W nowym sondażu PiS nadrabia straty

Udostępnij

Kolejny sondaż, jaki opisują media, został przeprowadzony na zlecenie Oko.Press oraz Tok FM. Co z niego wynika?

Nowy sondaż: bez rewolucji

„Badanie Ipsos dla OKO.press i TOK FM zostało przeprowadzone 19-21 grudnia 2022, czyli w gorącym czasie dla koalicji rządzącej, gdy komendant główny policji postanowił łupnąć na komendzie z ukraińskiego granatnika, a większość rządowa wraz z prezydentem Dudą urządziła widzom pokaz wzajemnych karczemnych kłótni, oskarżeń i gróźb ws. ustawy, która miała odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. A mimo to PiS w stosunku do badania z listopada zyskał 2 pkt. proc” – opisuje tło badania Oko.Press.

Według sondażu, który przeprowadził teraz IPSOS, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrosło o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem z listopada b.r. Dziś na partię głos chce oddać 34 proc. osób. Ugrupowanie wygrałoby więc wybory, ale nie dałoby rady samodzielnie rządzić.

Za PiS uplanowała się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27 proc. (bez zmian), zaś podium domyka Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 10 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.).

Wynik Lewicy też pozostał taki sam – na poziomie 9 proc. Bez zmian tak samo w przypadku Konfederacji Wolność i Niepodległość, która może liczyć na 6 proc. głosów.

Progu wyborczego nie przekracza natomiast PSL (4 proc. poparcia).

Deklarowana frekwencja wynosi 68 proc.

Podział na mandaty wygląda następująco:

PiS – 211 mandatów (+14 w porównaniu do listopada)
KO – 148 mandatów (+6)
Polska 2050 – 45 mandatów (-14)
Lewica – 39 mandatów (+2)
Konfederacja – 16 mandatów (+4)

Opozycja przejmie władzę?

Z powyższego wynika, że rząd budowałaby szeroka koalicja KO-Lewica-Polska 2050.

Problem polega na tym, że nie jest pewne, czy obecna opozycja faktycznie się dogada i uformuje nowy gabinet. Nie jest wykluczone, że Lewica jednak zdecyduje się na kooperacje z PiS (obie partie łączy polityka socjalna). Wtedy Zjednoczona Prawica mogłaby nadal rządzić i mieć większość w Sejmie.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 r. Obecnie PiS pracuje nad zmianami w Kodeksie Wyborczym, które mogą podnieść frekwencje w małych miejscowościach, co może partii w wywalczeniu dodatkowych mandatów.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również