Podczas Konferencji Invest Cuffs 2023 w Krakowie miała miejsce debata na temat Web3. Udział w niej wzięli: Filip Dzięciołowski – redaktor Comparic24.tv, Łukasz Szymański – CEO Tokenomia.pro, Michał Kurdziel- COO Gameswift, Piotr Dziubecki – Program Manager w Casper, Maurycy Konopacki – CEO Tubbly i Patryk Kempiński – COO RoboHero. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Na jakim etapie jest obecnie rozwój Web3?
Obecnie technologia Web3 jest dopiero w zalążku, potrzebujemy co najmniej kilku lat, aby twórcy wymusili na firmach, aby przeszły na nową generację. Ponadto, w Web3 nadal brakuje skalowalności.
Z tego powodu w najbliższych kilku latach z całą pewnością pojawią się jeszcze rozwiązania, o których nie mamy dziś nawet pojęcia, że będą istniały. Kluczem jest więc teraz uproszczenie procesu przejścia do świata Web3. Trend ten jednak już postępuje.
Jakie branże skorzystają na adopcji Web3?
Po pierwsze – marketing. Będzie można honorować programy lojalnościowe za pomocą smart kontraktów.
Natomiast rozrywka, przemysł muzyczny czy filmowy to branże, którym przejście do Web3 będzie mogło sprawić trudności, ale będzie niezbędne, gdyż dojdzie wtedy do zupełnie innego sposobu zarządzania danymi.
Istotnie dotknięta zostanie branża finansowa, w związku z tym, że wszelkie przelewy – w tym międzynarodowe – w Web3 będą dokonywane natychmiastowo. Co więcej, prawdopodobnie powstaną nowe social media, w których użytkownicy jako społeczność, będą mogli decydować jakie treści będą w danej społeczności akceptowalne.
Rewolucję przejdzie również gaming. Może on skorzystać na Web3, ponieważ udostępniony zostanie nowy model biznesowy. Gracze otrzymają możliwość uruchomienia rynku wtórnego do przedmiotów i innych elementów w grze.
Co ciekawe, najbardziej powszechnie Web3 wykorzystuje dziś branża mody. Wiąże się to oczywiście ze stosowaniem NFT i sprzedaży odzieży, obuwia i dodatków w metaverse.
Czy regulacje usprawnią czy zaszkodzą Web3?
Napływ regulacji branży zdecentralizowanych finansów cały czas postępuje. Co jednak istotne, one tylko pomagają tej branży, gdyż dzięki nim zyskuje ona zainteresowanie rozmaitych instytucji oraz największych korporacji.
Mało tego – okazuje się, że projekty z obszaru DeFi dziś najlepiej rozwijają się w krajach, w których te regulacje najlepiej postępują – czyli w Estonii, na Malcie czy na Bliskim Wschodzie.
Z drugiej strony, nadchodzące regulacje spowalniają rozwój branży blockchain – ze względu na ilość formalności, jakie dziś projekty muszą spełniać. Obsługa prawna i biurokracja jest dziś bardzo problematyczna, niewiarygodnie czasochłonna i generuje ogromne koszty.
Nie wszystkie regulacje są zatem przyjazne twórcom. Co gorsza, liczne regulacje na dobrą sprawę nawet nie pomagają konsumentom.
Jakie trendy za kilka lat będą w Web3?
Najwięcej kapitału będzie napływało do tokenizacji fizycznych instrumentów inwestycyjnych (w tym nieruchomości) oraz papierów wartościowych. Zyskiwać na popularności będą również wszelkie zdecentralizowane pożyczki i lokaty, które w Web3 będą działać coraz szybciej.
Istotny będzie także rynek sztuki, a w szczególności digitalizacja i certyfikowanie dzieł sztuki. Istotny będzie także gaming, gdzie twórcy po prostu muszą spełniać oczekiwania konsumentów. To właśnie przez gaming wykorzystujący technologię blockchain Web3 powinien wejść do mainstreamu.
Niezwykle istotny może być także rynek stablecoinów, który z czasem bardzo mocno dojrzeje. Bardzo możliwe, że powstanie Forex kryptowalutowy, który na dobrą sprawę jeszcze nie istnieje. Doprowadzi to do anonimowości i braku formalności w tej branży.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem z debaty, znajduje się ono poniżej: