Wielka Brytania przeżywa najcięższy kryzys od… 300 lat

490

Gdy obecny kryzys dopiero się rozpoczynał, ekonomiści twierdzili, że będzie najcięższy od blisko 100 lat. Okazuje się, że mocne ciosy padają np. na Wielką Brytanię. W całym 2020 roku odnotowano tam najgłębszą recesję od ponad… 300 lat.

Wielka Brytania ma poważne problemy

I tak np. w IV kwartale PKB Wielkiej Brytanii był realnie o 1,0 proc. wyższy niż kwartał wcześniej. To oficjalne dane brytyjskiego Biura Statystyki Narodowej (ONS). W skali roku  był to rezultat aż o 7,8 proc. niższy niż w IV kwartale 2019 roku.

Powód powyższego? Zapewne twardy lockdown, jaki pustoszy rynki. Brytyjczycy nie mogą w praktyce oddalać się od swoich mieszkań i domów, co utrudnia działanie całej gospodarki. Mało tego, nie mogą w praktyce nawet podróżować.

W całym 2020 roku brytyjski PKB spadł w efekcie ostatecznie o 9,9 proc.

Rozluźnienie ograniczeń w wielu częściach Wielkiej Brytanii spowodowało, że w grudniu niektóre elementy gospodarki odzyskały część utraconego gruntu, wzrost odnotowano w hotelarstwie, sprzedaży samochodów i w zakładach fryzjerskich. Gospodarka nadal rosła w czwartym kwartale jako całość, pomimo dodatkowych ograniczeń w listopadzie. Jednakże PKB za rok spadł o prawie 10 proc., ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni największy roczny spadek w historii – oświadczył zastępca głównego statystyka ONS Jonathan Athow.

Największa recesja od 300 lat

Przypomnijmy, że ONS zaczął mierzyć PKB dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej roczny spadek nie był jednak nigdy wyższy niż 4,1 proc.

To nie koniec fatalnych wieści. Do tego dochodzi to, że według wstecznych, szacunkowych wyliczeń Banku Anglii, obecny, roczny spadek PKB jest największy od 1709 r.

Na ten rekordowy spadek wpłynęły przede wszystkim wyniki za drugi kwartał 2020 r., gdy PKB spadł o 19 proc.. Było to efektem wprowadzonego pod koniec marca pierwszego lockdownu. Wraz ze spadkiem o 2,9 proc. w pierwszym kwartale doszło więc do pierwszej recesji od światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009.

Jak dalej poradzi sobie Wielka Brytania? Przed rządem tego kraju wielkie wyzwanie. Czy uda się mu podołać? Przekonamy się za jakiś czas.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments