Długi weekend majowy 2021 niestety nie prezentuje się zbyt korzystnie dla osób, które oszczędzają swoje zasoby urlopowe na ten czas. Wynika to z faktu, że 1 maja wypada w sobotę. Nie zmienia to faktu, że biorąc tylko jeden dzień wolnego, możemy sobie zorganizować czterodniowy wypad na majówkę. To wystarczająco, aby choć trochę odetchnąć od pracy w jednym z licznych wyjątkowych miejsc w naszym kraju.
Z tego powodu poniżej zaprezentowanych zostanie 7 pomysłów na weekend majowy 2021 w Polsce. Wśród przedstawianych miejsc znajdzie się coś zarówno dla miłośników wiekowych zabytków czy ciekawych układów urbanistycznych, jak i dla fanów przyrody szukających wyciszenia i relaksu na łonie natury. Na początek pomysł na weekend majowy w górach:
Gdzie na weekend majowy w Polsce? – Szklarska Poręba
Szklarska Poręba to absolutnie zjawiskowe miejsce o każdej porze roku, dlatego więc to doskonała destynacja, jeśli planujemy majówkę 2021 w górach. W przeciwieństwie do nastawionego na masowych turystów Karpacza, w Szklarskiej Porębie jest znacznie spokojniej, to miejsce z idealnym klimatem do wypoczynku. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od multimedialnego Muzeum Karkonoskiego. W tym mieście znajduje się także absolutnie wyjątkowy pieszy szlak. Trudno się na nim zgubić, ponieważ drogowskazami są wielkie głazy, na których wyryto aktualnie mijane atrakcje turystyczne.
Po drodze na grzbiet główny Karkonoszy trzeba zobaczyć Wodospad Kamieńczyka, który jest największy w Sudetach. Co więcej, w tym miejscu nagrywano scenę do filmu Opowieści z Narnii. Prowadzi do niego czerwony szlak turystyczny, który rozpoczyna się w centrum miasta, a kończy na Szrenicy.
Ponadto, w Szklarskiej Porębie znajduje się także zjawiskowy Wodospad Szklarki, wraz z platformą widokową. To idealne miejsce do pamiątkowego zdjęcia. Oczywiście nie należy ukrywać, że podstawową atrakcją tego regionu są górskie szlaki i słusznie, warto więc zarezerwować sobie jeden dzień na wyprawę nimi po Karkonoszach, widoki są obłędne. Znajdziemy w nim choćby niezwykłą skałę o nazwie Chybotka.
Jakie dla odmiany będzie doskonałe miejsce na weekend majowy nad morze?
Gdzie na weekend majowy w Polsce? – Łeba
W miejscu, gdzie roztaczają swe uroki złociste plaże, pomiędzy Słowińskim Parkiem Narodowym, ruchomymi wydmami i jeziorami Gardno oraz Łebsko na zachodzie, a Mierzeją Sarbską na wschodzie, leży Łeba. Nad tym nadmorskim miasteczkiem góruje barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII wieku. Obok niego znajduje się obelisk pojednania w formie granitowego głazu. Upamiętnia on 50 poległych mieszkańców w czasie I Wojny Światowej.
Miasto ma także pamiątkę po II Wojnie Światowej. W Muzeum Wyrzutnia można zobaczyć fragmenty niemieckich rakiet o nazwach Córa Edenu i Posłaniec Renu. Największą atrakcją Łeby są oczywiście jednak ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. To prawdziwy fenomen, góry piaskowe mają nawet 42 metry wysokości i przesuwają się z prędkością nawet do 10 metrów rocznie.
W mieście znajduje się także ogród ornitologiczny o powierzchni sześciu hektarów, w którym żyje ponad sto gatunków ptaków z całego świata. Umiejscowiony jest na kilku półwyspach, wysepkach i stawach rybnych wzajemnie ze sobą połączonych. W Łebie można również wybrać się do muzeum prezentującego trzy tysiące motyli oraz chrząszcze, pluskwiaki, straszyki, pająki, skorpiony i skolopendry. Jeśli wciąż doskwiera nam niedosyt wrażeń, to natrafimy tu również na Piernikowy Dom do Góry Nogami oraz Labirynt 3D.
Gdzie na weekend majowy w Polsce? – Solina
Jeśli nie obawiamy się potencjalnych tłumów, doskonałym pomysłem będzie wyjazd w Bieszczady, nad słynną Solinę. Jezioro Solińskie, często zwane jest “bieszczadzkim morzem” – nie bez powodu. Miejsce to każdego roku od maja do października przyciąga tłumy turystów.
Jego historia jest dość nietypowa – początki budowy zapory i elektrowni na Sanie sięgają lat dwudziestych, jednak wtedy prac nie ukończono i powrócono do tego pomysłu dopiero 30 lat później. W 1958 roku powstały efektowne zapory i elektrownie w Myczkowcach i Solinie. Co ciekawe, utworzenie jeziora Solińskiego wymagało zalania terenów kilku wsi. Podstawowym zadaniem, jakie spełniają zbiorniki, jest zapobieganie powodziom, które niegdyś systematycznie dewastowały Podkarpacie.
W ten sposób, niejako przy okazji, zalew Soliński stał się wielką atrakcją turystyczną. Swoje miejsce na jego tafli znaleźli nawet żeglarze i kajakarze, kursują po nich również statki wycieczkowe. Sezon żeglarski co roku rozpoczyna się właśnie w maju. Dodatkowo, od niedawna do zwiedzania zostało także udostępnione wnętrze zapory wodnej w Solinie, największej w Polsce. Ekspozycja opowiada o historii jej budowy, produkcji energii odnawialnej, pokazywana jest także hala maszyn. W czasie wycieczki znajdziemy się nawet 6 metrów poniżej dna jeziora Solińskiego.
