać pomocy w odzyskiwaniu długów?

Oczywiście każdy przedsiębiorca może najpierw spróbować samodzielnie dogadać się z dłużnikiem i poprosić o spłatę. Jednak jeżeli to nie przynosi skutków lepiej skorzystać z usług dużych firm windykacyjnych. Przede wszystkim specjaliści wiedzą, jak skutecznie odzyskać pieniądze. W Polsce jest naprawdę sporo firm, u których możemy szukać pomocy.

Wierzyciele czasem zapominają, że w samodzielne odzyskiwanie długu trzeba włożyć naprawdę sporo czasu i energii. Ponadto często wpływają na efektywne funkcjonowanie firmy. Natomiast kwota długo jest niedostępna w budżecie danego przedsiębiorstwa, co w wielu przypadkach może hamować jego rozwój.

Windykacja to nie taka prosta sprawa

Windykacji obawiają się wszyscy dłużnicy. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi procedurami. Najczęściej faktury do windykacji zgłaszają firmy należące do sektora budowlanego, natomiast najrzadziej robią to przedsiębiorstwa związane z handlem i usługami. Najskuteczniej i najszybciej długi odzyskują duże firmy, ponieważ korzystają z pomocy specjalistów. Dzięki zatrudnieniu profesjonalnej firmy windykacyjnej proces odzyskiwania należności powinien przebiec sprawnie.

WindykacjaWindykację możemy podzielić na windykację miękką i windykację twardą. W przypadku tej pierwszej stosowane są łagodne metody, które mają na celu skłonić dłużnika do spłaty. Między innymi wierzyciel wysyła SMS-y lub dzwoni w celu wezwania do zapłaty. Windykacja twarda polega na wpisaniu danej osoby na listę dłużników i zwykle ostatecznie kończy się w sądzie.

Warto pamiętać, że według polskiego prawa przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić proces windykacji. Jednak w tym przypadku nie każdy zna dokładnie przepisy prawa, które umożliwiają sprawne odzyskanie długu. Dodatkowo nie wszyscy przedsiębiorcy potrafią konsekwentnie działać w tym zakresie. Co ciekawe wiele małych firm w ogóle nie stara się odzyskać długu z obawy o utratę kontrahentów. Niestety to nie najlepsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że pieniądze, które winny jest dłużnik, nie wrócą do budżetu firmy. W niektórych sytuacjach może to negatywnie wpłynąć na kolejne etapy rozwoju danego przedsiębiorstwa.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również