Gdzie na weekend majowy w Polsce? – Ojców
Miejscowość ta leży w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wyróżnia się oczywiście Ojcowskim Parkiem Narodowym. Choć to najmniejszy obiekt tego typu w Polsce, to z całą pewnością jeden z najciekawszych. Walory tego terenu dostrzeżono już w XIX wieku. Bajkowość krajobrazu – kaniony o urwistych ścianach, sterczące igły skalne, grupy ostańców – to wynik destrukcyjnej działalności wody.
Najbardziej spektakularna jest Dolina Prądnika – galeria krasowych dzieł. Spotkamy tu wysokie, na kilkadziesiąt metrów, skały o fantazyjnych kształtach, wywierzyska i mnóstwo jaskiń. W wyrzeźbionych przez wodę dolinach wytworzył się swoisty mikroklimat, który wraz z dużym urozmaiceniem terenu zaowocował niezwykłym bogactwem florystycznym parku. Najbardziej znanymi mieszkańcami parku są nietoperze – spośród 21 gatunków żyjących w Polsce zaobserwowano tu 17. Koniecznie trzeba pospacerować wśród zabytkowych willi Ojcowa, zobaczyć ruiny zamku, Kaplicę na Wodzie, Maczugę Herkulesa oraz wejść do Groty Łokietka i Jaskini Nietoperzowej.
Gdzie na weekend majowy w Polsce? – Poleski Park Narodowy
Poleski Park Narodowy to prawdziwa ostoja dzikiej przyrody, o walorach nigdzie indziej w naszym kraju niespotykanych. Żaden inny park nie ma tak rozległych torfowisk, z dużą ilością płytkich jezior i stawów. Torfowiska pomiędzy jeziorami porastają karłowate sosny, brzozy i wierzby, będące przykładem najdalej wysuniętej na południowy zachód Europy tundry i lasotundry.
Zwiedzanie tej jedynej w swoim rodzaju krainy, polega głównie na spacerach po wytyczonych ścieżkach dydaktycznych i edukacyjno-przyrodniczych. Najlepiej się tam wybrać, gdy jest zielono, czyli właśnie w tegoroczną majówkę – lepszej okazji prawdopodobnie nie będzie.
Gdzie na weekend majowy w Polsce? – Uniejów
W ostatnich latach na główną atrakcję turystyczną województwa łódzkiego niespodziewanie wyrósł Uniejów. To pierwsze uzdrowisko termalne w Polsce. Ponadto, stosunkowo niedawno powstał tam jeden z największych w Polsce kompleksów termalno-basenowych. Baseny termalne mają obecnie 1,5 tysiąca metrów kwadratowych lustra wody i są największym tego typu obiektem w Polsce. W kompleksie znajdują się otwarte i kryte baseny rekreacyjno-lecznicze, w których do kąpieli wykorzystywana jest termalna, mineralna woda lecznicza. Są również sauny, komora śnieżna o temperaturze minus 10 stopni Celsjusza, bar wodny, kręgielnia i sala balowa.
To jednak atrakcje ostatnich lat. Uniejów ma znacznie dłuższą historię. Termy położone są u podnóża XIV-wiecznego gotyckiego zamku arcybiskupów gnieźnieńskich, przebudowanego w stylu klasycystycznym, który otoczony jest parkiem z XIX wieku. Na zamku organizowane są turnieje rycerskie. Wydaje się więc, że Uniejów to rewelacyjny pomysł na majówkę 2021.
Gdzie na weekend majowy w Polsce? – Szydłowiec
Położony na pograniczu województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego, zaledwie 30 kilometrów od Radomia, Szydłowiec jest jednym z najpiękniejszych, najciekawszych i najbardziej niedocenianych miasteczek w Polsce. Liczy niewiele ponad 12 tysięcy mieszkańców, ale bogactwem historii i zabytków mógłby obdzielić liczne znacznie większe miasta.
Zamek w Szydłowcu należy do najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich. Jego współczesny wygląd pochodzi z czasów Radziwiłłów. Położony jest na sztucznej wyspie, otoczonej fosą, w samym środku malowniczego parku. Mieści się tu Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek wraz z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Gromadzi obecnie ponad dwa tysiące eksponatów z okazałą kolekcję harmonii, cymbałów oraz skrzypiec. Najrzadsze z nich to lira korbowa, złóbcoki oraz basy kaliskie.
Z kolei, ratusz należy do najbardziej okazałych i najcenniejszych zabytków budownictwa mieszczańskiego w Polsce. Bryłą przypomina nieco ratusz sandomierski, lecz jest od niego bardziej okazały. Obok ratusza stoi pręgierz miejski oraz pomnik Tadeusza Kościuszki. W rynku znajduje się też późnogotycki kościół farny pod wezwaniem św. Zygmunta z początków XV wieku. Warto zobaczyć też stary cmentarz żydowski oraz klasycystyczny Hotel pod Dębem. Wydaje się więc, że jeśli wciąż zastanawiamy się gdzie na majówkę w Polsce opłaca się wybrać, to warto rozważyć Szydłowiec, zwłaszcza jeśli mieszkamy w Warszawie i nie chcemy na te parę dni wyjeżdżać zbyt daleko.